eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pracodawcy RP a Wieloletni Plan Finansowy Państwa

Pracodawcy RP a Wieloletni Plan Finansowy Państwa

2010-08-19 13:32

Przeczytaj także: Wieloletni Plan Finansowy Państwa 2014-2017 ogłoszony


  • Na potrzeby fiskalne planowane jest podnoszenie stawek akcyzy na wyroby tytoniowe w wysokości 4% rocznie.
  • Na lata 2010 – 2013 planowane jest zwiększenie udziału biokomponentów w paliwach silnikowych – zgodnie z dyrektywą dotyczącą wspierania użycia biopaliw w transporcie.

Jak przypominają Pracodawcy RP, stawki VAT w UE mogą wynosić od 15 do 25%. Na Cyprze stawka ta wynosi 15%, w Hiszpanii 16%, w Czechach 19. Maksymalna, 25%, stawka VAT obowiązuje tylko w Danii i Szwecji. Proponowane ustalenie podstawowej stawki VAT na 23% oznacza, że będzie ona trzecią najwyższą stawką w UE. Oznacza to spadek konkurencyjności naszej gospodarki i obniżenie atrakcyjności naszego kraju jako miejsca lokowania inwestycji. Podniesienie stawek VAT oznacza nic innego jak wzrost cen dużej grupy towarów. To z kolei stwarza ryzyko podniesienia stóp procentowych. Konsekwencją tego będzie wzrost kosztów pieniądza – trudności przedsiębiorstw w finansowaniu swojej działalności. Płynące z ust rządzących zapowiedzi, że żywność nie zdrożeje są nieprawdziwe. Do jej wytworzenia potrzebny jest szereg dostaw towarów/usług, które będą podlegać wyższej stawce podatku VAT. Według Pracodawców RP, tego efektu nie zniwelują roszady w wysokości stawek VAT na żywność. Wyższe ceny to mniejsza skłonność do konsumpcji. Ostatecznie będziemy mieli do czynienia z osłabieniem dynamiki PKB – niższe wpływy z PIT i CIT, mniej miejsc pracy – większe dotacje do FUS, zagrożeniem wzrostem liczby klientów opieki społecznej.

To wszystko wpływa na kondycję finansową państwa. Podniesienie VAT da efekt krótkoterminowy. Należy mieć nadzieję, że rzeczywiście jest on tylko rozwiązaniem tymczasowym – ratunkowym. Podniesienie stawki podstawowej VAT nie było konsultowane z partnerami społecznymi. Pracodawcy, których kalkulacje, plany, w dużej mierze opierają się o wysokość stawek podatkowych, dowiedzieli się o planowanych zmianach z mediów. To zdecydowanie niewłaściwy model postępowania, podkreślają Pracodawcy RP.

Autorzy Planu słusznie natomiast zauważają, że konieczne są głębokie reformy strukturalne. Zapowiadają następujące działania:
  • Reformę emerytur mundurowych (ma obowiązywać od 2012 r.) dla nowo wstępujących funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy mają zostać objęci powszechnym systemem emerytalnym.
  • Zasady naliczania rent mają zostać powiązane z wymiarem wysokości emerytur w nowym systemie emerytalnym.
  • Nastąpić ma częściowe uelastycznienie wydatków na obronę narodową – w poszczególnych latach mają być dostosowywane do możliwości finansowych państwa.
  • Kontynuowana ma być reforma służby zdrowia.
  • W toku przygotowywania prognozy wydatków budżetu państwa stosowana ma być wydatkowa reguła dyscyplinująca.

W zakresie wydatków sektora finansów publicznych, znaczący wpływ na strukturę oraz poziom wydatków będą miały działania podejmowane w celu ich uelastycznienia, racjonalizacji oraz zwiększenia udziału wydatków prorozwojowych. Najważniejsze przyjęte założenia to:
  • Wprowadzenie wiążących reguł wydatkowych w celu osiągnięcia trwałej stabilności finansów publicznych. Zwłaszcza w odniesieniu do reguły wydatkowej służącej obniżeniu deficytu strukturalnego, warunkiem niezbędnym jest silne ograniczenie wzrostu wydatków o charakterze uznaniowym, tj. niewynikających z istniejących ustaw regulujących wydatki publiczne, a także silne ograniczenie powstawania nowych takich ustaw. Wzrost tych wydatków w najbliższych latach ma nie przekraczać 1% w ujęciu realnym.
  • Zmniejszenie i uelastycznienie wydatków publicznych, poprzez przegląd indeksowanych i waloryzowanych wydatków, a także ich racjonalizację. .
  • Zamrożenie wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w roku 2011 zgodnie z Założeniami projektu budżetu państwa na rok 2011 oraz ograniczenie wzrostu funduszu wynagrodzeń w ujęciu realnym w jednostkach sfery budżetowej w kolejnych latach.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: