eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czy notowania walut wpływają na kurs WIG20?

Czy notowania walut wpływają na kurs WIG20?

2010-04-06 07:10

Czy notowania walut wpływają na kurs WIG20?

Zmiany wyceny kontraktów terminowych na ropę naftową © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na rynkach finansowych można doszukać się wielu zależności. Wiadomo na przykład, że indeks WIG20 jest pewnego rodzaju odzwierciedleniem amerykańskiego indeksu S&P500. Warto się jednak zastanowić czy istnieją również korelacje między notowaniami walut i kursem naszego rodzimego indeksu blue chipów.

Przeczytaj także: Największe spółki giełdowe II 2010

Po co nam korelacja między instrumentami finansowymi?

Każdy inwestor dobrze wie, że rynek kapitałowy podąża trendami. Czy to na giełdach papierów wartościowych, czy na rynku walutowym, czy też na giełdach towarowych kursy mogą poruszać się w trendzie wzrostowym, malejącym oraz bocznym. Ma to oczywiście duże znaczenie w odniesieniu do zajmowanej na rynku pozycji. Podążanie za trendem niesie bowiem ze sobą bezpieczniejszą inwestycję i często mniejszą premię za ryzyko. Budując swój portfel inwestycyjny giełdowi gracze oprócz trendów szukają jednak również różnego rodzaju powiązań i korelacji między instrumentami finansowymi. W celu zmniejszenia ryzyka inwestycyjnego bardzo często wystarczy bowiem zakup kilku instrumentów, które zachowują się dokładnie odwrotnie niż posiadane przez nas aktywa. W celu minimalizacji ryzyka portfel inwestycyjny powinien się zatem składać z kilku pozycji i istotnym faktem jest to, aby korelacja między posiadanymi aktywami portfela była jak najmniejsza.

Współczynnik korelacji zawiera się w przedziale < -1,1 >, przy czym korelacja na poziomie 1 oznacza idealną współzależność oraz identyczne zachowanie danych instrumentów w określonej sytuacji rynkowej, 0 oznacza całkowity brak korelacji, natomiast – 1 oznacza idealną korelację ujemną oraz całkowicie odmienne zachowanie instrumentów w określonej sytuacji rynkowej. Logicznym wnioskiem jest zatem fakt, iż aby ograniczyć ryzyko najlepiej gdy korelacja znajduje się jak najbliżej wartości -1, kiedy instrumenty podążają w przeciwnych kierunkach. Przykładem silnej korelacji ujemnej mogą być akcje spółki lotniczej i akcje spółki wydobywającej ropę naftową. Gdy jeden czynnik bowiem rośnie, drugi przeważnie spada. Inną znaną zależnością, jaka panuje na rynkach kapitałowych jest również ujemny związek kursu dolara amerykańskiego i ropy naftowej. Obniżanie kursów amerykańskiej waluty wpływa bowiem zazwyczaj na wzrost wartości ropy naftowej notowanej na giełdach towarowych i odwrotnie.

fot. mat. prasowe

Zmiany wyceny kontraktów terminowych na ropę naftową

Zmiany wyceny kontraktów terminowych na ropę naftową

WIG20, euro, dolar amerykański - czy coś je łączy?

Biorąc pod uwagę kurs dolara z stosunku do naszej rodzimej waluty (USD/PLN) wyraźnie zauważyć można aprecjację złotówki oraz panujący trend spadkowy. Obniżanie kursu rozpoczęło się pod koniec 2000 roku i niezmiennie trwało do połowy 2008 roku.

fot. mat. prasowe

Zmiany wartości kursu USD/PLN

Zmiany wartości kursu USD/PLN

 

1 2

następna

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: