eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak przyjęcie euro zmieni rynek kredytów?

Jak przyjęcie euro zmieni rynek kredytów?

2009-10-11 02:12

Jak przyjęcie euro zmieni rynek kredytów?

Porównanie wysokości podstawowych stóp procentowych w Polsce i w strefie euro © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej było jedynie pierwszym krokiem na drodze do pełnej integracji. Aby proces ten został właściwie zakończony, niezbędne będzie także przyjęcie wspólnej waluty. Fakt ten zmieni sytuację kredytobiorców - podał Związek Firm Doradztwa Finansowego.

Przeczytaj także: Przyjęcie euro korzystne dla biznesu?

Sylwester Kowalski, Credit House Polska zauważa: "O ile w stosunku do nowo udzielanych kredytów oczekujemy znaczącej poprawy ich warunków, to duże obawy budzą zmiany związane z kredytami, które zostały już zaciągnięte. Choć nie określono jeszcze szczegółowego mechanizmu, za pomocą którego banki przeliczą zobowiązania, to pewne podstawowe zasady są już znane i wynika z nich, że przyniesie to więcej korzyści niż strat."

Wraz z wprowadzeniem wspólnej waluty wszelkie wartości wyrażane dotychczas w polskich złotych, w tym także nasze wynagrodzenia i zobowiązania kredytowe, będą musiały zostać przeliczone na euro. Odbędzie się to po jednym, z góry ustalonym kursie wymiany, który będzie wynikiem negocjacji rządu polskiego z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Centralnym. Nie powinien on jednak znacząco odbiegać od aktualnego kursu rynkowego. W ten sposób zostaną przewalutowane nasze kredyty zaciągnięte w złotówkach.

Tak prostego mechanizmu przeliczeń nie będzie można jednak zastosować w przypadku kredytów walutowych. Nie nastąpi tu bowiem bezpośrednie przejście na euro. Bank prawdopodobnie użyje najpierw własnego kursu, po którym przeliczy kwotę kredytu walutowego na złotówki – zarabiając dodatkowo na różnicy kursowej, a dopiero w drugim kroku skorzysta ze sztywnego kursu wymiany na euro.

Wspólne stopy procentowe

ZFDF podaje, iż drugą zmianą, którą bardziej odczujemy w naszych portfelach, i to już w okresie poprzedzającym nasze przystąpienie do unii walutowej, będzie zastąpienie dotychczasowych stóp procentowych ustalanych przez NBP stopami Europejskiego Banku Centralnego. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest fakt, że stopy procentowe wspólnoty są znacznie niższe od obowiązujących obecnie w Polsce, co w przypadku kredytów udzielonych pierwotnie w złotówkach przełoży się bezpośrednio na obniżenie oprocentowania kredytów, co z kolei znajdzie odbicie w wysokości miesięcznych rat. Z chwilą przyjęcia euro, zmienny składnik oprocentowania kredytu hipotecznego, czyli stawka WIBOR zostanie zastąpiona przez EUROBIR. Marża kredytu nie ulegnie zmianie.

fot. mat. prasowe

Porównanie wysokości podstawowych stóp procentowych w Polsce i w strefie euro

Porównanie wysokości podstawowych stóp procentowych w Polsce i w strefie euro

Zmiany wysokości oprocentowania dotyczyły będą tylko kredytów udzielonych pierwotnie w złotówkach. Oprocentowanie kredytów walutowych, udzielonych w euro (EUR), frankach szwajcarskich (CHF) czy dolarach amerykańskich (USD) nie zmieni się, ponieważ nie jest ono ustalane w oparciu o WIBOR. W przypadku kredytów walutowych zmniejszy się natomiast znacznie ryzyko kursowe, ponieważ euro jako waluta bardziej stabilna niż złotówka jest mniej podatna na krótkoterminowe wahania. Najbardziej zadowoleni powinni być kredytobiorcy, którzy swoje zobowiązania zaciągnęli w euro. Spłata tych kredytów odbywać będzie się bezpośrednio w euro, czyli w walucie na którą przeliczone zostaną nasze wynagrodzenia. W ich przypadku całkowicie zniknie ryzyko kursowe. Kredytobiorcy spłacający swoje zobowiązania w CHF też mogą spać spokojnie. Analizując bowiem wykresy kursów EUR i CHF w stosunku do złotówki można odnieść wrażanie, że mają one prawie identyczny przebieg. Wynika to z silnego powiązania CHF z EUR. Tym samym po wejściu do unii walutowej, ryzyko kursowe związane z kredytami we CHF będzie minimalne.

fot. mat. prasowe

Kurs CHF/EUR w okresie styczeń 2005 r. – wrzesień 2009 r.

Kurs CHF/EUR w okresie styczeń 2005 r. – wrzesień 2009 r.

Zdaniem ZFDF zarówno obecni jak i przyszli kredytobiorcy nie powinni obawiać się skutków zastąpienia złotówki przez euro. Wprowadzenie wspólnej waluty może przynieść im więcej korzyści niż strat i to już w okresie poprzedzającym przystąpienie do unii walutowej. Bardziej stabilna waluta i niższe stopy procentowe przyczynią się do zmniejszenia kosztów obsługi kredytów zarówno tych zaciągniętych pierwotnie w złotówkach jak i walutowych. Jedyną niewiadomą pozostaje chwila, w której zdecydujemy się przystąpić do strefy euro.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: