eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś produkcja przemysłowa w strefie euro

Dziś produkcja przemysłowa w strefie euro

2008-12-12 11:29

Dziś produkcja przemysłowa w strefie euro

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak dotąd dane o dynamice produkcji przemysłowej tylko rozczarowywały. Dziś wyjątek zrobiła Japonia, gdzie dane okazały się zgodne z oczekiwaniami. Ale te oczekiwania to spadek aż o 7,1 proc.

Przeczytaj także: Stopy procentowe - dziś decyzja SNB

Dziś poznamy też produkcję przemysłową w strefie euro (oczekiwany spadek o 3,6 proc.), ale także w Czechach (prognoza to spadek o 0,7 proc.) i na Węgrzech (oczekiwany spadek o 7,2 proc.). Prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którego wypowiedź jest dziś rano rozchwytywana w mediach twierdzi, że spowolnienie jest dopiero na początku drogi, a przyszły rok będzie znacznie trudniejszy. Z pewnością dla pracowników amerykańskich koncernów samochodowych, którym Senat odmówił pomocy (związki zawodowe nie zgodziły się na obniżkę płac). Paradoksalnie to dobra wiadomość dla amerykańskich producentów samochodów, a nawet dla samych Amerykanów, choć w tym momencie odczucia są zupełnie inne.

SYTUACJA NA GPW


Wczorajsza sesja nie należała do specjalnie emocjonujących - WIG20 znów testował wsparcie w okolicach 1800 pkt i znów była to próba udana, choć może już mniej przekonująca niż poprzednie z tego tygodnia. Strat z otwarcia nie udało się odrobić w całości i WIG20 zakończył sesję spadkiem o 0,6 proc. Obroty znów były niewysokie i znów koncentrowały się na akcjach kilku spółek - 400 mln PLN przypadło na papiery Pekao i PKO BP, a kolejne 120 mln na akcje Telekomunikacji - i to była już połowa wartości wszystkich transakcji, jakie zawarto wczoraj na rynku akcji. Można więc mówić, że rynek jest bardzo wąski, co naturalnie nie przekonuje wcale do zwiększonych zakupów. Wczoraj podrożały akcje 109 spółek, potaniały 178.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Warto postawić jedno pytanie w świetle danych o najwyższym bezrobociu w USA od 1982 r., zapowiedzi zwolnienia do 35 tys. pracowników przez Bank of America w ciągu trzech lat oraz odbijania piłeczki pomiędzy republikanami i demokratami w sprawie pomocy dla motoryzacyjnych "prawie-bankrutów". Czy ekonomiczne modele determinujące politykę gospodarczą największych potęg ekonomicznych mają jakąś wartość w świecie, w którym mnogość i złożoność danych uniemożliwia postawienie jednoznacznej diagnozy, lub wręcz pozwala znaleźć argumenty za poparciem praktycznie każdej tezy? Z jednej strony inwestorzy skłonni są pożyczyć rządowi USA pieniądze na ujemną stopę zwrotu (w formie obligacji), z drugiej koszt zabezpieczenia się przed niewypłacalnością Stanów (rynek CDS) zwiększył się w ciągu pół roku sześciokrotnie do 66 punktów swapowych.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: