eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Faktoring pełny mało popularny w Polsce

Faktoring pełny mało popularny w Polsce

2008-08-21 13:42

Przeczytaj także: Dla kogo faktoring?


Polski faktoring goni zachodni

Wyższy koszt faktoringu pełnego sprawia jednak, że większość polskich przedsiębiorców decyduje się na wariant tańszy, choć mniej wygodny i wymagający podejmowania wielu aktywności na własną rękę. "Dzieje się tak dlatego, że polscy przedsiębiorcy nadal patrzą na faktoring przede wszystkim pod kątem finansowania. Usługi dodatkowe, które są ogromnym atutem usługi, są przez część firm traktowane drugorzędnie" – ocenia Atanasow.

Komfort, jaki niesie ze sobą faktoring pełny, jest natomiast bardzo ceniony na rynkach zachodnich i azjatyckich. Wyliczenia Factors Chain International wskazują że na świecie dominującą formą finansowania pozostaje właśnie faktoring bez regresu. Obroty 242 faktorów-członków FCI, związane z tą odmianą faktoringu, sięgnęły w minionym roku niemal 240 mld euro. Dla porównania obroty wygenerowane przez faktoring z regresem przyniosły tym firmom niecałe 170 mld euro.

Czy za kilka lat w Polsce proporcje będą podobne? Stanisław Atanasow z firmy doradczej Hilton-Baird jest przekonany, że tak. "Jeżeli przeanalizujemy wyniki polskiej branży faktoringowej, ogłaszane przez GUS i przez Polski Związek Faktorów, dostrzeżemy, że rodzimy rynek faktoringowy coraz bardziej upodabnia się do czołowych rynków branży. W pierwszym półroczu 2008 roku obroty firm zrzeszonych w PZF wyniosły już 86% tego, co firmy wypracowały w całym 2007 roku" – podkreśla. "Można śmiało powiedzieć, że gonimy największych. A najwięksi chętnie korzystają z faktoringu pełnego" – przekonuje.

Przeczytaj także: Faktoring nie dla każdego Faktoring nie dla każdego

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: