eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polski kapitał intelektualny ucieka za granicę

Polski kapitał intelektualny ucieka za granicę

2008-07-10 10:51

Polski kapitał intelektualny ucieka za granicę

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W czwartek premier D.Tusk przedstawi na warszawskiej giełdzie "Raport o kapitale intelektualnym Polski"

Przeczytaj także: Silna polska waluta ułatwi wakacje za granicą

Wnioski są niewesołe. Z pierwszego polskiego raportu a kapitale intelektualnym przygotowanym przez doradców premiera, według Gazety Wyborczej, wynika, że jeśli reformy będą przebiegać w dotychczasowym tempie Polska może stać się najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej. Brak reformy finansów publicznych, systemu edukacji oraz przepisów utrudniających funkcjonowanie przedsiębiorstw sprawia, że najzdolniejsi emigrują z kraju. Doradcy naciskają na przyspieszenie zmian w zakresie zdrowia najmłodszych, edukacji wczesnoszkolnej i kształcenia ustawicznego.

SYTUACJA NA GPW


Środowe notowania przyniosły długo oczekiwane odbicie na GPW, ale wśród analityków dominuje pogląd, że to jedynie krótkotrwałe odreagowanie wcześniejszej przeceny i na większe wzrosty raczej nie należy liczyć. Dobrze radziły sobie największe spółki, ale ważniejszy jest chyba fakt, że małe i średnie spółki w końcu przerwały długie serie spadkowe - mWIG40 wzrósł o 1,6 proc. po raz pierwszy od dwunastu sesji, a sWIG80 od dziewięciu (zyskał 0,6 proc.). Spośród WIG20 dobrze radziły sobie PKN Orlen i Lotos zyskały ponad 3 proc., które korzystają z taniejącej ropy. Aktywność inwestorów podczas udanej sesji istotnie wzrosła - wymieniono się akcjami wartymi ponad 1,4 mld PLN, co w perspektywie najbliższych kilku dni może pomóc odbić się od ostatnich dołków.


GIEŁDY ZAGRANICZNE



Po fatalnej sesji w USA, indeksy w Azji uchroniły się przed głębokim spadkiem - NIKKEI zyskał 0,1 proc., a B-Shares Shanghai rósł o 0,1 proc. Oczy inwestorów skierowane są na Stany Zjednoczone, gdzie rozpoczyna się okres publikacji wyników kwartalnych i sporo spółek przestrzega przed pogorszeniem zysków. Huśtawka nastrojów trwa na walorach spółek finansowych Fannie Mae and Freddie Mac, których kursy w ostatnich dniach na przemian rosną i spadają po kilkanaście procent. W środę cały sektor bankowy tracił na wartości, a analitycy Credit Suisse oczekują, że ok. 40 proc. spośród największych amerykańskich banków w najbliższym czasie obniży dywidendy i sięgnie po dodatkowy kapitał.

 

1 2 ... 4

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: