eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inflacja w Polsce w 2007 i jej perspektywy na 2008 rok

Inflacja w Polsce w 2007 i jej perspektywy na 2008 rok

2008-01-08 12:54

W ostatnich miesiącach inflacja przekroczyła oczekiwania Narodowego Banku Polskiego o 20%, przyjmując roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych na poziomie 3%. Reakcja członków Rady Polityki Pieniężnej była łatwa do przewidzenia - na kończącym listopad posiedzeniu podniesiono stopy procentowe NBP o kolejne 0,25% - oznaczało to stopy referencyjne na poziomie 5% w skali rocznej.

Przeczytaj także: KPP: grozi nam wyższa inflacja

Decyzje RPP o podnoszeniu stóp procentowych nie były w minionym roku dla nikogo zaskoczeniem, stanowiły jedynie skutek zmian zachodzących w polskiej gospodarce. Na wzrost inflacji w naszym kraju wpływa obecnie kilka istotnych czynników. Przede wszystkim dynamiczny wzrost wynagrodzeń (widoczny na polskim rynku pracy od ubiegłego roku). Jakkolwiek w indywidualnych przypadkach jest to odpowiedź na brak odpowiednio wykwalifikowanej kadry w danych dziedzinach, rozwój firm polskich oraz zagranicznych we wszystkich sektorach rynku, jak i większą dostępność międzynarodowej migracji zarobkowej, często jednak nie znajduje żadnego uzasadnienia i doprowadza wyłącznie do pogorszenia relacji pomiędzy wzrostem wynagrodzeń a wydajnością pracy, która już teraz nie wygląda w Polsce korzystnie.

Prawdopodobnie presja płacowa w najbliższym czasie nie osłabnie, jej wynikiem będzie niemalejąca inflacja oraz kolejne wzrosty stóp procentowych. Podobne skutki wywołuje transfer pieniędzy płynący od naszych rodaków pracujących za granicą. Pieniądze zarabiane na zewnątrz są konsumowane w Polsce, co ma pozytywny wpływ na rozwój krajowej gospodarki, ale pośrednio przyczynia się do wzrostu cen.

Według RPP w najbliższych kwartałach wzrost gospodarczy będzie nadal wyższy od tempa wzrostu potencjalnego PKB. W najbliższym okresie wzrost inflacji może być ograniczany przez bardzo dobrą kondycję finansową przedsiębiorstw oraz dynamikę inwestycji determinujących wzrost wydajności. Kolejnym czynnikiem osłabiającym wzrost inflacji będzie stabilizacja cen zewnętrznych wynikająca z procesu globalizacji oraz towarzyszącego mu wzrostu konkurencji na rynku sprzedaży dóbr i usług.

Jak na razie polska gospodarka rozwija się w stosunkowo szybkim tempie. Zagraniczne firmy doradcze zajmujące się analizami rynków międzynarodowych prognozują jednak niewielki spadek dynamiki wzrostu gospodarczego w Polsce w 2008 r. Analitycy austriackiego Erste zakładają spowolnienie naszej gospodarki z poziomu 6,5% w 2007 r. do 5,5% w 2008 r. Z publikacji firmy AT Kearney dotyczącego stanu naszej gospodarki wynika natomiast, iż zwiększające się koszty pracy, słabo rozwinięta infrastruktura oraz błędne decyzje poprzedniego rządu, wpłynęły na zmniejszenie atrakcyjności naszego rynku dla inwestorów zewnętrznych. W rankingu 25 krajów najskuteczniej przyciągających inwestycje zagraniczne spadliśmy według powyższego raportu z 5 na 22 miejsce. Nie stanowi to jednak większego zagrożenia dla kondycji polskiej gospodarki.

Wszystko wskazuje na to, że grudzień zakończymy z inflacją w skali rocznej na poziomie ok. 3,6%, natomiast już na początku bieżącego roku przewidywany jest niewielki spadek tego wskaźnika, który prawdopodobnie będzie stabilizowany wpływem wcześniej określonych czynników makroekonomicznych.

oprac. : Money Expert Money Expert

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: