eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wzrost stóp procentowych: kredyty w górę, lokaty nie

Wzrost stóp procentowych: kredyty w górę, lokaty nie

2007-11-29 13:20

Wzrost stóp procentowych: kredyty w górę, lokaty nie

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Rada Polityki Pieniężnej podniosła o 0,25 pkt. proc. podstawową stopę procentową. Oznacza to, że wynosi ona teraz 5 proc. W ślad za tą podwyżką na pewno zdrożeją kredyty hipoteczne. Nie oznacza to jednak podniesienia oprocentowania kredytów gotówkowych. Banki nie palą się też by podnosić oprocentowanie lokat, wkrótce mogą jednak być do tego zmuszone, ale nie z powodu wzrostu stóp.

Przeczytaj także: Oprocentowanie lokat będzie spadać, raty kredytów raczej nie?


Kredyty hipoteczne

Wzrastające stopy procentowe powodują, że drożeją kredyty hipoteczne. Jednak kredyty powiązane są nie z oficjalną stopą ogłaszaną wyznaczaną przez RPP, a z tzw. stopami rynkowymi, czyli stawkami, po jakich banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się właśnie z dwóch składowych:
  • rynkowej stopy procentowej, dla kredytów w złotych jest to stawka WIBOR. Sam indeks WIBOR występuje w kilku „odmianach”. Na przykład WIBOR 3-miesięczny wynosi 5,49 proc., a 6-miesięczny 5,72 proc., a oba są przez banki wykorzystywane. Część banków bierze pod uwagę stawki aktualnie obowiązujące, inne banki obliczają własne indeksy na bazie danych historycznych. W efekcie na przykład 3-miesięczny WIBOR w Millennium wynosi 5,01 proc., podczas gdy w Kredyt Banku 5,21 proc.. Różnice pomiędzy bankami są tym większe, im częściej zmieniają się stopy procentowe – wtedy banki w różnym tempie dostosowują się do zmian.
  • marży, którą jest stała i stanowi wynagrodzenie banku za udzielenie kredytu.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: