eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: surowce i banki umacniają WIG20

GPW: surowce i banki umacniają WIG20

2007-07-20 10:35

W czwartek od rana złoty stabilizował się czekając na rozwój sytuacji na rynku EUR/USD. Jasne było, że ostateczne pokonanie przez ten kurs poziomu 1,38 USD naszą walutę wzmocni, a mocne odbicie ją osłabi.

Przeczytaj także: Fed obniża prognozy wzrostu PKB

Przed południem zanosiło się, że opór padnie, więc nic dziwnego, że złoty zaczął się w końcu wzmacniać do dolara, ale bardzo szybko nastąpił zwrot, wynikający ze zmiany kierunku kursu EUR/USD. Dane makro złotemu nie pomogły.

Skrócony protokół z ostatniego posiedzenia RPP nie niósł żadnych nowych informacji, bo od dawna jasne było, że Rada jest zaniepokojona inflacją i skłonna do dalszego podnoszenia stóp. Jednak raport mówiący o dynamice produkcji i jej cenach (inflacja PPI) był niepokojący. Dynamika inflacji co prawda spadła do 1,8 proc., ale produkcja wzrosła jedynie o 5,6 proc. (oczekiwano wzrostu o ponad 8 procent). Duży wzrost wynagrodzeń i słaba dynamika produkcji sygnalizuje spadek dynamiki wydajności pracy, co niesie zagrożenie wzrostem presji inflacyjnej. Wzrost inflacji powinien złotego wzmacniać, ale słabe dane go osłabiały, więc poddany dwóm przeciwstawnym siłom kurs walut niewiele się zmienił, ale i tak w końcu dnia wzmocnił się zarówno do dolara jak i do euro.

GPW rozpoczęła czwartkowa sesję tak, jak powinna była ją rozpocząć – indeksy rosły. Najmocniej rósł MWIG40, co nie mogło dziwić, bo to ten właśnie indeks ostatnio najwięcej stracił. W drugiej połowie sesji skala wzrostu się jednak wyrównała. Mocny był zarówno sektor bankowy (przygotowanie do publikacji raportów kwartalnych) jak i surowcowy (cena ropy nadal rosła). Indeksy systematycznie od początku sesji rosły, co sygnalizowało, że rynek jest w fazie spokojnego, nieeuforycznego wzrostu. Dosyć zabawne było to, że po publikacji danych o produkcji indeksy zwiększyły skalę zwyżki, mimo że dane były bardzo słabe. Widać było wyraźnie, że fundamenty nie mają najmniejszego przełożenia na giełdę (podobnie jak w USA). Gracze reagowali jedynie na zachowanie innych giełd europejskich, na których ekscytowano się coraz bardzie oczekiwanym, bardzo dobrym otwarciem sesji w USA. Zamknięcie sesji było bardzo dobre, dające dużą szansę na kontynuację wzrostów.

Duże wzrosty ceny miedzi i ropy powinny dzisiaj bykom pomóc w pozytywnym otwarciu sesji. Podobnie zresztą jak dobre zakończenie wczorajszej sesji w USA. Jednak, jeśli rynki europejskie zareagują większymi niż oczekuję spadkami na raporty kwartalne Google i Microsoftu to i nasz rynek nie wytrzyma, a indeksy osuną się. Nie znaczy to, że sesja zakończy się spadkami, bo przed sesją w USA publikowane będą kolejne raporty kwartalne, które mogą zatrzeć złe wrażenie z wczorajszych publikacji. Poza tym rzadko kiedy akcje dwóch spółek dramatycznie zmieniają obraz całego rynku.

Gracze chcąc nadal widzieć tylko dobre informacje

Początek czwartkowej sesji w Eurolandzie nie odbiegał od oczekiwań. Indeksy rosły, bo gracze reagowali na atak byków w końcówce sesji w USA oraz na opublikowane po sesji raporty kwartalne spółek. Kurs EUR/USD z uporem, po raz szósty w ciągu ostatnich sześciu dni atakował poziom 1,38 USD, co z pewnością hamowało chęć kupna europejskich akcji. Od południa jednak kurs EUR/USD zaczął się osuwać, a to, wraz z oczekiwaniem na dobre otwarcie w USA, poprawiało nastroje na giełdach akcji, które zakończyły dzień ponad jednoprocentowymi zwyżkami.

Zachowanie rynków finansowych w USA nie miało wiele wspólnego z publikowanymi w czwartek raportami makroekonomicznymi, ale do tego już chyba wszyscy zdążyliśmy się przyzwyczaić. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że dane makro pokazują, w jakim miejscu na skali ryzyka przebywamy. Spójrzmy więc na nie. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych spadła do 301 ty. (oczekiwano wzrostu do 310 tys.), ale oprócz chwilowego, nieznacznego umocnienia dolara nic się po ich publikacji nie zmieniło.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: