eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie na emeryturę: IKE, PPE, fundusz czy lokata?

Oszczędzanie na emeryturę: IKE, PPE, fundusz czy lokata?

2007-04-10 09:25

Wybór indywidualnego programu emerytalnego jest uzależniony od sytuacji, w jakiej znajduje się dana osoba. Rozwiązaniem najbardziej korzystnym w długim terminie wydaje się polisa na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, która zapewnia bezpieczeństwo najbliższych na wypadek śmierci ubezpieczonego oraz zyskowną i bezpieczną strategię inwestycyjną.

Przeczytaj także: Światowy Dzień Oszczędzania. Zadbaj o swoją emeryturę

Poprzez systematyczne wpłaty uśredniające koszt zakupu jednostek ogranicza ona ryzyko oraz zapewnia wysokie zyski. Inwestując z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, realizujemy również strategię dywersyfikacji portfela – poprzez inwestycje w różne fundusze od bezpiecznych po ryzykowne, ale dające możliwość uzyskania większych zysków, co przy długoterminowym horyzoncie inwestycyjnym stanowi optymalne rozwiązanie.

Co wybrać – IKE, PPE, fundusz, lokatę?

IKE – Indywidualne Konto Emerytalne:


  • Podstawowa zaleta to zwolnienie z podatku dochodowego od zysków kapitałowych.
  • Ograniczeniem jest kwota, jaką maksymalnie możemy zainwestować w ramach IKE. Wynosi ona 1,5-krotność miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej rocznie (w tym roku wynosi 3697 zł). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej planuje nowelizację ustawy o IKE, aby zachęcić Polaków do oszczędzania. Planowane jest m.in. trzykrotne podniesienie rocznego limitu wpłat na indywidualne konta emerytalne.
  • Każdy z nas może posiadać tylko jedno IKE.
  • Szeroki wybór instytucji, w ramach których możemy posiadać IKE: lokata bankowa, fundusz inwestycyjny, polisa na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, rachunek w biurze maklerskim.

PPE – Pracowniczy Program Emerytalny:


  • Składki wpłacane do programu przez pracodawcę podwyższają nasze wynagrodzenie (maks. 7% wynagrodzenia) – nie są natomiast wliczane do wynagrodzenia, które stanowi podstawę naliczenia składek na ubezpieczania społeczne. Dodatkowo dla pracodawcy składki stanowią koszty uzyskania przychodu.
  • Wygenerowane dochody nie są opodatkowane.
  • Istnieje możliwość indywidualnego zadeklarowania przez pracownika dokonywania wpłat dodatkowych, które powiększą zyski.
  • Dziedziczenie zgromadzonych środków.
  • Różne formy organizacyjne programu – fundusz inwestycyjny, fundusz emerytalny, towarzystwo ubezpieczeniowe lub towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: