eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem

Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem

2007-01-09 12:36

Gdy zaciągamy kredyt, szczególnego znaczenia nabiera konieczność zabezpieczenia siebie i najbliższych przed zdarzeniami losowymi. Szczególnie długoterminowe zobowiązania wiążą się z dużym ryzykiem - warto przenieść tę jego część, która jest od nas niezależna, na firmę ubezpieczeniową. Programy ubezpieczeniowe oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe we współpracy z bankami zapewniają wygodę i poczucie bezpieczeństwa nie tylko kredytobiorcy, lecz także jego rodzinie.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie kredytu mieszkaniowego

Gdy korzysta się z ubezpieczeń kredytów, otrzymuje się gwarancję spłaty kredytu lub pożyczki niezależnie od niespodziewanych wydarzeń, takich jak: śmierć, utrata zdolności do pracy bądź samej pracy oraz utrata nieruchomości. Część ubezpieczeń jest obligatoryjnie wymagana przez banki. Należą do nich: ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oraz ubezpieczenia kredytu z niskim wkładem.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego obowiązuje do czasu uprawomocnienia się wpisu do hipoteki. Celem tego ubezpieczenia jest pokrycie strat banku wynikłych w przypadku zaprzestania regulowania zobowiązań przez kredytobiorcę. Od momentu rozpoczęcia procedury kredytowania do chwili wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości bank narażony jest na ryzyko, ponieważ udziela kredytu, nie mając jeszcze zapewnionego zabezpieczenia. Tymczasem może powstać szereg przeszkód dla dokonania wpisu, w wyniku czego udzielony kredyt nie będzie posiadał żadnego (lub wystarczającego) zabezpieczenia, a ubezpieczenie pomostowe nie chroni banku przed taką ewentualnością. Możliwość wystąpienia takich przeszkód nazywana jest ryzykiem wystąpienia wad prawnych nieruchomości, a sposobem zabezpieczenia banku przed nim może być ubezpieczenie kredytu hipotecznego od wad prawnych. W praktyce wygląda to w ten sposób, że ubezpieczyciel współpracujący z bankiem zobowiązuje się w umowie do spłaty kredytu, którego nie spłaci kredytobiorca do momentu wpisu hipoteki.

Ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych jest korzystne zarówno dla banku jak i klienta, ponieważ zabezpiecza przed ryzykiem negatywnego wpływu różnych zdarzeń losowych na wartość nieruchomości. Natomiast ubezpieczenie kredytu z niskim wkładem umożliwia uzyskanie wyższej kwoty kredytu przy braku wkładu własnego lub przy jego minimalnej wysokości.

Przy udzielaniu kredytu hipotecznego banki mają ustaloną standardowo kwotę kredytu, która zwykle wynosi do 80 proc. kosztów inwestycji. Wobec tego standardowy, wymagany wkład własny klienta kształtuje się zwykle na poziomie 20 proc. kosztów inwestycji. Możliwe jest jednak uzyskanie wyższej kwoty kredytu pod warunkiem zawarcia odpowiedniego ubezpieczenia. Ubezpieczeniu takiemu podlega różnica między standardowo wymaganym przez bank udziałem środków własnych kredytobiorcy, a środkami własnymi wnoszonymi przez danego kredytobiorcę.

Banki oferują także ubezpieczenia jako nieobligatoryjne uzupełnienie kredytu. Należą do nich: ubezpieczenie od utraty pracy, hospitalizacji oraz ubezpieczenie na życie. Ubezpieczenie od bezrobocia, inaczej nazywane ubezpieczeniem od utraty pracy, umożliwi terminowe spłacanie kredytu w przypadku utraty pracy lub likwidacji działalności gospodarczej. W sytuacji uzyskania statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku dla bezrobotnych towarzystwo ubezpieczeniowe nawet przez 12 miesięcy będzie opłacać raty kredytu. Banki coraz bardziej zachęcają klientów do korzystania właśnie z tego ubezpieczenia, gdyż utrata pracy jest znacznie częstszym powodem zaprzestania spłaty kredytu niż śmierć czy kalectwo. Korzyści z wykupienia takiej polisy są obustronne – klient ma większy komfort, gdyż jest zabezpieczony na wypadek utraty pracy, a bank redukuje ryzyko nieodzyskania pożyczonej kwoty. Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się w chwili wypłaty kredytu lub jego pierwszej transzy.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: