eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Firmy pożyczkowe wciąż nie działają na pełnych obrotach

Firmy pożyczkowe wciąż nie działają na pełnych obrotach

2022-01-19 11:28

Firmy pożyczkowe wciąż nie działają na pełnych obrotach

Pożyczkodawcy wciąż nie działają na pełnych obrotach © inventart - Fotolia.com

BIK poinformował, że w grudniu 2021 liczba udzielonych pożyczek była o 45% wyższa niż przed rokiem, a ich wartość o 66,2% wyższa.

Przeczytaj także: BIK: wartość pożyczek w listopadzie 2021 o 74,5% wyższa r/r

Z danych BIK wynika, że w grudniu 2021 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 295,9 tys. nowych pożyczek na wartość 768 mln zł.

Średnia wartość nowo udzielonej w grudniu 2021 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 307 zł i była wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w grudniu 2020 r. o (+14,5%).

W całym 2021 r. liczba nowo udzielonych pożyczek wyniosła 2 941,7 tys. sztuk i była wyższa o (+47,8%) w relacji do 2020 r.

Pożyczki nie tylko odrobiły straty z pierwszego roku pandemii (2020 r.), ale są na poziomach wyższych niż przed pandemią (2019 r.)
Cały 2021 r. upłynął pod znakiem istotnej poprawy koniunktury na rynku pożyczkowym. Przejawem tego jest nie tylko wyhamowanie dużych spadków z 2020 r., ale wzrost sprzedaży w porównaniu do roku 2019. Oczywiście część wysokiej dynamiki w porównaniu do pierwszego półrocza 2020 r. była wynikiem niskiej bazy z 2020 r. Jednak większość wzrostów wynika z ożywienia koniunktury na rynku pożyczek pozabankowych w wyniku wysokiego popytu na finansowanie. Konkluzja jest następująca - rynek pożyczek pozabankowych w całym 2021 r. w ujęciu ilościowym i wartościowym wrócił do sytuacji sprzed pandemii, tj. do poziomu z roku 2019 r. Rok 2022 zapowiada się trudny. Nad rynkiem wiszą czarne chmury związane ze zmianami regulacyjnymi - podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

fot. inventart - Fotolia.com

Pożyczkodawcy wciąż nie działają na pełnych obrotach

Zdecydowana większość wniosków o pożyczki jest odrzucana.


Liczby potwierdzają odbudowę sytuacji sprzedażowej, popyt na pożyczki ożył, jednak perspektywa firm pożyczkowych jest pełna obaw.
Obserwujemy pewne odbicie akcji kredytowej, choć instytucje pożyczkowe wciąż nie działają na pełnych obrotach. Nadal zdecydowana większość wniosków o pożyczki jest odrzucana. Od wybuchu pandemii i wprowadzenia restrykcji dla przedsiębiorców na tym rynku, wiele firm zakończyło działalność, a debiutów praktycznie nie odnotowywaliśmy. Za wzrosty, które są w zasadzie tylko odbudową potencjału sprzed pandemii, odpowiadają nieliczni liderzy branży. Wciąż trudnej sytuacji nie pomaga atmosfera niepewności związana z procedowaniem dwóch konkurencyjnych projektów ustaw ograniczających dostęp do kredytu konsumenckiego. Oba, w obecnej formule, byłyby dla rynku destrukcyjne, stąd niezbędny jest dalszy dialog z regulatorem oparty na argumentach i aktualnych danych - wskazuje Jarosław Ryba, prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych w Polsce.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: