2021-12-22 09:45
Polska spółka w światowej czołówce giełdowych debiutantów © moomsabuy - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek IPO w Europie w I kw. 2022 roku z dużymi spadkami
fot. mat. prasowe
Aktywność IPO na świecie pod względem liczby transakcji
Rok 2021 był najbardziej aktywnym rokiem dla debiutantów giełdowych w ciągu ostatnich 20 lat
Rok 2021 był najbardziej aktywnym rokiem dla debiutantów giełdowych w ciągu ostatnich 20 lat. Na początku roku impulsem do IPO był optymizm wynikający z odbicia gospodarczego, wprowadzenie szczepionek na koronawirusa i zwiększona płynność wynikająca z rządowych programów wsparcia realizowanych na światowych rynkach.
fot. mat. prasowe
Aktywność IPO na świecie pod względem wpływów z transakcji (w mld USD)
Rynek IPO odnotował wyjątkowe dwanaście miesięcy, bijąc rekordy pod względem wolumenu i wpływów z tego typu transakcji.
W czwartym kwartale rynek debiutów giełdowych uległ spowolnieniu w obliczu rosnącej zmienności rynku, co z kolei jest pokłosiem rozprzestrzeniania się wariantu Omikron i rosnących napięć geopolitycznych. Spodziewam się, że to spowolnienie będzie odczuwane również w pierwszym kwartale 2022 roku – mówi Anna Zaremba, Partnerka EY Polska, CFO Consulting, odpowiedzialna za rynek IPO.
Na giełdach w regionie EMEIA zadebiutowało w mijającym roku najwięcej spółek od 2007 roku. Wysokie wyceny i stosunkowo mała zmienność na rynkach dały przedsiębiorcom proporcjonalnie wysokie zwroty przy mniejszym ryzyku. Spodziewam się dalszego zainteresowania spółek debiutami giełdowymi w 2022 roku, jednak pojawiające się w regionie kolejne warianty koronawirusa i zerwane łańcuchy dostaw stanowią czynniki ryzyka, które powinni brać pod uwagę inwestorzy zainteresowani IPO – mówi Bartłomiej Smolarek, Lider Zespołu ds. Fuzji i Przejęć, Partner EY Polska.
fot. mat. prasowe
Aktywność IPO w podziale na region geograficzny
Na giełdach w regionie EMEIA zadebiutowało w mijającym roku najwięcej spółek od 2007 roku
Po latach marazmu, warszawska giełda wróciła do łask inwestorów, instytucjonalnych i indywidualnych. Spółki korzystały z ożywienia na giełdzie, korzystnych wycen i mieliśmy do czynienia z szeregiem udanych debiutów już drugi rok z rzędu. Cieszy mnie, że na IPO decydują się duże spółki, bo zwiększa to prestiż giełdy i jest czynnikiem zachęcającym kolejnych debiutantów. Pod koniec roku zwiększyła się zmienność na rynkach, co odbiło się na wycenach spółek już po debiucie. Jestem ostrożnym optymistą odnośnie perspektyw na debiuty giełdowe na warszawskim parkiecie w 2022 roku. Spodziewam się dalszego zainteresowania przedsiębiorców tą formą pozyskania kapitału, jednak firmy będą musiały udowodnić, że potrafią przynieść wartość dla inwestorów w długim terminie – mówi Anna Zaremba.
fot. mat. prasowe
Wartość największych IPO na świecie
Działający w Polsce InPost (IPO o wartości 3,9 mld USD) był szóstym co do wielkości debiutem giełdowym na świecie
fot. mat. prasowe
Liczba transakcji IPO w podziale na sektory
Sektor technologiczny odnotował po raz szósty z rzędu największą liczbę transakcji IPO
Napięcia geopolityczne, ryzyko inflacji oraz nowe fale i warianty pandemii COVID-19 hamują powrót do pełnego ożywienia gospodarczego. Pomimo tych czynników, stosunkowo wysokie wyceny i płynność rynku sprawiają, że spółki przymierzające się do debiutu giełdowego mogą z optymizmem patrzyć w przyszłość. Większa zmienność rynku sprawia, że kandydaci będą musieli odznaczać się stosunkowo wysoką elastycznością i posiadać alternatywne metody finansowania, by zaspokoić potrzeby finansowe w przypadku opóźnienia debiutu giełdowego – mówi Magdalena Warpas, Associate Partner, Doradztwo Strategiczne i Transakcyjne, EY Polska.
fot. mat. prasowe
Wpływy z transakcji IPO w podziale na sektory
147,5 mld USD wygenerowanych przez sektor technologiczny, co stanowiło jedną trzecią wartości wszystkich ubiegłorocznych IPO
oprac. : eGospodarka.pl
IPO w Europie 2021. Inpost z największą ofertą
Rok 2021 na rynku IPO już jest rekordowy
Debiuty giełdowe: InPost gwiazdą europejskich IPO
Boom na debiuty giełdowe odczuje także GPW?
Wartość IPO w I półroczu 2021 rekordowa
Debiuty na GPW nie dopisały
IPO w Europie: GPW liderem w II kw.2010
Debiuty giełdowe na świecie w I poł. 2015 r.
Trendy w międzynarodowych IPO
Od jakiegoś czasu przymierzam się do tego żeby zacząć grać na giełdzie. Mam trochę kasy i chętnie spróbuję tam swoich sił. Tylko ...
Zapraszam do dyskusji co polecają Państwo na początek zwykły rachunek giełdowy czy platformę finansową ?
Facility Management - usługa XXI wieku REKLAMA
Zbycie udziałów w spółce z o.o. - wynagrodzenie wspólnika a podatek VAT
Stagflacja niestraszna nieruchomościom
myPhone Tango LTE już dostępny
Logistyka e-commerce pod presją
Likwidacja spółki handlowej krok po kroku
5 wskazówek jak zachować prywatność w sieci