eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Andrzeje i ich historia kredytowa. Czy mają się czym przejmować?

Andrzeje i ich historia kredytowa. Czy mają się czym przejmować?

2021-11-30 00:22

Andrzeje i ich historia kredytowa. Czy mają się czym przejmować?

Czy z imienia można wywróżyć historię kredytową? © pixabay.com

Z okazji przypadających dziś Andrzejek, BIK przeanalizował zgromadzone przez siebie dane na temat historii kredytowej osób noszących to, jedno z najpopularniejszych w Polsce, imion. Ile kredytów zaciągają osoby noszące imię Andrzej i jak je spłacają?

Przeczytaj także: Dłużnicy nie płacą? Tu potrzebny jest refleks

Andrzej to trzecie najpopularniejsze imię męskie noszone w Polsce, zaraz po Piotrze i Krzysztofie. Jak wynika z bazy PESEL ze stycznia tego roku, Andrzejów jest w naszym kraju 563,6 tys.

BIK sprawdził, czy historie kredytowe osób noszących imię Andrzej mają jakieś cechy wspólne.

W ostatnich latach systematycznie zmniejsza się liczba kredytów zaciąganych co roku przez Andrzejów. W przypadku kredytów gotówkowych ten spadek był niemal dwukrotny: od 73,5 tys. w 2016 r., do 37,2 tys. do września br. W sumie w ciągu pięciu lat w bazie BIK znalazły się dane o 362 tys. kredytach zaciągniętych przez osoby o tym imieniu i jest to piąty wynik spośród wszystkich imion. Przoduje Anna (568,8 tys. kredytów), a za nią Piotr (438,1 tys.), Krzysztof (430,3 tys.) i Tomasz (360 tys.).

W przypadku kredytów mieszkaniowych Andrzeje osiągnęli 26. rezultat. W sumie zaciągnęli 14,5 tys. kredytów i od 2016 r. widać sukcesywne spadki liczby nowych kredytów: od 2,6 tys. do 2 tys.

fot. pixabay.com

Czy z imienia można wywróżyć historię kredytową?

Właściwe podejście do zbilansowania domowego budżetu to nie lanie wosku i niezależnie od imienia historię kredytową łatwo sobie zepsuć.


Analiza danych na temat imienia Andrzej, dostępnych w bazach BIK, pokazuje, że najwięcej osób o tym imieniu można znaleźć w przedziale wiekowym 55-64 lata oraz wśród osób 65 plus – w sumie te dwie kategorie składają się na ponad połowę z blisko 280 tys. osób o tym imieniu widocznych w BIK.

Pod względem udziału złych kredytów (opóźnionych w spłacie) starsze osoby wypadają nie najgorzej – w przedziałach powyżej 35. roku życia jest to odsetek zbliżony do średniej wynoszącej dla tego imienia 8,1 proc.

Znacznie gorzej wygląda sytuacja młodych Andrzejów, których jest zdecydowanie mniej – w grupie poniżej 24. roku życia zaledwie 1,4 tys., ale wśród których odsetek złych kredytów jest najwyższy. Dla osób do 24 lat wynosi 13,9 proc., a między 25. a 34. rokiem życia 10,6 proc.

Porównanie Andrzeja do Jakuba – najpopularniejszego imienia męskiego wśród urodzonych w ostatnich 20 latach – pokazuje, że tu także odsetek złych kredytów jest największy w najmłodszej grupie, ale wynosi wyraźnie mniej – niespełna 10 proc.

Demografia i moda na imiona są bezlitosne. Bezsprzecznie imion tracących na popularności jest więcej w starszych rocznikach. Na całe szczęście dla niektórych z nich, częstotliwość występowania w danej populacji czy pokoleniu nie jest jednak wyznacznikiem kredytowej wiarygodności i nie jest brana przez analityków pod uwagę przy rozpatrywaniu czynników ryzyka kredytowego. Dlatego, niezależnie od nadanego imienia i wiary w jego znaczenie, musimy pamiętać, że o historię kredytową należy dbać przez całe życie.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

  • Prawo bankowe

    Witam, mam pytanie, czy jak spłaciłem wcześniej kredyt mogę starać się o zwrot prowizji banku? Ostatnio jakaś firma reklamowała się w ...

  • Pytanie o kredyt

    Witam, posiadam kredyt w jednym z banków, 50 tys. zł, oprocentowanie 9,90%. Chciałbym spłacić wcześniej kredyt, a moje pytanie brzmi czy ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: