eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Waloryzacja emerytur i rent: ile wypłaci nam ZUS?

Waloryzacja emerytur i rent: ile wypłaci nam ZUS?

2021-03-02 09:26

Waloryzacja emerytur i rent: ile wypłaci nam ZUS?

Ruszyła waloryzacja rent i emerytur © piotr290 - Fotolia.com

Rozpoczął się marzec, a wraz z nim tradycyjnie już nadeszła waloryzacja emerytur i rent. Świadczeniobiorcy jak zwykle nie muszą podejmować żadnych kroków - ZUS sam oblicza, ile należy im się od 1 marca i przekazuje podwyższone kwoty. W tym roku wypłaty wrosną o ponad 4 proc. Minimalna emerytura będzie o 50,88 zł wyższa niż w zeszłym roku.

Przeczytaj także: Waloryzacja emerytur i rent. Jakie podwyżki od 1 marca 2022?

Tegoroczna waloryzacja emerytur i rent stała się faktem - pierwsi świadczeniobiorcy zobaczyli już na swoich kontach podwyższoną kwotę comiesięcznej wypłaty z ZUS.

Jak wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, w tym roku oficjalnie opublikowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent wynosi 104,24 proc. Wysokość wskaźnika zależy od wzrostu cen towarów i usług oraz od wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w Polsce.
Jeżeli chcemy sami sprawdzić o ile wzrośnie nam emerytura lub renta wystarczy pomnożyć je przez wartość wskaźnika - dodaje Iwona Kowalska-Matis

Przykład:


Jeśli w lutym 2021 roku emerytura wynosiła 2000 zł brutto, to w marcu wzrasta do 2084,80 zł brutto (bo: 2000 zł x 104,24% = 2084,80 zł).

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z podaną nową kwotą, a podwyższone świadczenie zostanie wypłacone w dotychczasowym terminie wypłaty już w marcu.
Waloryzację przeprowadzamy, co roku z urzędu, więc nie wymaga ona żadnych wniosków od naszych seniorów – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Rzeczniczka zapewnia, że każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

fot. piotr290 - Fotolia.com

Ruszyła waloryzacja rent i emerytur

Wypłaty rosną o ponad 4 proc. Minimalna emerytura jest teraz wyższa o 50,88 zł.


Minimalna emerytura w górę


W związku z waloryzacją wzrosła między innymi minimalna emerytura. Otrzymują ją osoby, które zgromadziły niewiele składek emerytalnych, ale mają długi staż ubezpieczeniowy (kobieta – co najmniej 20 lat, mężczyzna – co najmniej 25 lat). Od 1 marca minimalna emerytura wynosi 1250,88 zł brutto, czyli o 50,88 zł więcej niż dotychczas. Tak samo wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. 1250,88 zł wynosi również świadczenie Mama4plus dla osób, które nie mają emerytury lub renty.

Minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to od marca 938,16 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1262,34 zł. Dodatek pielęgnacyjny wynosi teraz 239,66 zł.

Jakie wypłaty z ZUS rosną?


W ZUS waloryzacji podlegają tzw. świadczenia długoterminowe: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2021 roku.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: