2021-02-14 00:33
Przeczytaj także: Wspólny budżet: czy miłość opłaca się finansowo?
Jakie wnioski dotyczące zarządzania finansami w związkach wynikają z badania „Finanse w parze” zrealizowanego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej?W polskim społeczeństwie można spotkać odmienne podejście par do korzystania ze wspólnych pieniędzy. Nieco ponad połowa (51 proc.) uważa, że każdy partner powinien pokrywać z własnej kieszeni osobiste wydatki, na przykład na ubrania czy wizyty u fryzjera. Odmiennego zdania jest podobna grupa osób (49 proc.). Co więcej, w tych wskazaniach płeć nie grała roli, gdyż podobnie oceniały to i kobiety, i mężczyźni. Widać więc, że korzystanie ze wspólnego portfela jest indywidualną decyzją w każdym związku – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.
fot. mat. prasowe
Kto kontroluje codzienne wydatki w związku?
Kobiety częściej trzymają pieczę nad codziennymi wydatkami.
Zarządzanie budżetem gospodarstwa domowego to duża odpowiedzialność. W jego planowaniu trzeba wziąć pod uwagę zarówno codzienne wydatki, bieżące rachunki, jak i terminy spłaty stałych zobowiązań, na przykład kredytu, czynszu i tym podobnych. Należy to robić tak, aby w domowym budżecie zabezpieczyć środki na nieprzewidziane sytuacje, czy odłożyć na przyszłość. Niezależnie od tego, kto w danym związku trzyma nad tym wszystkim pieczę, warto aby oboje partnerów wspierało się w tych obowiązkach. W końcu co dwie głowy to nie jedna - wskazuje Adam Łącki.
fot. mat. prasowe
Kto ma większe zadłużenie w związku?
55 proc. badanych deklaruje, że w ich związku zadłużenie rozkłada się w równym stopniu.
Wyniki badania pokazują, że współcześnie w Polsce model tradycyjny, gdzie to na mężczyźnie spoczywa większa odpowiedzialność za finanse, ustępuje modelowi równego dzielenia się ciężarem dbania o pieniądze. Oba z nich mogą się sprawdzić pod warunkiem, że jest to wspólna decyzja obojga partnerów. Łatwo bowiem wpaść w pułapkę „ukrytych oczekiwań”, gdzie np. mężczyzna myśli, że jego partnerka chce od niego większego wkładu w rodzinny budżet, podczas gdy w rzeczywistości wcale nie musi tak być. Otwarta rozmowa na temat finansów w związku pozwala wyjaśnić sytuację i wybrać model, który pasuje konkretnej parze. Proste pytanie „Jak chcesz, żebyśmy dbali o nasz wspólny budżet?” może uchronić nas przed przyszłymi frustracjami – mówi Matylda Eddles, psycholog, ekspertka merytoryczna Pairbuilding.pl.
oprac. : eGospodarka.pl
Wspólne finanse w związku - jak je uszyć?
Finansowy test miłości, czyli pieniądze w związku
Finanse w związku: wspólne wydatki, ale własne pieniądze
Pieniądze w związku: wspólne konto czy osobne rachunki?
Intercyza i rozdzielność majątkowa. Nieromantycznie i rozsądnie
Budżet domowy powodem konfliktów w co szóstym domu
Jedna czwarta Polaków bez żadnych oszczędności
KRD: Polacy tną budżet domowy, czego się obawiają?
EY: rośnie niepokój o budżet domowy, ale wydatki nie spadają
Co powinnam zrobić? Od kilku lat mąż wypłacał ze wspólnego konta duże kwoty, nie kupując nic do domu. Ja posiadałam też konto ...
Mam 61 lat. Posiadam duże oszczędności i myślę o tym, aby zakończyć zatrudnienie i korzystając z oszczędności oczekiwać na emeryturę ...
Podstawa opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze zamiany w PIT
Praktyczna nauka zawodu pozbawia prawa do ulgi prorodzinnej
Rok 2021 na rynku nieruchomości to jedna wielka niewiadoma
Amazon.pl startuje w Polsce
Przemysł 4.0 i sieć 5G. Jakie korzyści niesie to połączenie?
Jakie nowości w Google Workspace?