eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 3 porady na Dzień Ochrony Danych Osobowych

3 porady na Dzień Ochrony Danych Osobowych

2021-01-28 09:23

3 porady na Dzień Ochrony Danych Osobowych

Jak zabezpieczyć swoje dane osobowe w sieci? © fot. mat. prasowe

28 stycznia obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jak nasze dane osobowe są cenne, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Niestety, choć jesteśmy tego świadomi, wciąż robimy zbyt mało, żeby je skutecznie chronić. Dlatego BIK przypomina najważniejsze kwestie związane z ochroną danych.

Przeczytaj także: Ochrona danych osobowych (nie) na wakacjach

Z badań realizowanych przez BIK wynika, że 53% Polaków coraz bardziej boi się o bezpieczeństwo swoich danych osobowych. Wpływ na to ma pandemia, która przeniosła większość naszego życia zawodowego i osobistego do internetu, co może skutkować zwiększeniem liczby prób wyłudzeń kredytów, pożyczek i abonamentów.

Niestety choć w teorii Polacy wiedzą jak zabezpieczyć swoje dane osobowe, to nie realizują tego w praktyce. Tak wynika z badania BIK „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2020”.

Z okazji Dnia Ochrony Danych Osobowych, BIK przypomina, jak wprowadzać w życie wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych.

Antywirus, silne hasło i inne dobre praktyki


Swoje dane osobowe w sieci chroni tylko 20% Polaków. A jak chronią swoje dane? Z badania BIK wynika, że 51% ankietowanych korzysta z usług alertująco-informujących, a 46% z usług prewencyjnych. Aż 30% osób w ogóle nie korzystała lub nie interesowała się tego typu usługami.

Ankietowani zapytani o znajomość zasad bezpiecznego korzystania z internetu mają świadomość, że trzeba instalować programy antywirusowe, aktualizować aplikacje i ustanawiać mocne hasła. A jak tę wiedzę stosują w praktyce?

Aż 1/5 respondentów badania przyznało, że w ogóle nie zabezpiecza hasłem swojego telefonu, a 1/4 nigdy nie zmienia posiadanego hasła.
Dobre hasło tzw. silne nie może zawierać ciągu cyfr 1-6, dat urodzenia czy danych oczywistych, jak imiona rodziców, które złodzieje sprytnie mogą wykorzystać. Ważne jest także regularne zmienianie haseł, a także wyrobienie nawyku zabezpieczenia nimi smartfonu. Telefon to dziś nasze centrum dowodzenia, narzędzie płatnicze, źródło doboru oferty zakupowej i jej realizacji – mówi Andrzej Karpiński, szef ds. bezpieczeństwa w BIK.

Internauci potwierdzili, że programy antywirusowe najczęściej instalują w komputerach (87%), natomiast w telefonach i tabletach stosuje je tylko 63% osób.
W błędzie jest ten, kto sądzi, że programy antywirusowe dotyczą tylko komputerów. Eksperci zalecają, by niezależnie od systemu operacyjnego w posiadanym urządzeniu (Android/IOS), zabezpieczyć się w dodatkową ochronę w postaci programu antywirusowego. Operatorzy telekomunikacyjni posiadają także w swojej ofercie usługi ochrony telefonów komórkowych, warto wziąć pod uwagę aspekty bezpieczeństwa, a nie tylko cenę, przy wyborze oferty operatora – dodaje szef ds. bezpieczeństwa w BIK.
- Ponadto, obowiązkowym elementem skutecznej ochrony na każdym smartfonie jest regularne dokonywanie aktualizacji oprogramowania zgodnie z pojawiającymi się kolejnymi wersjami jako podstawowego nawyku bezpieczeństwa.

Tymczasem, do aktualizowania aplikacji przyznał się co trzeci użytkownik komputera, tabletu oraz innych urządzeń podłączonych do Internetu. W tym przypadku lepsze nawyki wykazali posiadacze telefonów – 47% osób potwierdziło, że dokonuje automatycznej aktualizacji aplikacji w swoim smartfonie.

3 porady na co dzień oraz w Dniu Ochrony Danych OsobowychWiele osób pyta, jak się ustrzec przed wyłudzeniem kredytu na swoje nazwisko. W Dniu Ochrony Danych Osobowych, ustanowionym przez Radę Europy na 28 stycznia, warto zwrócić uwagę na fundamentalne kwestie związane z ochroną danych.

BIK jako ekspert w obszarze przeciwdziałania wyłudzeniom, wskazuje trzy uniwersalne porady, jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych przez cały rok. Są to:
  1. Im mniej danych podasz, tym lepiej – świadomie dokonuj zakupów przez internet; ze szczególną ostrożnością podchodź do wszelkich formularzy, w których wymagane jest podanie danych osobowych. Nie podawaj haseł ani loginów. Jeśli chcesz sprawdzić, kto pytał o Twoje dane i upewnić się, że nie masz zobowiązań, o których nie wiesz – zainstaluj aplikację Mój BIK lub pobierz swój – Raport BIK;
  2. Pilnuj swoich dokumentów - chroń swoje dane osobowe (imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL czy datę urodzin) - nie podawaj ich osobom trzecim, zwłaszcza tym, których nie znasz, a kontaktują się z Tobą przez Internet czy telefon. Zarejestruj się na bik.pl, by w przypadku zgubienia bądź kradzieży dowodu osobistego zastrzec go online - Zastrzeganie;
  3. Włącz ostrzeżenie przed wyłudzeniem - narzędzie, które m.in. chroni przed wyłudzeniem kredytu czy pożyczki i czuwa 24 h/ 7 dni w tygodniu – powiadamia sms-em lub mailem – Alerty BIK.

Źródła – badania opinii zrealizowane na zlecenie BIK:
  • „Obawy Polaków – wyłudzenia a ochrona, 2020”, Maison&Partners, CAWI, N=1098, 18 plus, 28 kwietnia 2020 r.
  • „Cyberbezpieczeństwo Polaków 2020”, Quality Watch, CAWI, N=1040, 18 plus, 15 września 2020 r.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: