eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rachunki domowe w czasie pandemii: mniej dłużników, większy dług

Rachunki domowe w czasie pandemii: mniej dłużników, większy dług

2020-09-25 12:36

Rachunki domowe w czasie pandemii: mniej dłużników, większy dług

Długi z tytułu nieopłaconych rachunków wzrosły © WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że w czasie trwania pandemii liczba tych, którzy nie płacą swoich domowych rachunków co prawda spadła, ale za to wzrosło ich zadłużenie. Zaległości w opłatach to już prawie 1,56 mld zł.

Przeczytaj także: KRD: ile pensji potrzebuje Polak, aby spłacić swoje długi

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:

  • Ilu dłużników nie płaci za domowe rachunki?
  • Ile wynosi zadłużenie z tytułu nieopłaconych rachunków?
  • Jakich rachunków nie płacimy najczęściej?

Rachunków za czynsz, prąd, wodę, gaz, wywóz śmieci, telewizję czy telefon nie płaci ponad 409 tys. osób. W lutym, czyli tuż przed ogłoszeniem stanu pandemii, było to 410 tys. Polaków. Tak więc liczba dłużników nieznacznie spadła. Wzrosła za to wysokość długu. Przed pandemią niezapłacone rachunki domowe miały wartość 1,46 mld zł, obecnie to 1,56 mld zł. Średnia wartość długu wynosiła ponad 3,5 tys. zł, dziś jest o 300 zł większa.

Jakich rachunków nie płacimy najczęściej? Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że to opłaty za telefon, telewizję i Internet. Zadłużenie z tego tytułu wynosiło 967 mln zł, a obecnie wynosi 1,05 mld zł.
- W windykacji także obserwujemy wzrost zadłużenia wobec telefonii komórkowych. W tej chwili trafiają do nas sprawy głównie z tytułu not obciążeniowych i kar umownych, wynikających z posiadania w abonamencie sprzętu jak telefony, laptopy czy konsole. Aby obniżyć koszty życia, klienci wypowiadają umowy abonamentowe za telefon. Zapominają jednak, że mają w nich zapisy dotyczące not obciążeniowych za otrzymany w ramach umowy sprzęt, za który trzeba zapłacić. Stąd też te długi. Trudno w tej chwili przewidzieć czy ten trend się utrzyma w najbliższych miesiącach – mówi Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów.

fot. WavebreakMediaMicro - Fotolia.com

Długi z tytułu nieopłaconych rachunków wzrosły

Zaległości za czynsz, prąd, wodę, gaz, wywóz śmieci, telewizję czy telefon ma ponad 409 tys. osób, o łącznej wartości prawie 1,56 mld zł.


Mniej dłużników, wyższy dług


Zadłużenie polskich konsumentów z tytułu nieopłaconego czynszu i opłat za media (prąd, woda, gaz, śmieci) wzrosło w czasie 6 miesięcy pandemii o ponad 17 mln zł i wynosi aktualnie ponad 505 mln zł. Jednocześnie spadła liczba dłużników. Jeszcze sześć miesięcy temu było ich 77 tys., obecnie jest ich o ponad 15 tys. mniej.
- Mamy świadomość, że te dane nie do końca oddają rzeczywistość. W pierwszym okresie pandemii, od marca do czerwca, wierzyciele podchodzili bardziej liberalnie do swoich dłużników. Ale wraz z odmrażaniem gospodarki ich postawa zaczęła się zmieniać, zwłaszcza że nie potwierdziło się wiele pesymistycznych prognoz, choćby o masowym wzroście bezrobocia. Podejrzewam, że w najbliższych miesiącach możemy się spodziewać kolejnego przyrostu długu – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Kobiety są bardziej terminowe


W Krajowym Rejestrze Długów widnieje ponad 177 tys. kobiet, które nie płacą za domowe rachunki. To o 1,3 razy mniej niż mężczyzn. Panów nieopłacających takich długów jest 232 tys. Kwota zadłużenia mężczyzn jest bliska 845 mln zł. To o 134 mln zł więcej niż dług przedstawicielek płci pięknej.

Rekordziści nieregulujący na czas opłat za media to para z powiatu pruszkowskiego w województwie mazowieckim. Kobieta w przedziale wiekowym 56-65 lat i mężczyzna po 65. roku życia muszą spłacić dług za mieszkanie w wysokości miliona złotych każdy.

Opłat za media i czynsz, częściej niż mieszkańcy wsi, nie regulują mieszkańcy miast. Ich zaległości wynoszą 86% łącznej kwoty tego zadłużenia.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: