eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › KRD: w I poł. br. upadłość ogłosiło 286 firm, zostawiły 50 mln zł długu

KRD: w I poł. br. upadłość ogłosiło 286 firm, zostawiły 50 mln zł długu

2020-08-12 11:56

KRD: w I poł. br. upadłość ogłosiło 286 firm, zostawiły 50 mln zł długu

Upadłość jednej firmy często pociąga za sobą następne © Gajus - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W I połowie br. upadłości firm niestety dopisały. Było ich 286, a więc o 145 więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Znacznie większe były również pozostawione przez bankrutów długi - 50 mln zł względem ubiegłorocznych 17,2 mln zł. Jak podkreśla KRD, kłopoty większości firm widoczne były już na długo przed niewypłacalnością - w momencie ogłoszenia upadłości 3 na 4 z nich figurowały już w rejestrze dłużników.

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • Którą z branż upadłości dotknęły w największym stopniu?
  • Z których regionów Polski pochodzili bankruci?
  • Kim są wierzyciele upadłych firm?

Z analizy przeprowadzonej przez KRD wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorstw spośród tych, które ogłosiły upadłość w okresie od stycznia do czerwca br., kłopoty finansowe sygnalizowała już znacznie wcześniej. W niektórych przypadkach pierwsze symptomy bankructwa uwidoczniły się na rok przed jego ogłoszeniem.

Prezes zarządu KRD, Adam Łącki wskazuje, że na 12 miesięcy przed upadłością w rejestrze dłużników figurowały dane 37 proc. przyszłych bankrutów, a ich długi opiewały na blisko 32 mln zł. Kolejnych miesiące przynosiły już tylko wzrosty tych statystyk.
- Pół roku później odsetek takich firm wzrósł do ponad 53 proc. Kwota ich zadłużenia także wzrosła, do ponad 44,5 mln zł. Na trzy miesiące przed ogłoszeniem decyzji przez sąd w KRD widniało już prawie 64 proc. takich firm, mających do spłaty ponad 48 mln zł długu. W dniu ogłoszenia upadłości prawie trzy czwarte upadających firm było wpisanych do naszej bazy danych – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

fot. mat. prasowe

Suma wszystkich zobowiązań dłużników przed upadłością

Na rok przed upadłością w rejestrze widniało 37 proc. przyszłych bankrutów, których długi sięgały blisko 32 mln zł


Upadłości firm głównie w przemyśle


Analizując upadłości firm przez pryzmat branż, najwięcej postępowań dotyczy podmiotów, które prowadziły działalność produkcyjną. Co czwarta bankrutująca działalność prowadzona była w tej branży. Ich łączne zadłużenie wobec 282 wierzycieli wynosiło prawie 18 mln zł. W zeszłym roku upadające przedsiębiorstwa przemysłowe były na trzecim miejscu, z zadłużeniem 2,1 mln zł. Widać więc, że w tym roku nastąpiło duże przetasowanie.
- Po części możemy tu mówić o skutkach epidemii. W marcu nastąpiło całkowite zamrożenie gospodarki. Wiele firm, zwłaszcza produkcyjnych, zmuszonych było zawiesić działalność. Przedsiębiorstwa stanęły. Nie było mowy o eksporcie towarów. Zamówień na różnego rodzaju produkty wytwarzane w Polsce było zdecydowanie mniej. Ale trzeba pamiętać, że wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu miał tendencję spadkową nieprzerwanie od końca 2018 roku. Miał, bo w lipcu wyniósł 52,8 pkt., więcej niż w czerwcu kiedy wskaźnik ten był równy 47,2 pkt. Widzimy ostre spadki produkcji przemysłowej w marcu, kwietniu i maju, co mogło być przysłowiowym gwoździem do trumny niektórych firm – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Drugie pod względem zadłużenia są firmy z branży handlowej (4,7 mln zł), a podium zamykają firmy z branży budowlanej (1,04 mln zł).

Małopolska z najwyższą wartością długu


Przerwał się trend dużej liczby upadających firm wśród JDG-ów. Jeszcze w zeszłym roku była to co czwarta bankrutująca firma. Obecnie co piąty upadający przedsiębiorca to właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej. Ich łączna kwota zadłużenia sięga lekko ponad 7,5 mln zł. Zadłużenie spółek prawa handlowego z kolei sięga prawie 43 mln zł.
Mimo że najwięcej dłużników-bankrutów jest na Mazowszu, to Małopolska bije stołeczny region. Choć bankruci z województwa małopolskiego stanowią niecałe 5% upadłości w Polsce, to kwota ich łącznego zadłużenia jest najwyższa (13 mln zł). Drugie pod względem najwyższego zadłużenia jest właśnie województwo mazowieckie (8 mln zł), a podium zamyka województwo śląskie (7 mln zł).

Sektor budowlany największym wierzycielem


Zgodnie z Ustawą Prawo upadłościowe i naprawcze, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić dłużnik lub każdy z jego wierzycieli. Według danych Krajowego Rejestru Długów, na liście wierzycieli późniejszych bankrutów w pierwszym półroczu 2020 roku znalazły się podmioty niemal z każdego sektora gospodarki. Prawie 1/3 zadłużenia, czyli blisko 16 mln zł, dłużnicy byli winni przedsiębiorcom z branży budowlanej. W tym najwięcej, bo prawie 11 mln zł, wynosiły niezapłacone rachunki za materiały budowlane.

Kolejnym dużym wierzycielem są instytucje finansowe, takie jak banki, firmy leasingowe czy ubezpieczeniowe itp., którym przyszli bankruci są winni prawie 8,5 mln zł. Dalej na liście wierzycieli są firmy transportowe z nieodzyskanymi 2,3 mln zł.
- Dłużnicy nie upadają z dnia na dzień. Dane Krajowego Rejestru Długów wyraźnie pokazują, że pierwsze symptomy bankructwa w wielu przypadkach pojawiły się już rok wcześniej. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie kontrahentów i monitorowanie ich kondycji finansowej. W razie niepokojących sygnałów, warto od razu przekazywać dłużnika do windykacji. Nasze dane pokazują, że najwyższą skuteczność w odzyskiwaniu należności na etapie polubownym osiągamy w przypadku długów nie starszych niż 90 dni. Odzyskujemy nawet 85 proc. takich spraw. Im dług starszy, tym maleje szansa na odzyskanie należności. Dlatego nie warto czekać. Zwłaszcza, kiedy wraz z zadłużeniem danej firmy, rośnie liczba jej wierzycieli. W przypadku ogłoszenia upadłości zazwyczaj nie udaje się ich wszystkich zaspokoić, ponieważ wartość majątku przedsiębiorstwa jest już zbyt niska – zauważa Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: