eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pożyczki: branża skurczyła się o 1/4, a sprzedaż o 1/2

Pożyczki: branża skurczyła się o 1/4, a sprzedaż o 1/2

2020-07-31 10:36

Pożyczki: branża skurczyła się o 1/4, a sprzedaż o 1/2

Pożyczka © Voyagerix - Fotolia.com

Najnowsze dane przedstawione przez Fundację Rozwoju Rynku Finansowego dowodzą znacznego pogorszenia na rynku pożyczek. Branży zaszkodziło przede wszystkim związane z wybuchem pandemii obniżenie limitu kosztów pozaodsetkowych. Niektóre firmy pożyczkowe zmuszone były podnieść wymagania kredytowe, inne zawiesiły działalność, a jeszcze inne ją zakończyły. Efektem tego jest m.in. ponad 50-procentowy spadek sprzedaży.
Wcześniej publikowane dane Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego wskazywały, że w kwietniu br. na rynku pożyczkowym pojawiło się prawdziwe załamanie - wartość udzielonych pożyczek pozabankowych spadła w ujęciu rocznym o 72 proc., a w stosunku do lutego 2020 r. obniżyła się o 66 proc.

Niestety kontynuacją tego trendu zaowocował również cały drugi kwartał 2020 r. Jak czytamy w komunikacie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego, analizowane firmy pożyczkowe udzieliły w tym okresie około 396 tys. pożyczek, których łączna wartość opiewała na 914,9 mln zł. Taki rezultat, względem analogicznego okresu poprzedniego roku, oznacza liczbowe i wartościowe spadki, które sięgają odpowiednio 48 proc. i 64 proc.
Na mocy przepisów zawartych w Tarczy antykryzysowej wprowadzono m.in. regulacje ograniczające koszty pozaodsetkowe. Przy pożyczkach na maksimum 30 dni górny pułap to 5 proc., a w przypadku finansowania udzielanego na dłuższy czas - 21 proc.

Spadki sprzedaży to jednak nie tyle efekt nagłego spadku popytu, ile ograniczonej podaży.
„Z jednej strony lockdown utrudnił wielu podmiotom prowadzenie działalności akwizycyjnej, a z drugiej przyjęto nowe regulacje, które obniżając maksymalną wysokość kosztów pozaodsetkowych, uderzają w rentowność sektora. To z kolei w naturalny sposób spowodowało tymczasowe zawieszenie lub całkowite ograniczenie akcji kredytowej przez wiele podmiotów oraz zaostrzenie wymogów kredytowych przez pozostałe firmy” – tłumaczy Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego.

fot. Voyagerix - Fotolia.com

Pożyczka

66 proc. Polaków sprzeciwia się zmianom na rynku kredytowym. Z rynku znikła już 1/4 firm pożyczkowych.


Regulacyjne tsunami – efekty po 100 dniach


Nowe limity kosztów pozaodsetkowych, obniżone o ponad 60 proc. w stosunku do wcześniej obowiązujących poziomów, w połączeniu z dwiema szybkimi obniżkami stóp procentowych, zmusiły firmy pożyczkowe do zmian w ofercie produktowej i zaostrzenia polityki kredytowej.

Firmy zaczęły udzielać pożyczek na znacznie mniejsze kwoty i to przeważnie znanym już sobie klientom. Trend ten poświadczają dane CRIF – w II kwartale 2020 r. średnia wartość pojedynczej pożyczki spadła o ponad ¼ w stosunku do I kwartału. Z tych samych danych wynika, że wiele podmiotów nie było w stanie skonstruować oferty w oparciu o nowe przepisy, więc zawiesiło lub całkowicie zaprzestało prowadzenia działalności. W analizowanym okresie rynek skurczył się o niemal 25 proc. działających na nim firm pożyczkowych.

Konsumenci z optymizmem patrzą w przyszłość


Pod względem finansowym pandemia koronawirusa nie dała się we znaki Polakom, tak jak pierwotnie się tego obawiano. Aż 7 na 10 Polaków nie odczuwa, aby w negatywny sposób wpłynęła na kondycję ich domowego budżetu. Aktualna sytuacja gospodarcza i społeczna nie wywołała także u nich większego zapotrzebowania na kredyty i pożyczki – 95 proc. wskazało, że nie musiało zaciągać zobowiązania z związku z epidemią.

Badani nie boją się też o przyszłość – zapytani, czy mają obawy o stabilność przychodów w kolejnych miesiącach ponad 2/3 ankietowanych wskazała, że nie ma takich obaw. Kolejne 11 proc. odpowiedziało, że nie ma zdania w tej kwestii.

Polacy krytyczni wobec nowych przepisów


Choć, wbrew założeniom rządu, pandemia nie sprawiła, że Polacy ruszyli tłumnie po kredyty i pożyczki, to jednak dostrzegają zmiany na rynku kredytowym i są wobec nich krytyczni.

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie FRRF wynika, że niemal połowa Polaków (48 proc.) ocenia jako niekorzystne przepisy przyjęte w ramach tarczy antykryzysowej, odnoszące się do kredytów konsumenckich. Jeszcze więcej badanych, bo aż 66 proc., uważa, że rząd, nawet w trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej, nie powinien ograniczać Polakom możliwości pożyczania pieniędzy w legalnych źródłach, czyli bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych i firmach pożyczkowych. Aż 59 proc. badanych uważa, że te ostatnie pełnią ważną rolę na rynku usług finansowych.

Niemal co piąty badany uważa, że dzisiaj trudniej jest dostać pożyczkę niż przed pandemią, a co dziesiąty przyznaje, że ktoś z jego bliskiego otoczenia w ciągu ostatnich 3 miesięcy miał problem z uzyskaniem pożyczki z legalnego źródła. A co robią Polacy w takiej sytuacji? Aż 30 proc. respondentów deklaruje, że gdyby znaleźli się w nagłej potrzebie finansowej, a nie otrzymaliby pożyczki w banku lub firmie pożyczkowej, to szukaliby pieniędzy w każdym możliwym miejscu.

Jednocześnie ponad 60 proc. badanych uznało, że w takiej sytuacji Polacy raczej zapożyczą się byle gdzie niż zrezygnują z wydatku, który planują: 35 proc. wskazało na pożyczenie od osoby prywatnej (spoza kręgu rodziny i bliskich), a 27 proc. wskazało na wzięcie pożyczki pod zastaw majątku, np. mieszkania, samochodu czy biżuterii. Agnieszka Wachnicka z Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego ostrzega, że ograniczony dostęp do legalnych pożyczek może wpędzić Polaków w pułapkę nadmiernego zadłużenia.

Ogólnopolskie badanie „Opinie Polaków na temat pożyczek” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego w dniach 13-18 lipca 2020 r. na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków oraz 300 osób zaciągających w ostatnich 3 miesiącach kredyt lub pożyczkę. Badanie zrealizowane techniką CAWI.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: