eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt hipoteczny: znowu warto iść do banku?

Kredyt hipoteczny: znowu warto iść do banku?

2020-07-28 13:23

Kredyt hipoteczny: znowu warto iść do banku?

Czy warto już wnioskować o kredyt hipoteczny? © Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

Dane publikowane cyklicznie przez BIK wskazują, że po chwilowym załamaniu popyt na kredyty hipoteczne powoli wraca na dotychczasowe tory – w czerwcu okazał się o blisko 26% wyższy niż w maju. I wprawdzie nie są to jeszcze wyniki napawające huraoptymizmem (jest gorzej niż w 2019 roku), to jednak nie sposób nie wspomnieć o pozytywnych sygnałach ze strony banków, które łagodzą politykę kredytową i wprowadzają pierwsze promocje – czytamy w komunikacie ANG Spółdzielni.
Przewidywania formułowane przez ekspertów jeszcze przed pandemią wskazywały, że na rynku kredytów hipotecznych bieżący rok może okazać się rekordowy. Wskazywały na to zarówno niskie stopy procentowe i – co za tym idzie – sprzyjające kredytobiorcom oprocentowanie długu, jak i poprawiająca się sytuacja materialna Polaków. Dziś już wiadomo, że konieczna jest rewizja tych prognoz.

Popyt na kredyty hipoteczne od marca pod kreską


Dobrą sytuację na rynków kredytów hipotecznych prognozowano zresztą jeszcze na początku roku. Potwierdzeniem tego były dane BIK, które wskazywały, że w styczniu i lutym popyt ze strony kredytobiorców wzrósł w ujęciu rocznym o odpowiednio 24,5% i 27,7%. W marcu mieliśmy już jednak spadki.
- W połowie marca zaczęliśmy dostrzegać pierwsze negatywne skutki pandemii, jednak sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu dopiero w kwietniu. Zgłaszali się do nas przede wszystkim klienci, którzy - głównie z powodu utraty lub zmniejszenia wynagrodzenia - mieli problemy z terminową spłatą zobowiązań. Nasza praca dotyczyła więc przede wszystkim szukania dla nich korzystnych rozwiązań, zanim jeszcze pojawiła się realna pomoc dla kredytobiorców od rządu – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

fot. Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

Czy warto już wnioskować o kredyt hipoteczny?

Z rynku dochodzą pozytywne sygnały – banki zaczynają łagodzić swoją politykę, pojawiają się też pierwsze oferty promocyjne.


Polacy wracają do banków


Z danych BIK wynika, że w czerwcu odnotowano o 2,6% więcej wniosków kredytowych w stosunku do czerwca 2019, jednak ich wartość była niższa o 6,7%. Najistotniejszy jest jednak fakt, że w stosunku do poprzedniego miesiąca liczba wnioskujących wzrosła aż o ¼, co może świadczyć o odwilży na rynku kredytowym. Poprawę sytuacji potwierdzają doniesienia o pojawieniu się pierwszych ofert promocyjnych.
- Przez ostatnie miesiące banki zaostrzały swoją politykę udzielania kredytów hipotecznych. Wzrosła m.in. wymagana minimalna wartość wkładu własnego – nawet do 30%, mniejsze szanse na kredyt hipoteczny miały też osoby prowadzące własną działalność. Obecnie mamy więcej klientów niż możliwości znalezienia dla nich finansowania odpowiadającego ich oczekiwaniom i możliwościom. W ostatnim czasie zaczęły jednak docierać do nas z banków optymistyczne sygnały o łagodzeniu tych restrykcji i pojawianiu się promocji na kredyty hipoteczne. Nie dotyczy to jednak wszystkich banków, dlatego polecam skorzystanie z usług pośrednika kredytowego, który jest na bieżąco informowany o wszelkich zmianach i promocjach obowiązujących w większości banków. W każdym przypadku klienci muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ z związku z ograniczeniami w postaci pracy zdalnej czasy procesowe w bankach są mocno wydłużone – dodaje Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

Ze względu na trudną sytuację Polaków spowodowaną pandemią, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do zaledwie 0,1%. Zgodnie z przepisami, oprocentowanie kredytu hipotecznego nie może być wyższe niż dwukrotność sumy stopy procentowej i 3,5%, co oznacza, że nie przekracza obecnie 7,2%. Przy ustalaniu warunków spłaty kredytu należy jednak pamiętać o tym, że te warunki mogą się w każdej chwili zmienić, a po podwyższeniu wysokości stóp procentowych, miesięczna rata kredytu wzrośnie nawet o kilkaset zł.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: