eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › InfoDług: Polacy wchodzą w kryzys z 80 mld zł zadłużenia

InfoDług: Polacy wchodzą w kryzys z 80 mld zł zadłużenia

2020-05-20 12:39

InfoDług: Polacy wchodzą w kryzys z 80 mld zł zadłużenia

Polacy wchodzą w kryzys z 80 mld zł zadłużenia © MediablitzImages - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Z terminowym zwrotem posiadanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych nie radzi sobie niemal 2,83 mln Polek i Polaków. W I kwartale br. łączna kwota zaległości ujawnionych w bazach Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK podskoczyła o pokaźne 2 mld zł, co oznacza, że w związany z koronawirusem kryzys wkroczyliśmy z długiem przekraczającym pułap 79,8 mld zł – czytamy w najświeższej edycji "InfoDługu - Ogólnopolskiego Raportu o Zaległym Zadłużeniu i Niesolidnych Dłużnikach".

Przeczytaj także: BIK: zadłużenie Polaków to już 77,7 mld zł. Będzie znacznie więcej?

Warto przy tym podkreślić, że zaprezentowane właśnie statystyki nie obejmują jeszcze okresu, kiedy koronawirus rozszalał się w naszym kraju na dobre. Można się zatem spodziewać, że kolejna edycja raportu InfoDług przyniesie wieści wskazujące na powiększenie się kredytowych i pozakredytowych zaległości Polaków.

Jak czytamy w raporcie, można się spodziewać, że kłopoty w pierwszej kolejności znajdą swoje odzwierciedlenie w kredytach, a potem w zaległościach pozakredytowych, czyli nieopłaconych w terminie rachunkach za telefon, media, kablówkę czy nieuregulowanych alimentach. Statystyki uwzględniają bowiem raty kredytów oraz różnego rodzaju bieżące rachunki i zobowiązania opóźnione o min. 30 dni na kwotę min. 200 zł.

fot. mat. prasowe

Jak oceniasz swoją obecną sytuację finansową w porównaniu do sytuacji sprzed wybuchu pandemii?

38% respondentów przyznaje, że ich sytuacja finansowa po wybuchu pandemii uległa pogorszeniu.


Jak podkreśla Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, mierzenie się z następstwami kryzysu nie będzie łatwe tym bardziej, że z okresu dobrej koniunktury przeszło 2,8 mln Polaków wychodzi z długami sięgającymi blisko 80 mld zł.
- Część osób niestety dobre czasy dla gospodarki wykorzystała na zwiększenie wydatków i zadłużenia, a także, jak widać po naszych statystykach, również zaległości – mówi Sławomir Grzelczak i dodaje, że obecnie co 11. dorosły rodak ma kłopoty z terminowym płaceniem zobowiązań – dodaje.

Przyrost zaległości o ponad 2 mld zł od stycznia do marca, to m.in. efekt przeszarżowania na zakupach bożonarodzeniowych i grudniowych promocjach. Tradycją stało się, że w pierwszym kwartale roku wartość przeterminowanych rachunków, rat kredytów i pożyczek zwykle podwyższa się bardziej niż w pozostałych kwartałach. Polacy od lat deklarują też, że grudzień jest dla ich finansów najtrudniejszym miesiącem roku. Popadający w problemy z powodu wydatków na święta i kończące rok wyprzedaże zwykle wychodzą z finansowego dołka przez dwa, trzy miesiące.

Tym razem tuż przy wyjściu na prostą zderzyli się z pandemią, która czterem Polakom na dziesięciu pogorszyła sytuację finansową.

Z badań zrealizowanych dla BIG InfoMonitor przez Maison&Partners wynika, że co trzeci Polak z powodu koronawirusa stracił część dochodów, a co dwudziesty został pozbawiony ich źródła. Pandemia zmniejszyła zarobki głównie osób między 25. a 34. rokiem życia oraz 45-54 latków. Całkowicie możliwości zarabiania pozbawiła w największym stopniu najmłodsze pokolenie, 18-24 latków.

Indeks Zaległych Płatności Polaków wzrósł w pierwszym kwartale z 88,9 do 90 pkt. Wskaźnik pokazuje, ile osób z problemami finansowymi przypada na 1000 dorosłych mieszkańców w kraju. Oznacza to, że co 11. Dorosły Polak ma na koncie niezapłacone na czas zobowiązania. W siedmiu województwach w kraju: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim jest to już nawet więcej niż co 10. dorosły mieszkaniec.

fot. mat. prasowe

Indeks Zaległych Płatności Polaków BIG InfoMonitor

Indeks Zaległych Płatności Polaków wzrósł w pierwszym kwartale z 88,9 do 90 pkt.


Na wzrost IZPP w głównej mierze wpłynął przyrost liczby dłużników kredytowych widocznych w bazie BIK, których przybyło 39 237. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, gromadzący dane o niespłacanych rachunkach np. za czynsz, telefon i internet, a także alimenty, opłaty sądowe, kary za jazdę bez ważnego biletu czy wierzytelności windykowane powiększył się przez kwartał o 10 882 osób.

fot. mat. prasowe

Zaległości kredytowe i pozakredytowe

Zaległości pozakredytowe warte są 42,66 miliarda złotych.


Przeciętna zaległość w różnych grupach wiekowych


Przeciętna zaległość wzrosła we wszystkich przedziałach wiekowych, od 0,8 proc. w grupie osób między 35. a 44. rokiem życia do 1,6 proc. wśród 25-34 latków oraz osób od 55. roku życia wzwyż z seniorami włącznie. Najniższe średnie przeterminowane zobowiązania mają dwie najmłodsze grupy wiekowe 18-24 latkowie oraz 25-34 latkowie, odpowiednio 7915 zł i 17 749 zł. Najwyższe zaległości 38 385 zł mają osoby między 45. a 54. rokiem życia. To o jedną trzecią, 10 237 zł więcej niż wynosi średnia dla wszystkich. W szerszej perspektywie (w ujęciu od końca 2018 r.) widać, że w największym stopniu, o niemal jedną piątą, wzrosły przeciętne zaległości osób wkraczających w dorosłość. Na poziomie około 7-8 proc. podniosły się zobowiązania grupy 25-34 latków oraz osób powyżej 64 lat. Niemal wcale nie zmieniły się długi 35-44 latków.

fot. mat. prasowe

Niesolidni dłużnicy według wieku

Największe zadłużenie przypada na osoby pomiędzy 35 a 54 rokiem życia.


Rekordziści Polski


Jak czytamy w raporcie InfoDług, o niemal 390 mln zł wzrosły długi 10 najbardziej zadłużonych osób w kraju. Na czele listy jest niezmiennie mieszkaniec Lubelszczyzny, ale odsetki rosną i jego długi też. 63-latek ma już ponad 73,2 mln zł zaległości, wobec 70,1 mln zł przed rokiem. Na drugim miejscu jest 37-letni mężczyzna z Pomorza, z kwotą 48 mln zł. Na trzeciej pozycji znalazła się jedna z dwóch kobiet w pierwszej 10. Mieszkanka Mazowsza ma 38 lat i 44,6 mln zł niespłaconych zobowiązań. Z Mazowsza pochodzi połowa z 10 rekordzistów, co odbija się na kwocie zaległości całego województwa, która też jest rekordowa. Średnia wieku rekordzistów dochodzi do 57 lat.

fot. mat. prasowe

Średnia wartość zaległego zobowiązania na osobę

Największe zaległości kredytowe mają Polacy między 45 a 54 rokiem życia.


Rekordziści w województwach


Listę rankingu rekordzistów wojewódzkich otwiera mieszkaniec lubelskiego. Rekordzista Polski, paradoksalnie, wywodzi się z regionu, który pod względem solidności płatniczej prezentuje się na tle kraju jako jeden z lepszych. Udział niesolidnych dłużników wynosi tu 70 na 1000 osób, wobec średniej na poziomie 90. Na drugiej pozycji jest reprezentant Pomorza, gdzie już problem z regulowaniem zobowiązań jest znacznie bardziej rozpowszechniony niż na Lubelszczyźnie (104 osoby na 1000). Pomorzanin ma jednak znacznie mniejsze zaległości niż lider, bo ponad 48 mln zł. Trzecia jest dłużniczka z woj. mazowieckiego, które ma najwyższą kwotę zaległości wśród 16 województw.

fot. mat. prasowe

Rekordziści zaległościach wg województw

Rekordzistą na skalę kraju jest mężczyzna z województwa lubelskiego, który ma do oddania ponad 73,2 miliarda złotych.


Stosunkowo skromne przeterminowane długi ma natomiast rekordzista z woj. lubuskiego, gdzie niepłacących, statystycznie na liczbę mieszkańców, jest najwięcej (118). Łącznie długi 16 rekordzistów przekroczyły 402,5 mln zł i są o 8,4 mln zł wyższe niż na koniec minionego roku.

Kwota zadłużenia i liczba dłużników w województwach


Nadal najwyższe wartości niespłacanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych przypadają na Mazowsze (14,18 mld zł), następnie Śląsk (10,45 mld zł) oraz Dolny Śląsk (7,24 mld zł). Z kolei najmniejszą wartość zaległości mają mieszkańcy woj.: podlaskiego i opolskiego (po 1,55 mld zł) oraz świętokrzyskiego (1,68 mld zł). W ciągu pierwszego kw. we wszystkich regionach wzrosła łączna wartość zaległego zadłużenia – od 2,3 proc. w woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim i lubelskim do 3,2 proc. w wielkopolskim.

fot. mat. prasowe

Rekordziści zaległościach wg województw

Rekordzistą na skalę kraju jest mężczyzna z województwa lubelskiego, który ma do oddania ponad 73,2 miliarda złotych.


Co do liczby niesolidnych dłużników, to najwięcej pochodzi z województwa śląskiego – 391,4 tys., następnie mazowieckiego – 370,1 tys. oraz dolnośląskiego – 277,2 tys. Znacząca liczba dłużników zamieszkuje także Wielkopolskę – 258,5 tys. osób. Osób z problemami finansowymi przybyło we wszystkich województwach. Najwięcej o 2 proc. (1721 osób) ich liczba wzrosła na Podkarpaciu, najmniej w łódzkim o 0,9 proc. (1717 osób). W całym kraju liczba dłużników podniosła się o 1,3 proc.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: