eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: odmrożenie polskiej gospodarki wzmogło popyt na kredyty

BIK: odmrożenie polskiej gospodarki wzmogło popyt na kredyty

2020-05-14 13:37

BIK: odmrożenie polskiej gospodarki wzmogło popyt na kredyty

Odmrożenie gospodarki wzmogło popyt na kredyty © bakhurmikele - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ze względu na niespodziewany wybuch pandemii, zainteresowanie kredytami dla gospodarstw domowych wyraźnie zmalało. Najnowsze dane BIK wskazują jednak, że w ujęciu tygodniowym jest widoczne dość wyraźne ożywienie. W okresie od 4 do 10 maja szczególną popularnością cieszyły się kredyty ratalne - zapytania o nie wzrosły aż o 62,1%. Na kolejnych pozycjach uplasowały się kredyty gotówkowe (+35,6%), kredyty ratalne (+62,1%) oraz kredyty mieszkaniowe (+25%).

Przeczytaj także: BIK: większy popyt na kredyty dla gospodarstw domowych

Mamy zatem pierwsze oznaki ożywienia i od dawna niewidziane już dodatnie odczyty. Taka sytuacja nie jest jednak zaskoczeniem - zbiega się ona bowiem z kolejnym etapem odmrażania polskiej gospodarki i otwarciem centrów handlowych. Eksperci przestrzegają jednak przed huraoptymizmem - tak wysokie wzrosty mogą być w głównej mierze następstwem porównania z krótszym jeden dzień roboczy tygodniem (1 maja). Bieżące odczyty należy więc przyjmować umiarkowanie optymistycznie - pisze BIK.

Chcąc nakreślić możliwe scenariusze wychodzenia z recesji, BIK dokonał analizy prezentującej porównanie średniej tygodniowej liczby zapytań przesyłanych do BIK przez banki i SKOK-i w procesie procedowania kredytów gotówkowych, ratalnych i mieszkaniowych.

Na wykresach w ujęciu r/r widać, że w 2019 r. występował trend wzrostowy średniej tygodniowej liczby zapytań w okresie styczeń - kwiecień. W dwóch pierwszych miesiącach 2020 r., czyli przed pandemią, również miał miejsce trend wzrostowy. Z dużym prawdopodobieństwem trend ten byłby kontynuowany w kolejnych miesiącach, ale uniemożliwił to wybuch pandemii i nagłe odcięcie wszystkich segmentów gospodarki poprzez lockdown.

fot. mat. prasowe

Zapytania do BIK z banków o kredyty mieszkaniowe

Między 4 a 10 maja widoczne było ożywienie popytu na kredyty mieszkaniowe.


Jak tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK, wybuch pandemii i lockdown gospodarki były wprawdzie zdarzeniami nagłymi i gwałtownymi, ale jednocześnie symetrycznymi, ponieważ dotyczyły w zasadzie całej polskiej gospodarki. W ich efekcie średnia, tygodniowa liczba zapytań o kredyty dla gospodarstw domowych doświadczyła olbrzymich spadków. Trend spadkowy był niższy jedynie w kredytach mieszkaniowych.

fot. mat. prasowe

Zapytania do BIK z banku o kredyt ratalny

W minionym tygodniu kredyty ratalne cieszyły się mniejszą popularnością niż rok wcześniej.- Obecnie mamy pierwszy etap odmrażania gospodarki, który ma jednak charakter powolny, fazowy, a przede wszystkim niesymetryczny (różne branże będą odmrażane w różnym terminie). W takiej sytuacji najważniejszą kwestią jest to, w jakim układzie gospodarka będzie wracała ku normalności - dodaje prof. Waldemar Rogowski.

fot. mat. prasowe

Zapytania do BIK z banków o kredyt gotówkowy

Popularność kredytów gotówkowych jest wyraźnie niższa aniżeli przed rokiem.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: