eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › UOKiK: sprzedawcy obligacji GetBack wprowadzali kupujących w błąd

UOKiK: sprzedawcy obligacji GetBack wprowadzali kupujących w błąd

2020-04-27 14:03

UOKiK: sprzedawcy obligacji GetBack wprowadzali kupujących w błąd

GetBack wprowadzał w błąd nabywców obligacji © mkos83 - Fotolia.com

Jest decyzja UOKiK w sprawie praktyk rynkowych stosowanych przez GetBack. Urząd stwierdził, że nie były one uczciwe, co jest bardzo istotną informacją z punktu widzenia tych klientów spółki, którzy zamierzają dochodzić swoich praw przed sądem.

Przeczytaj także: Kupiłeś obligacje GetBack? Zobacz, co zrobić

Obligacje spółki GetBack (obecnie w restrukturyzacji) oferowały zarówno banki, domy maklerskie, jak i pośrednicy oraz sam GetBack. Ze skarg napływających do UOKiK wynikało, że przy ich sprzedaży mogło dochodzić do licznych nieprawidłowości. Konsumenci sygnalizowali, że sprzedawcy obligacji przekonywali ich m.in. o bezpieczeństwie inwestycji, stabilności sytuacji finansowej firmy oraz podkreślali ekskluzywność oferty.

Z informacji opublikowanych właśnie przez UOKiK wynika, że podczas postępowania potwierdziły się wszystkie 3 postawione GetBackowi zarzuty. Każdy z nich dotyczył wprowadzania konsumentów w błąd.

Przedstawiciele spółki sugerowali konsumentom, że inwestycje w obligacje GetBack są bezpieczne, a utrata zainwestowanych środków jest mało prawdopodobna.
Jeden z konsumentów tak opisał to w reklamacji: Pytając o ryzyko odpowiedź była taka, że ryzyka nie ma, to 100% lokata kapitału. Można wyjść na żądanie co pół roku. Zabezpieczenie w formie artykułu 777 oraz dodatkowo przez Fundusz Gwarancyjny. Każda złotówka jest w Funduszu Gwarancyjnym zabezpieczona. Nawet najgorszy scenariusz nie spowoduje utraty kapitału. Wygląda to jak lokata w Banku.

fot. mkos83 - Fotolia.com

GetBack wprowadzał w błąd nabywców obligacji

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uznał, że spółka dopuszczała się nieuczciwych praktyk rynkowych przy oferowaniu i sprzedaży obligacji korporacyjnych.


Tymczasem obligacje korporacyjne nie są tak bezpieczną formą inwestowania jak obligacje skarbowe. Nie są one gwarantowane przez państwo, a ich bezpieczeństwo jest uzależnione od sytuacji finansowej firmy, która je emituje. Za wynikające z nich zobowiązania emitent odpowiada swoim majątkiem. Obligacje korporacyjne nie są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Przed zainwestowaniem pieniędzy inwestor powinien dysponować informacją, że w sytuacji niewypłacalności emitenta obligacji korporacyjnych, naraża się na utratę pieniędzy - przypomina UOKiK.

Podczas oferowania obligacji GetBack konsumenci byli zapewniani, że sytuacja finansowa spółki jest stabilna.
Tymczasem – jak wynika z upublicznionej korespondencji mailowej - zarząd GetBacku już latem 2017 r. zdawał sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej i wiedział, że spółkę czeka walka o przetrwanie. Na koniec 2017 r. skonsolidowana strata spółki wyniosła 1,35 mld zł. Tymczasem jeszcze w 2018 r. konsumenci, którym GetBack chciał sprzedać obligacje, wciąż słyszeli od przedstawicieli podmiotu, że spółka jest rentowna i na pewno nie upadnie.

Oferta jest skierowana tylko do wybranych i ograniczona w czasie.
Powyższymi argumentami przedstawiciele GetBacku starali się skłonić konsumentów do podjęcia natychmiastowej decyzji, nie dając im szansy na analizę dokumentów czy zastanowienie się. Jak napisał jeden z obligatariuszy: Otrzymywałem też informacje, że produkt jest ekskluzywny, a w przypadku niektórych serii naciskano na mnie, że decyzję trzeba podjąć „na wczoraj” bo przepadnie mi doskonała oferta. Pracownicy spółki pomijali przy tym informacje, że emisje obligacji odbywają się nawet kilka razy w tygodniu, różnią się tylko numerami serii i że w sumie zainwestowało w nie już kilka tysięcy osób.
Większa część emisji obligacji GetBack następowała w trybie oferty prywatnej, a zatem do maksymalnie 149 inwestorów. Pozwalało to spółce uniknąć sporządzania prospektu emisyjnego i memorandum informacyjnego, które wymagają zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz udostępnienia do publicznej wiadomości.

GetBack stosował zakwestionowane praktyki do 31 marca 2018 r. Prezes UOKiK nakazał spółce publikację na stronie internetowej oświadczenia z informacją o nieprawidłowościach i linkiem do decyzji.

Decyzja jest nieprawomocna, spółka może się odwołać do sądu w ciągu miesiąca od jej doręczenia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: