eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Finanse bez tajemnic. Najwięcej wiedzą rodzice i rozwodnicy

Finanse bez tajemnic. Najwięcej wiedzą rodzice i rozwodnicy

2020-02-08 00:33

Finanse bez tajemnic. Najwięcej wiedzą rodzice i rozwodnicy

Co wpływa na poziom wiedzy ekonomicznej Polaków? ©  Andrey Popov - Fotolia.com

Platforma edukacyjna Kapitalni.org przedstawia wyniki najnowszego badania, którego autorzy, po raz kolejny już, pochyli się nad wiedzą finansową Polaków. W przeprowadzonym na jego potrzeby teście najlepsze wyniki udało się uzyskać rozwodnikom oraz osobom posiadającym dzieci. Okazuje się również, że czynnikiem, od którego w dużej mierze zależy nasze zorientowanie w finansach, jest również sytuacja zawodowa oraz poziom otrzymywanego wynagrodzenia - lepiej zarabiający wiedzą więcej.

Przeczytaj także: Czego dowiódł test wiedzy o finansach?

Z tego tekstu dowiesz się:


  • Jak wypadli Polacy w teście wiedzy o finansach?
  • Od czego zależy nasze zorientowanie w kwestiach ekonomicznych?


Rodzina a finanse


Jak czytamy w komunikacie z badania, największą wiedzą z dziedziny finansów wykazały się osoby rozwiedzione oraz pozostające w separacji, które udzieliły poprawnych odpowiedzi na 58 proc. pytań z testu. Kolejne pozycje przypadły w udziale Polakom pozostającym w związkach małżeńskich (55 proc.) lub nieformalnych (53,6 proc.) prawidłowych odpowiedzi. Na drugim biegunie zestawienia uplasowali się single i wdowcy, których poprawne odpowiedzi we wszystkich segmentach badaniach nieznacznie tylko przekraczały 50 proc.
- W teście można było zdobyć maksymalnie 27 punktów, jeden za każde pytanie. Wyniki pokazują, że lepiej poradziły sobie w nim osoby posiadające dzieci – uzyskały średnio 13,65; natomiast bezdzietni – 12,75 pkt. Nie jest to zaskoczeniem. Zarówno posiadanie dzieci, jak i rozwód czy separacja to sytuacje, które wymagają od nas bardziej świadomego gospodarowania pieniędzmi, a także obeznania w kwestiach finansowych, czy produktach bankowych – komentuje Agnieszka Szczepanik, dyrektor departamentu edukacji w Wonga Polska, która odpowiada za rozwój platformy edukacyjnej Kapitalni.org.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Co wpływa na poziom wiedzy ekonomicznej Polaków?

Najbardziej świadome w kwestiach finansowych są osoby po rozwodzie lub w trakcie separacji oraz te, które posiadają dzieci – wynika z badania przeprowadzonego dla platformy Kapitalni.org przez firmę Maison&Partners.


Demografia finansów


Pod względem płci, odnotować można niewielką różnicę na korzyść mężczyzn – ich średni wynik w teście to 13,69 pkt, podczas gdy kobiet – 13,01.
- Znaczące różnice widzimy w przypadku wieku – zgodnie z trendem, im starsza osoba, tym większa wiedza finansowa. Najlepsze wyniki uzyskiwali uczestnicy 55+, a także ci z wyższym wykształceniem – analogicznie było to 15,33 i 15,39 pkt na 27 możliwych. Najsłabiej poszło osobom w wieku 18-24 lata – zdobywały one średnio 10 pkt, oraz tym z podstawowym wykształceniem – 9,31 pkt – podkreśla Agnieszka Szczepanik z Wonga Polska.

Zdecydowanie lepiej poszło też osobom z dużych miast. Na pierwszym miejscu uplasowały się te z liczących od 100 do 500 tysięcy mieszkańców – ich średni wynik to 15,3 pkt. Co ciekawe, gorzej od nich poradziły sobie osoby z miast powyżej 500 tysięcy, uzyskując 14,44 pkt. Najsłabiej wypadli mieszkańcy wsi, zdobywając jedynie 12,13 pkt.

Na wiedzę o finansach wpływa ścieżka zawodowa


Sytuacja zawodowa ma również znaczący wpływ na naszą wiedzę o finansach. Zdecydowanie najwyższe wyniki w teście pod tym względem otrzymali emeryci i renciści – średnio 14,74 pkt na 27 możliwych. Osoby zatrudnione na umowę o pracę uzyskały 13,7 pkt, a prowadzące własną działalność gospodarczą – 13,52 pkt. Średni wynik studentów i uczniów to 11,18 pkt, natomiast bezrobotnych 10,63 pkt. Tym samym najmniejszą wiedzę z zakresu finansów mają osoby zatrudnione na umowę zlecenie, ponieważ uzyskały średnio jedynie 10,19 pkt w całym teście.
- Bardzo silne trendy odnotowujemy w stosunku wysokości miesięcznej pensji do uzyskanych wyników. Osoby zarabiające poniżej 3000 zł netto otrzymywały średnio 12,45 pkt; osoby zarabiające od 3000 do 5000 zł netto – 14,8 pkt. Najwięcej zarabiający, a więc w przedziale 5000 zł netto i więcej osiągali wynik 15,94 pkt. Świadczy to o tym, że im większa wiedza finansowa, tym większe zarobki – zauważa Agnieszka Szczepanik, dyrektor departamentu edukacji w Wonga Polska.

Podobny wzorzec możemy zaobserwować też w ocenie sytuacji materialnej. Uczestnicy testu, którzy byli z niej najmniej zadowoleni, uzyskali najniższe wyniki – średnio niewiele ponad 12 pkt, podczas gdy osoby oceniające ją pozytywnie – blisko 14 pkt.
- Jak wskazują wyniki, większa wiedza finansowa sprzyja też otrzymywaniu wyższych stanowisk. Najlepsze wyniki uzyskiwały bowiem osoby z kadry kierowniczej i dyrektorskiej (16,21 pkt), zaraz za nimi uplasowali się pracownicy biurowi i usługowi średniego szczebla (16,16 pkt). Najniższe należały natomiast do osób, które nigdy nie podjęły pracy zarobkowej (11,36 pkt) oraz niewykwalifikowanych robotników (10,39 pkt) – podsumowuje Agnieszka Szczepanik z Wonga Polska.

Nota metodologiczna
Badanie zostało zrealizowane we współpracy z domem badawczym Maison&Partners, metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu badawczym Ariadna, na ogólnopolskiej grupie 1001 pełnoletnich Polaków

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: