eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty i pożyczki. Czym się kierujemy, zaciągając długi?

Kredyty i pożyczki. Czym się kierujemy, zaciągając długi?

2020-02-06 13:38

Kredyty i pożyczki. Czym się kierujemy, zaciągając długi?

45 proc. Polaków spłaca kredyt lub pożyczkę © ingalinder - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polaków zaciągających pożyczki lub kredyty interesuje przede wszystkim wysokość oprocentowania oraz comiesięcznych rat. Liczy się również łączny koszt zobowiązania, zrozumiałe warunki oraz wiarygodność pożyczko- lub kredytodawcy - czytamy w komunikacie z raportu opracowanego przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego.

Przeczytaj także: Na co bierzemy kredyty i pożyczki?

Pożyczki i kredyty to chleb powszedni wielu polskich gospodarstw domowych. Z opublikowanych informacji wynika, że na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy spłacało je 45% Polaków. Nie oznacza to jednak, że do zadłużania się podchodzimy bezrefleksyjnie. Przeciwnie - 62 proc. badanych deklaruje, że po finansowanie sięga głównie wówczas, gdy staje się to nieodzowne, np. niespodziewany wydatek. Środki z kredytów i pożyczek przeznaczamy przede wszystkim na remont mieszkania (34% wskazań), leki, zakup samochodu, wyposażenie mieszkania (po 22%) oraz kupno sprzętu AGD (21%).

Czym kierujemy się, zaciągając kredyty i pożyczki?


Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że podstawowym kryterium wyboru pożyczki lub kredytu jest wysokość oprocentowania. Taką odpowiedź wskazało aż 51% badanych. Istotna jest również miesięczna rata zobowiązania (39% wskazań) oraz jego łączny koszt (34%).

Niemal równie ważne jak warunki finansowe oferty są jasny opis i zrozumiałe zapisy umowy oraz wiarygodność i znajomość instytucji, z którą planujemy związać się na dłużej. Mniejsze znaczenie mają natomiast m.in. szybkość wypłaty gotówki czy też fakt, że cały proces zawierania umowy odbywa się online.

fot. mat. prasowe

Czynniki decydujące o wyborze pożyczkodawcy lub kredytodawcy

Niskie oprocentowanie i niskie raty to główne kryteria wyboru pożyczkodawcy.


Choć wysokość kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu lub pożyczki to najważniejszy czynnik dla ogółu Polaków, to biorąc pod uwagę odpowiedzi tylko tych osób, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy korzystały z tego rodzaju produktów finansowych, sytuacja jest zgoła odmienna. Okazuje się, że dla pożyczko- i kredytobiorców znad Wisły najistotniejsze są nie tyle koszty, ile opinie o firmie i rekomendacje bliskich. Ważniejszy od warunków finansowych konkretnej oferty jest również łatwy i wygodny proces zawierania umowy.

Co 10. Polak nie wie, jak sprawdzić wiarygodność firmy


Opinie o firmie to nie tylko ważne kryterium przy wyborze oferty banku lub instytucji pożyczkowej, ale również sposób, aby sprawdzić wiarygodność i uczciwość danego podmiotu.

Polacy zapytani o znajomość metod, jakimi zweryfikowaliby rzetelność firmy, w której planują zaciągnąć zobowiązanie wskazują, że w pierwszej kolejności sprawdziliby, co o danym podmiocie piszą w sieci pozostali internauci (55 proc. wskazań). 40 proc. osób sprawdziłoby listę ostrzeżeń publicznych KNF i niemal tyle samo osób zapytałoby o znajomość firmy wśród swoich bliskich lub sprawdziłoby, czy firma figuruje w KRS. Wciąż jednak 1 osoba na 10 przyznaje, że nie wie, w jaki sposób może sprawdzić wiarygodność pożyczko- lub kredytodawcy.

Tracimy ostrożność przy podpisywaniu umowy


Choć wybór oferty pożyczki lub kredytu wydaje się być poprzedzony analizą – sprawdzamy wysokość kosztów związanych z udzieleniem finansowania przez bank lub firmę pożyczkową – to jednak tracimy czujność przy podpisywaniu umowy. Nadal większość osób sprawdza całkowity koszt pożyczki lub kredytu (60 proc. wskazań), ale już tylko 54 proc. badanych przyznaje, że dokładnie czyta zawieraną umowę. Co więcej, aż 1/3 konsumentów podpisując umowę, sprawdza wyłącznie wysokość rat i termin ich płatności.

fot. mat. prasowe

Na co Polacy zwracają uwagę przy podpisywaniu umowy o kredyt lub pożyczkę

Większość Polaków deklaruje, że sprawdza całkowite koszty kredytu i wnikliwie czyta umowę.


„ Z aktualnego badania wynika, że połowa respondentów „dokładnie czyta zawieraną umowę”. Czy to oznacza, że nadal jest źle i polscy konsumenci podpisują „w ciemno” zobowiązania finansowe? Nie do końca. Bo, gdy przyjrzymy się wszystkim odpowiedziom dotyczącym zagadnień związanych z procesem zaciągania zobowiązań, to zobaczymy, że konsumenci wprawdzie „idą na skróty” i nie czytają umów, przynajmniej połowa z nich, ale wybierają pożyczkodawcę lub kredytodawcę i ich produkty na podstawie czynników, które rzeczywiście mogą być dla konsumenta najważniejsze. I wiedzą czego szukać. Jest na pewno lepiej niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu – powiedział w podsumowaniu wyników badania Kamil Pluskwa-Dąbrowski, prezes Federacji Konsumentów.

fot. mat. prasowe

Przeznaczenie środków z kredytu lub pożyczki

Pożyczonymi pieniędzmi finansujemy przede wszystkim remont mieszkania oraz wydatki związane z lekami.


Najrzadziej zadłużają się seniorzy


Po pożyczkę lub kredyt gotówkowy najczęściej sięgają 30- i 40-latkowie, stanowiąc 1/3 osób spośród grona zadłużonych. Niewiele mniejszą grupę stanowią osoby młode, w wieku 18-34 lata. Najrzadziej pożyczają natomiast osoby starsze.
„Wokół aktywności kredytowej Polaków narosło wiele mitów. Jednym z nich jest przekonanie, że z kredytów i pożyczek najczęściej korzystają seniorzy. Jak jednak wynika z naszych badań, osoby powyżej 65 r.ż. stanowią tylko 15 proc. wszystkich pożyczko- i kredytobiorców – mówi Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. „Podobnie w przypadku stwierdzenia, że najbardziej zadłużają się osoby o niskim statusie materialnym, którym nie wystarcza środków na pokrycie bieżących wydatków. Tymczasem ponad połowa osób, która w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaciągnęła tego rodzaju zobowiązanie, określa swoją sytuację finansową jako średnią, a co 4. osoba deklaruje wyższy status materialny” – dodaje Agnieszka Wachnicka z FRRF.

Warto również podkreślić, że duże grono Polaków – 36 proc. – w ogóle odrzuca gotowość skorzystania z kredytów lub pożyczek w ciągu kolejnego roku. Co jest tego powodem? Przede wszystkim niechęć do długów. Niemal połowa osób z tej grupy badanych nie lubi mieć zobowiązań i uznaje je za ostateczność. Z kolei 4 osoby na 10 wskazują, że nie mają takiej potrzeby, a co 5. osoba nie pożycza, bo obawia się problemów ze spłatą.

Informacje o raporcie:
Raport „Preferencje pożyczkowe Polaków” został przygotowany przez Federację Konsumentów i Fundację Rozwoju Rynku Finansowego w oparciu o wyniki badania zrealizowanego przez firmę badawczą ABR SESTA. Badanie przeprowadzono w październiku 2019 r., na reprezentatywnej próbie 1122 Polaków w wieku 18+ z wykorzystaniem dwóch technik badawczych: 399 wywiadów przeprowadzono przy użyciu kwestionariuszy papierowych, kolejne 723 wywiady zrealizowano techniką CAWI.


oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: