eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Święta Bożego Narodzenia. Przyczyna kłopotów finansowych 17% Polaków

Święta Bożego Narodzenia. Przyczyna kłopotów finansowych 17% Polaków

2019-12-23 11:40

Święta Bożego Narodzenia. Przyczyna kłopotów finansowych 17% Polaków

Święta Bożego Narodzenia © luckybusiness - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (11)

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia mają nas kosztować 1428 złotych – wynika z deklaracji respondentów przepytanych na potrzeby najnowszego badania Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. To oznacza, że gwiazdka w tym roku będzie o 11 proc. droższa. Największą część tego budżetu pochłoną prezenty, żywność i wyjazdy. Większość z nas wydatki pokryje z bieżących środków i nie będzie się na ten cel zapożyczać. Jednocześnie jednak wcale niemało, bo 17 proc., przyznaje, że świąteczny okres odbije im się finansową czkawką.

Przeczytaj także: Boże Narodzenie. Czas rodziny czy czas na zakupy?

Jak wynika z badania, które Instytut Keralla Research zrealizował dla BIG InfoMonitora, największą część świątecznego budżetu pochłoną wydatki związane z:
  1. prezentami dla najbliższych (553 zł);
  2. żywnością (440 zł);
  3. wyjazdami (169 zł);
  4. choinką (64 zł);
  5. środkami czystości (60 zł);
  6. innymi rzeczami na święta (143 zł).

fot. mat. prasowe

Wydatki świąteczne

Największą część budżetu pochłoną prezenty świąteczne.


17 proc. z góry zakłada przykre następstwa wydatków na święta, a 13 proc. obawia się ich


Jak wynika z badania, święta to finansowe wyzwanie, które dzieli polskie społeczeństwo. Dla 49 proc. z nas nadmierne wydatki świąteczne nie są problemem, ale 51 proc. odczuje boleśnie ich skutki. Co szósty badany (17 proc.) zdaje sobie sprawę z tego, że Gwiazdka skończy się dla niego kłopotami finansowymi. O ile w zeszłym roku odsetek takich osób spadł o kilka pkt. proc. w stosunku do 2017 r., to tym razem, mimo dalszego wzrostu płac, rozszerzenia od lipca programu 500+, nie widać poprawy. Pozytywne skutki lepszej sytuacji ekonomicznej odczuli natomiast niepewni co do tego, jaki będzie finał świątecznych przygotowań dla ich portfela. Grupa ta stopniała z 20 do 13 proc. i w efekcie w tym roku 70 proc. respondentów jest spokojnych, że Boże Narodzenie nie wpędzi ich w finansowe tarapaty, podczas gdy w 2018 r. było to 64 proc. badanych.
- Nie jest to niestety zasługa rosnącej dyscypliny finansowej, bo o tę w bożonarodzeniowej atmosferze z roku na rok coraz trudniej. Tym razem tylko 16 proc., czyli jeszcze mniej niż w zeszłym (24 proc.) mówi, że nie zdarza się im przekroczyć kwoty zaplanowanej na zakup upominków. Ponad połowa wydaje do 30 proc. więcej, a niemal co piąty do 50 proc. i więcej. A przecież prezenty to tylko część świątecznych kosztów – zwraca uwagę Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Finansowym wyzwaniem w okresie przedświątecznym są również różnego rodzaju wyprzedaże niezwiązane z Bożym Narodzeniem. Dwóch na trzech badanych przyznaje, że trudno się im oprzeć.
- Kupujemy i to niemało, bo średnio za 451 zł. Liczne w listopadzie i grudniu promocje mają na celu poprawić tegoroczne wyniki finansowe firm. Jeśli nasze finanse nie są jednak w nie najlepszej kondycji, a za chwilę trzeba się zmierzyć z zakupami świątecznymi warto się powstrzymać i nie ulegać pokusom. Tym bardziej, że spiętrzenie wydatków to jedna z głównych przyczyn kłopotów. W styczniu będzie już wiadomo jak dla budżetu zakończył się grudzień i zwolenników wyprzedaży z pieniędzmi w portfelu nic nie ominie, bo na początku roku promocje ruszają ze zwiększoną siłą – mówi Sławomir Grzelczak.
Jeśli będą rozsądnie zarządzać finansami mogą natomiast uniknąć wpisu do rejestru dłużników. Po zeszłorocznych świętach w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, w pierwszym kwartale 2019 przybyło 21,5 tys. osób, a łączne zaległości wzrosły o ponad 2 mld zł. Wierzyciel ma prawo wpisać do rejestru osobę, która opóźnia płatność co najmniej 200 zł, o min. 30 dni.

fot. mat. prasowe

Czy święta są dla Polaków przyczyną kłopotów finansowych?

17% Polaków święta odbijają się finansową czkawką.

Szastając pieniędzmi warto pomyśleć o tych, którzy (niemal 15 proc. osób) z myślą o urządzeniu bardziej wystawnych świąt rezygnują wcześniej z zakupów ubrań, gadżetów oraz wydatków na własne przyjemności. Potrafią nawet przełożyć na później wymianę czy zakup auta i odpuścić wyjazd na Sylwestra.

Prezenty prawie w każdym domu i w połowie firm


Pieniądze są potrzebne przede wszystkim na prezenty, na które średnio przeznaczamy 553 zł. Jak wynika z badania uwielbiamy je dostawać i dawać. Aż 82 proc. z nas lubi być obdarowywanym, tylko co dziesiąta osoba mówi, że nie czerpie z tego przyjemności, a co czternasta nie ma w tej kwestii zdania. Ciekawych informacji o polskim społeczeństwie dostarcza odpowiedź na pytanie: wolisz dawać czy otrzymywać upominki? Altruistów preferujących obdarowywanie jest 35 proc., a osób, które chętniej przyjmują niż dają o połowę

fot. mat. prasowe

Czy Polacy lubią dostawać prezenty na gwiazdkę?

Zdecydowana większość z nas lubi świąteczną tradycję prezentową.

W blisko trzech czwartych polskich rodzin Święty Mikołaj przyniesie podarki wszystkim domownikom, w pozostałych domach przyjemność ta spotka jedynie dzieci (18 proc.), a tylko co dwudziesta osoba (5 proc.) nie dostanie nic. Wyczekiwany przez wielu moment rozpakowywania upominków jest oszacowany średnio na kwotę 168 zł dla dziecka i 146 zł w przypadku dorosłego. Co znajdziemy pod choinką? Najczęściej coś praktycznego i ten trend nie zmienia się od lat. Tą cechą prezentu kieruje się niemal czterech na pięciu Mikołajów. Co to konkretnie będzie, w większości przypadków obdarowywany nie wie do chwili rozpakowania, bo bardziej niż dopytywać się co kupić, wolimy robić niespodzianki. Wydatki na prezenty są spore, bo w niemal połowie domów każdy kupuje prezent każdemu, jedna czwarta wybiera kilka najbliższych osób, a tylko co 12. przygotowuje prezent dla jednej wylosowanej osoby i ewentualnie dzieci. Jeśli prezenty, to oczywiście pod choinką. Większa lub mniejsza stanie niemal w każdym domu (96 proc.). Podobnie jak przed rokiem więcej będzie drzewek sztucznych (53 proc.) niż prawdziwych (43 proc.).

fot. mat. prasowe

Komu kupuje się prezenty w polskich domach?

Prezenty najczęściej otrzymują wszyscy domownicy.

fot. mat. prasowe

Zwyczaje związane z kupowaniem prezentów

W niespełna 8 proc. domów praktykowane jest losowanie.

Warto zauważyć, że gwiazdkowe prezenty mają dla swoich pracowników również pracodawcy. Połowa aktywnych zawodowo badanych przyznała, że dostaje z tej okazji upominek od firmy. Dwie trzecie otrzymuje bony pieniężne, 40 proc. słodycze i prezenty dla dzieci, blisko 9 proc. vouchery na wyjazdy, do kina, itp., a niecałe 6 proc. premię.

fot. mat. prasowe

Jakie upominki od pracodawcy?

Najbardziej powszechnym prezentem są bony świąteczne.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: