eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Elixir: przelewy natychmiastowe biją rekord, w euro osłabienie

Elixir: przelewy natychmiastowe biją rekord, w euro osłabienie

2019-12-09 11:50

Elixir: przelewy natychmiastowe biją rekord, w euro osłabienie

Pieniądze © Maciej - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Krajowa Izba Rozliczeniowa podsumowała listopadowe osiągnięcia w zakresie zrealizowanych przelewów. W badanym okresie system Elixir odnotował wartościowe i ilościowe wzrosty transakcji. O ile jednak przelewy natychmiastowe zdołały pobić kolejne rekordy, o tyle już Euro Elixir zanotował spadki.

Przeczytaj także: Przelewy Elixir w X 2019 r.

Z komunikatu opublikowanego przez KIR wynika, że listopad br. zakończył się 157,1 mln transakcji (w tym uznania i obciążenia), których wartość osiągnęła poziom 471,9 mld zł. Takie statystyki oznaczają, że roczne wzrosty zanotowano zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym. Analogiczne wyniki sprzed roku to 154,3 mln komunikatów o wartości 470,4 mld zł. Rekordową datą analizowanego okresu okazał się 12 listopada, kiedy to w systemie Elixir odnotowano 15,4 mln transakcji opiewających na 27,3 mld zł.

fot. mat. prasowe

Przelewy Elixir XI 2019 r.

W ujęciu rocznym wzrosty okazały się zarówno ilościowe, jak i wartościowe.


Przelewy natychmiastowe


W systemie Express Elixir, w którym realizowane są przelewy natychmiastowe oraz przelewy na numer telefonu (pomiędzy indywidualnymi użytkownikami systemu BLIK) rozliczono w badanym okresie 2,77 mln transakcji, których wartość osiągnęła poziom 4,1 mld zł. To oznacza, że przelewy natychmiastowe ponownie pobiły rekord.

Dla porównania, w listopadzie 2018 r. w systemie Express Elixir zrealizowano 1,49 mln transakcji, których łączna wartość wyniosła 3,2 mld zł. Liczba zrealizowanych przelewów natychmiastowych, w stosunku do listopada 2018 r. zwiększyła się o 86 proc., a wartość wzrosła o 31 proc.

fot. mat. prasowe

Express Elixir XI 2019 r.

Wyniki przelewów natychmiastowych znowu były rekordy.


Najwyższą, dzienną liczbę transakcji w tym miesiącu odnotowano 8 listopada - wyniosła 159,7 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 292,6 mln zł.

Przydatne linki:
Sesje elixir


Euro Elixir


W systemie Euro Elixir, obsługującym rozliczenia krajowe i zagraniczne w euro, rozliczono w listopadzie 2,68 mln transakcji o wartości 14,4 mld euro.

fot. mat. prasowe

Euro Elixir XI 2019 r.

Euro Elixir zanotował spadki - 16 proc. ilościowo i 21 proc. wartościowo.


W listopadzie ubiegłego roku zrealizowano 3,18 mln komunikatów, których wartość wyniosła 18,1 mld euro. Rok do roku nastąpił spadek liczby transakcji o 16 proc. i wartość - o 21 proc. W analizowanym miesiącu rekordowym dniem pod względem liczby rozliczonych przez Euro Elixir komunikatów był 4 listopada – system przetworzył wówczas 162,9 tys. transakcji o łącznej wartości 772,2 mln euro.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: