eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak sobie poradzić z przerastającym nas kredytem?

Jak sobie poradzić z przerastającym nas kredytem?

2006-07-14 00:05

Jak sobie poradzić z przerastającym nas kredytem?

Źródło: Money Expert © fot. mat. prasowe

Zaczyna się kolejny miesiąc i jak zwykle, planując budżet domowy, sumujemy wydatki, które trzeba będzie ponieść. Wśród nich są takie, na które mamy wpływ poprzez ograniczenie naszej konsumpcji, którą dopasowujemy do naszych aktualnych możliwości finansowych.

Przeczytaj także: Ranking kredytów refinansowych IV 2006

Niestety pozostają nam także tzw. opłaty i wydatki stałe, takie jak czynsz mieszkaniowy, różnego rodzaju abonamenty, kredyty i ubezpieczenia, na wysokość których wpływu nie mamy. Czy jednak na pewno?

Bardzo często najbardziej dotkliwą pozycją na tej liście jest długoterminowy kredyt mieszkaniowy lub budowlany zaciągnięty kilka lat temu. Coraz częściej dostrzegamy, iż banki powszechnie reklamują kredyty refinansowe, które, jeśli im wierzyć, pozwolą nam obniżyć wysokość płaconej przez nas raty. Przyjrzyjmy się więc tej ofercie bliżej.

Czym jest kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy jest udzielany na spłatę innego kredytu hipotecznego. Sam rynek kredytów hipotecznych wyglądał jeszcze jakiś czas temu zdecydowanie inaczej – obecnie oprocentowanie zmalało, a banki stosują wiele udogodnień. Jeżeli nasz bank utrzymuje wciąż oprocentowanie na wysokim poziomie i nie jest skłonny go obniżyć, należy przyjrzeć się ofercie konkurencji.

Ile możemy zyskać?

Obecnie oprocentowanie kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich zaczyna się średnio od 2% (w zależności od banku). Natomiast jeszcze kilka lat temu oprocentowanie kredytów udzielanych przez banki kształtowało się na poziomie 7-8%. Tak więc korzyści wynikające z zamiany kredytu na tańszy mogą się okazać naprawdę spore. Analizując bowiem oferty kredytów refinansowych, można stwierdzić, że oszczędności w wysokości kwoty miesięcznej raty mogą sięgnąć nawet 30% i więcej. Czym wyższe oprocentowanie naszego obecnego kredytu, tym bardziej opłacalna będzie zmiana banku. Uważa się jednak, że nawet różnica w oprocentowaniu sięgająca 1% pozwoli w długim okresie na wygenerowanie znacznych oszczędności.

 

1 2

następna

oprac. : Money Expert Money Expert

Emerytura nie wystarczy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: