eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Oszczędzanie pieniędzy. Czy, ile i na co odkładamy?

Oszczędzanie pieniędzy. Czy, ile i na co odkładamy?

2019-11-08 13:20

Oszczędzanie pieniędzy. Czy, ile i na co odkładamy?

Będziemy oszczędzać coraz więcej © Artur Marciniec - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jak prezentują się finanse gospodarstw domowych w Polsce? Odpowiedzi na to pytanie udziela co kwartał wspólne badanie KPF i IRG SGH. Przy okazji jego ostatniej edycji respondentów zapytano również o kwestie związane z oszczędzaniem pieniędzy. Wskazania respondentów mogą napawać optymizmem - 30,2% zakłada bowiem, że w przyszłym roku zdoła oszczędzić jakieś pieniądze - to o 1/3 więcej niż rok wcześniej i niemal trzykrotnie więcej aniżeli przed dekadą. Rosną też gromadzone sumy - obecnie oszczędzamy 14% dochodów (11,8% przed rokiem). Jednocześnie okazuje się, że nieco na bakier jesteśmy z odkładaniem na emeryturę, ale i na tym polu widać poprawę.
Najnowsza odsłona cokwartalnego badania ZPF i IRG SGH dowodzi istotnego powiększenia się rzeszy Polaków, którzy przewidują z dużą lub dość dużą dozą prawdopodobieństwa, że w nadchodzącym roku uda im się coś zaoszczędzić. Takiej odpowiedzi udziela już 30,2% badanych. Równocześnie kurczy się rzesza tych, którzy nie formułują żadnych planów w zakresie oszczędzania - dziś jest ich 18,4%, przed rokiem odsetek ten sięgał 27,3%. Wśród pesymistów dostrzegalne stało się również przesunięcie do „znikomego” prawdopodobieństwa, co również należy uznać za poprawę.

fot. mat. prasowe

Prawdopodobieństwo zgromadzenia oszczędności

Widoczny jest spadek odsetka tych, którzy nie planują oszczędzać.


Skąd biorą się tak dobre przewidywania w zakresie oszczędzania pieniędzy? Są one przede wszystkim efektem przekonania, że obecna sytuacja ekonomiczna naszego kraju stwarza klimat do gromadzenia środków. Taką opinię formułuje 46% respondentów – o 5 p.p. więcej niż przed rokiem.

fot. mat. prasowe

Sytuacja ekonomiczna Polski

46% respondentów uważa, że sytuacja ekonomiczna Polski stwarza klimat do oszczędzania.


Polskie gospodarstwa domowe coraz lepiej oceniają także swoją obecną sytuację finansową. Odsetek tych, którzy wpadają w długi wyniósł w III kwartale 2019 r. 5,3% wobec 7,6% przed rokiem. Odsetek gospodarstw domowych które „nieco oszczędzają” jest na wysokim poziomie – dziś to 49,3% (wobec 48,8% przed rokiem). Odsetek tych, którzy „dużo oszczędzają” wyniósł ok. 3,8%. Łącznie więc 53% respondentów deklaruje zdolność do oszczędzania (przed rokiem 51,4%). Co ciekawe, odsetek tych, którzy oceniają, że przejadają oszczędności, lekko zwiększył się w stosunku do wskazań sprzed roku. Dziś to 10,2%, a przed rokiem – 9%.

fot. mat. prasowe

Sytuacja finansowa gospodarstw domowych

Polskie gospodarstwa domowe coraz lepiej oceniają swoją obecną sytuację finansową.


– W świetle wyników obecnego badania w zakresie oceny klimatu do oszczędzania pieniędzy, jak i salda w zakresie zbilansowania bieżących dochodów i wydatków gospodarstw domowych, które wzrosło czwarty kwartał z rzędu (po korekcie w połowie ubiegłego roku), należy oczekiwać, że coraz więcej gospodarstw będzie oszczędzać i będą one zwiększać swoje oszczędności – prognozuje dr Sławomir Dudek z IRG SGH.

Wśród oszczędzających dominują gospodarstw domowe, które odkładają mniej niż 10% dochodów. Jest ich dziś około 40% (wobec 51% w analogicznym okresie roku 2018). Drugą grupą są respondenci odkładający między 10 a 20% dochodów i jest ich ok. 36,9%, zaś tych, którzy mogą odkładać ponad 20% jest około 23,1%. Średnia szacowana stopa oszczędności to około 14,0% dochodów (wobec 11,8% przed rokiem).

Istotne zmiany w rankingu celów oszczędzania pieniędzu


Respondentom deklarującym duże lub bardzo duże prawdopodobieństwo zaoszczędzenia pieniędzy w perspektywie najbliższego roku zadano także pytanie o cele oszczędzania. Wśród motywów gromadzenia oszczędności, najczęściej wskazywaną w III kwartale br. opcją był wypoczynek – ponad 42% respondentów. Wskazywanym jako drugi celem był remont (ok. 39%), zaś kolejnym – zakup drobnych dóbr trwałych (ok. 34%). W dalszej kolejności uplasował się zakup samochodu – ten cel wskazuje ponad 23% respondentów. W przypadku wszystkich powyższych motywów w ostatnich dwóch badaniach zanotowano istotne wzrosty popularności. Kolejnym motywem były wydatki na bieżącą konsumpcję (ok. 18%) i w średnim terminie tutaj obserwujemy tendencję spadkową. Również w przypadku wydatków mieszkaniowych zanotowano lekki spadek popularności do ok. 12%. Chęć oszczędzania na emeryturę wskazuje około 11% respondentów, ale tu obserwujemy wzrost (przed rokiem było to 9,1%). Znacząco zmalała zaś grupa osób, które planują oszczędności, lecz bez specjalnego przeznaczenia – obecnie to ok. 14% (wobec prawie 26% przed rokiem).

fot. mat. prasowe

Sposoby i cele oszczędzania

Wśród celów gromadzenia oszczędności, najczęściej wskazywaną w III kwartale br. opcją był wypoczynek.


– Wyniki uzyskane w III kwartale br. wskazują, że rośnie nasza zdolność do oszczędzania. Otwarte pozostaje jednak pytanie o formy oszczędzania, wybierane przez respondentów. Z różnych wskazań wynika, że te najprostsze, czyli rachunki i depozyty bankowe. Dane z systemu bankowego pokazują dramatyczny wręcz spadek depozytów terminowych, a wzrost środków na rachunkach i lokatach krótkoterminowych. Giełda od 2014 roku nie może pochwalić się hossą, co w zderzeniu ze wzrostem indeksów na innych rynkach wskazuje jej marginalne znaczenie. Z kolei widoczny w badaniu wzrost oszczędności na emeryturę jest być może początkiem tendencji, a nie reakcją na alarmistyczne komunikaty odnośnie przyszłych emerytur – komentuje dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny ZPF.

oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: