eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › BIK: firmy pożyczkowe we IX 2019

BIK: firmy pożyczkowe we IX 2019

2019-10-22 11:42

BIK: firmy pożyczkowe we IX 2019

Pożyczka © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

BIK przedstawia najnowszą odsłonę newslettera poświęconego rezultatom, jakie we wrześniu br. udało się osiągnąć działającym na rodzimym rynku firmom pożyczkowym. Z przedstawionych danych wynika, że wrześniowa liczba pożyczek sięgnęła 219,1 tys., a ich łączna wartość - 531 mln zł. To oznacza, że w ujęciu wartościowym odnotowaliśmy spadek (-4,7%), w ilościowym - wzrost (+5,9%). Przeciętna kwota udzielonej pożyczki wyniosła 2 424 zł, co jest wynikiem o 10% niższym od zeszłorocznego.

Przeczytaj także: Jakie pożyczki zaciągamy najczęściej?

Jeśli przyjrzeć się sytuacji od początku roku, to okaże się, że ilość pożyczek udzielonych na przestrzeni trzech kwartałów była o 0,5% wyższa od zanotowanej w analogicznym okresie poprzedniego roku. Ich wartość spadła z kolei o 2,1%. Łącznie od stycznia do września 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły 2 046,5 tys. pożyczek o łącznej wartości 5,197 mld zł.
- W pierwszych trzech kwartałach 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły 2,046 mln pożyczek, czyli niewiele więcej (+0,5%) jak analogicznym okresie zeszłego roku. W okresie styczeń – wrzesień 2019 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie finansowania na 5,2 mld zł (o 2,1% mniej niż w III kwartałach 2018 r.) - podsumowuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej. - Ciekawym zjawiskiem jest odwrócona struktura udzielanych pożyczek. W okresie styczeń – wrzesień 2019 r. pożyczki do 1 tys. zł stanowiły 38% liczby udzielonych pożyczek, ale tylko 9% ich wartości. Natomiast pożyczki powyżej 5 tys. to jedynie 11% udzielonych pożyczek, ale aż 40% wartości – uzupełnia główny analityk BIK.

fot. mat. prasowe

Liczba, wartość i dynamika

We wrześniu 2019 r., w porównaniu do września 2018 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na niższą kwotę.


Dodatnia dynamika liczby pożyczek udzielonych na przestrzeni trzech pierwszych kwartałów bieżącego roku dotyczyła dwóch przedziałów pożyczek niskokwotowych (< 1 tys. zł), gdzie wynosiła (+5,3%) i przedziału 2-3 tys. zł (+6,0%). W ujęciu wartościowym dodatnia dynamika dotyczyła również pożyczek z tych dwóch przedziałów kwotowych i odpowiednio wynosiła (+4,9%) i (+6,8%). Najwyższą ujemną dynamikę w ujęciu liczbowym oraz wartościowym w okresie dziewięciu miesięcy 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku odnotowały pożyczki z przedziału kwotowego 3 do 5 tys. zł, odpowiednio: (-6,4%) oraz (-7,2%).

fot. mat. prasowe

Wartość i dynamika roczna (miesiąc do miesiąca roku poprzedniego)

W ujęciu wartościowym w okresie styczeń–wrzesień 2019 r. udzielono finansowania na kwotę niższą o (-2,1%) niż w analogicznym okresie zeszłego roku.


Analizy Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych wskazują, że akcja kredytowa instytucji pożyczkowych znajduje się w recesji, co ma związek z postępującą konsolidacją branży.
- Ostatnie 12 miesięcy to okres dużej niepewności regulacyjnej, co wstrzymało szereg decyzji inwestycyjnych i negatywnie wpłynęło na kwotę sprzedaży pożyczek. Poprawa sytuacji materialnej Polaków rozbudza ich apetyt na usługi kredytowe i sprawia, że podmioty pozabankowe muszą bardziej zabiegać o klientów. To i wiele innych czynników wpływa na restrukturyzację rynku, w tym opracowanie polityki, która ma na celu wdrożenie zasad odpowiedzialnego pożyczania, tak by klienci korzystający z nowych produktów pożyczkowych czuli się przede wszystkim bezpieczni – komentuje Łukasz Piechowiak, dyrektor działu analiz Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Więcej na ten temat: firmy pożyczkowe, pożyczki

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: