eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie szkolne i co jeszcze? Jak zabezpieczyć dziecko w roku szkolnym?

Ubezpieczenie szkolne i co jeszcze? Jak zabezpieczyć dziecko w roku szkolnym?

2019-08-22 12:20

Ubezpieczenie szkolne i co jeszcze? Jak zabezpieczyć dziecko w roku szkolnym?

Uczniowie © Ermolaev Alexandr - Fotolia.com

Początek roku szkolnego to stresujący moment nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Wiąże się z licznymi przygotowaniami, a co za tym idzie ze znacznymi wydatkami. Zakup podręczników, wyprawki szkolnej, generuje co roku coraz wyższe koszty. Do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie szkolne. Na tym ostatnim nie warto oszczędzać. Doświadczenie już nie raz pokazało, że w szkole czy na zajęciach pozaszkolnych o wypadek wcale nie jest trudno. Niebezpieczeństw nie brakuje również w sieci, w której najmłodsi spędzają coraz więcej czasu. I przed nimi można się chronić odpowiednią polisą.

Przeczytaj także: Polscy rodzice o ubezpieczeniu szkolnym

Dane Systemu Informacji Oświatowej wskazują, że w roku szkolnym 2017/2018 w placówkach oświatowych doszło do 54 tys. wypadków z udziałem uczniów. Ich finałem najczęściej okazywały się złamania, zwichnięcia, skręcenia lub stłuczenia kończyn, ale niestety zdarzyły się również wypadki śmiertelne. Do niefortunnych zdarzeń najczęściej dochodziło na sali gimnastycznej, w czasie zajęć sportowych, ale także na korytarzach, schodach, boiskach i placach zabaw. Jak skutecznie chronić się przed następstwami takich zdarzeń?

Grupowo czy indywidualnie?


W budynku szkolnym najmłodsi spędzają pokaźną część swojego dnia. I wprawdzie nad ich bezpieczeństwem zobowiązani czuwać są nauczyciele, to jednak czasami wystarczy zaledwie chwila ich nieuwagi i nieszczęście jest gotowe. Z tego też względu szkoły i inne placówki oświatowe często decydują się na wykupienie grupowego ubezpieczenia dla wszystkich swoich podopiecznych. Same wybierają towarzystwo, sumę ubezpieczenia, a także zakres ochrony i wysokość składki. Warto pamiętać, że takie ubezpieczenie jest fakultatywne i nie zawsze możemy w tym zakresie liczyć na decyzję szkoły. Dlatego warto samodzielnie wyposażyć dziecko w polisę indywidualną i dostosować jej zakres do potrzeb własnych i swojego dziecka.
Ubezpieczenie szkolne przeważnie gwarantuje jedynie odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu. Charakteryzują się też one wąskim zakresem świadczeń i niskimi sumami ubezpieczenia. Wybierając ubezpieczenie dla swojego dziecka, warto podejść do tematu kompleksowo i wyposażyć pociechę w ubezpieczenie NNW z bogatym assistance medycznym i świadczeniami rehabilitacji – mówi Urszula Szwarc, Zastępca Dyrektora Handlowego w Europ Assistance Polska.

fot. Ermolaev Alexandr - Fotolia.com

Uczniowie

Przygotowując dziecko do nowego roku szkolnego, warto zainwestować nie tylko w nowe podręczniki i plecak, ale także w dobre ubezpieczenie NNW i ochronę w sieci.


Zakres ochrony ubezpieczeniowej


Przed wykupieniem ubezpieczenia szkolnego, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na zakres umowy ubezpieczeniowej. Wymiar ochrony różni się bowiem w zależności od poszczególnych ubezpieczycieli. Przedmiotem polisa NNW są następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała lub tzw. rozstroju zdrowia w postaci trwałego uszczerbku na zdrowiu, trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci ubezpieczonej osoby. Za nieszczęśliwy wypadek uważa się nagłe, niespodziewane zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną. Najczęściej polisy obejmują zdarzenia, do których doszło na terenie placówki oświatowej, czy w drodze do lub ze szkoły. Na rynku dostępne są też ubezpieczenia, których szerszy zakres dotyczy również wypadków powstałych podczas kolonii, obozów i „zielonych szkół”, a także chroni dzieci podczas wakacji czy ferii.

Podczas wyboru ubezpieczenia szkolnego, warto dodatkowo zwrócić uwagę, czy oferta zawiera świadczenia assistance.

Ubezpieczenie zawierające pakiet assistance zapewnia nie tylko odszkodowanie na wypadek uszczerbku na zdrowiu, ale także niezbędną pomoc tuż po zdarzeniu: wizytę lekarza, opiekę pielęgniarską, dostarczenie leków czy korepetycje z lekcji opuszczonych w związku z dłuższą hospitalizacją. Bardzo ważna jest również pomoc w organizacji i prowadzeniu rehabilitacji.
– Często wypłata świadczenia pieniężnego nie do końca jest pomocna, ponieważ i tak nie wiemy, do którego ośrodka rehabilitacyjnego się udać lub czy ułożony plan rehabilitacji jest dla dziecka na pewno odpowiedni. Opieka i pomoc dedykowanego opiekuna rehabilitacji zdejmuje z nas ciężar samodzielnych poszukiwań ośrodka, umawiania się na wizyty, a w pełnej wersji również pokryje koszty rehabilitacji – dodaje Urszula Szwarc.

Cyber ochrona


Coraz więcej dzieci korzysta z internetu w coraz młodszym wieku. Niestety świadomość zagrożeń, jakie mogą pojawić się w wirtualnym świecie, jest ciągle niewystarczająca. Większość dorosłych osób ma mylne przekonanie, że dzieci w sieci jest bezpieczna. Jednak jak pokazują dane, 60% dzieci korzysta z nieodpowiednich aplikacji mobilnych, a 80% najmłodszych użytkowników internetu odwiedza nieodpowiednie strony www.

Zjawisko stykania się dzieci z nieodpowiednimi treściami online jest coraz bardziej powszechne. Niestety rodzice bardzo rzadko są świadomi tego co ich pociechy robią w wirtualnym świecie, a co za tym idzie, duża część dorosłych nie rozmawia o tym problemie z dziećmi. W ostatnich latach pojawił się również temat hejtu internetowego. Organizacja Global Dignity razem z biurem Rzecznika Praw Dziecka w 2017 roku przygotowały raport „Wilki i owce w Internecie”, z którego wynika, że aż 43 proc. młodych między 12 a 24 rokiem życia doświadcza hejtu i internetowej nienawiści na sobie, z kolei 20 proc. badanych przyznaje, że są hejterami.
Wychodząc naprzeciw współczesnym problemom, z którymi stykają się dzieci i młodzież na rynku ubezpieczeniowym dostępna jest oferta ubezpieczenia, która zapewnia ochronę dziecka w internecie. Polisa zapewnia odpowiednie wsparcie m.in. przy założeniu blokady rodzicielskiej, przeprowadzeniu monitoringu sieci i usunięciu oraz zatrzymaniu rozprzestrzeniania się publikacji na temat dziecka w Internecie, a także zagwarantuje telefoniczną konsultację z prawnikiem, w sytuacji nieautoryzowanej transakcji internetowej, utraty tożsamości i reputacji internetowej. Dodatkowo, jeżeli następstwie cyber mobbingu dziecko wymaga specjalistycznej pomocy psychologa, możliwa jest organizacja i pokrycie kosztów honorarium psychologa lub udziału w grupie terapeutycznej – podkreśla Urszula Szwarc.

Przygotowując dziecko do nowego roku szkolnego, warto zainwestować nie tylko w nowe podręczniki i plecak, ale także w dobre ubezpieczenie NNW i ochronę w sieci, może być ono bardzo pomocne w przypadku zdarzenia, w którym zarówno dziecko, jak i rodzice będą potrzebowali wsparcia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: