eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ile kosztuje organizacja wesela?

Ile kosztuje organizacja wesela?

2019-07-07 00:50

Ile kosztuje organizacja wesela?

Ile kosztuje organizacja wesela? © Maria Sbytova - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Organizacja wesela to dla budżetu dość poważny wydatek. Można je wprawdzie urządzić za niespełna 30 tys. zł., ale wówczas ugościmy raczej niewielką liczbę gości i zmuszeni będziemy zrezygnować z wielu dodatków. Impreza w wersji „na bogato” może kosztować nawet 130 tys. zł. Największy udział we wszystkich weselnych dodatkach ma wynajęcie sali, jedzenie oraz nocleg dla gości.

Przeczytaj także: Organizacja wesela na kredyt. Jak nie przepłacić kilkunastu tysięcy?

Wesele jak nowy samochód, a nawet lepiej, bo starcza na dłużej


Serwis Bancovo postanowił przyjrzeć się, jakiego rzędu wydatki generuje organizacja przyjęcia weselnego. Tanio niestety nie jest. Wyliczenia dowodzą, że skromne przyjęcie, dla maksymalnie 80 osób, to koszt niemal 30 tys. zł. To tyle ile kosztuje kilkuletni samochód całkiem niezłej klasy.

Koszty nie są zatem małe, ale nie musimy ich wcale ponosić z własnych oszczędności - nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby – podobnie jak się kupuje samochody – pieniądze na organizację wesele po prostu pożyczyć. Czasami ratunkiem mogą okazać się najbliżsi, ale czasami jest o niemożliwe lub kłopotliwe czy niezręczne. Takiego dyskomfortu nie ma przy korzystaniu z instytucji finansowych – bezproblemowo można uzyskać kredyt na wesele w banku czy poprzez platformę kredytową, np. Bancovo. Dodatkową zaletą jest w takim przypadku możliwość łatwego porównania różnych ofert kredytowych. Warto zdać sobie sprawę, że wesele z założenia robi się raz w życiu, więc powinno być perfekcyjne. Nie będziemy też na ten sam cel pożyczać pieniędzy za rok.

28 tys. zł. to jednak najniższa kwota, o jakiej można mówić w przypadku wesela, możliwa do uzyskania przy ostrożnej i rygorystycznej kalkulacji budżetu. Imprezy znanych osób, które ujawniły koszty swojej imprezy, są znacznie wyższe. Np. wesele aktorki Katarzyny Zielińskiej kosztowało 200 tys. zł, a piosenkarki Mariny Łuczenko i piłkarza Wojciecha Szczęsnego 250 tys. zł. Kosmiczne w tym kontekście wydają się wydatki np. Joanny Krupy – 3,8 mln zł.

Nie trzeba jednak być Joanną Krupą, żeby na wesele wydać bardzo dużo – np. 130 tys. zł. Wystarczy tylko, że gości będzie 150, a do listy wydatków para młoda doda opłacenie noclegów dla połowy z nich (około 7,5 tys. zł), do tańca zagra nie DJ, a zespół muzyczny (6 tys. zł), a także wykupiony zostanie serwis video (około 6 tys. zł). Oczywiście koszty poszczególnych usług bardzo się różnią w zależności od miejsca organizacji wesela (duże miasto czy wieś), uwarunkowań lokalnych np. dostępności sal czy zespołów muzycznych i pory roku. „Najgorętszym” czasem na wesela – a zatem i najdroższym – jest lipiec i sierpień. Sporo kosztować może też zawarcie aktu małżeństwa w nietypowym miejscu np. w górach (sama opłata urzędowa to 1000 zł).

fot. mat. prasowe

Szacunkowe koszty wesela w dwóch wersjach (zł)

Nie trzeba jednak być Joanną Krupą, żeby na wesele wydać bardzo dużo – np. 130 tys. zł.


Z kopertą do banku?


Wesele to jednak nie tylko wydatki, to także wpływy w postaci prezentów. Coraz częstszą praktyką jest obdarowywanie młodych kopertami, oczywiście z pieniężną zawartością. Czy takie środki można wykorzystać do spłaty przynajmniej części kredytu zaciągniętego na organizację wesela?
- Na naszej platformie można znaleźć różne oferty kredytowe, także takie, które pozwalają na elastyczne spłaty. Jeśli planujemy część pożyczki zwrócić dość szybko, trzeba porównać oferty i wyszukać te, które dają taką możliwość - mówi Monika Charamsa, Prezes Bancovo.

Obojętnie czy zorganizujemy niewielkie przyjęcie, czy huczne weselicho – wydamy sporo pieniędzy. Z wyliczeń wychodzi duża kwota, choć trudno mówić, że zbyt duża, jeśli udane wesele ma być podstawą nowej rodziny i będzie wspominane przez wiele lat.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: