eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Faktoring eksportowy - harmonijna współpraca z zagranicą

Faktoring eksportowy - harmonijna współpraca z zagranicą

2006-06-23 10:16

Eksport towarów może być bronią obosieczną. Nowe rynki zbytu dają firmom ogromne szanse rozwojowe, które jednak mogą zostać łatwo zaprzepaszczone, jeśli wydolność finansową przyblokują wydłużone terminy płatności kontrahentów z zagranicy.

Przeczytaj także: Dla kogo faktoring?

Konkurencyjność wymaga od firm coraz większych ustępstw na rzecz odbiorców. Jednym z takich ustępstw są odroczone terminy płatności za towary. Najczęściej praktykuje się regulowanie należności w ciągu 30 dni od przyjęcia towarów, jednak w przypadku współpracy z odbiorcami dużymi lub ulokowanymi za granicą termin ten przesuwa się do 90, 120 a nawet 180 dni. Taka rozpiętość czasu oczekiwania na zapłatę może powodować duże utrudnienia.

Pieniędzy zamrożonych w należnościach nie wykorzystamy w nagłej potrzebie, co może narazić firmę na duże straty. Trudno o bezpieczne planowanie nawet strategicznych wydatków, jeśli własnymi pieniędzmi de facto nie dysponujemy. Dużą bolączką wielu firm są różnice w płatnościach krajowych i zagranicznych, szczególnie że przedsiębiorstwo musi płacić własne zobowiązania. Co robić, gdy my płacimy po 30 dniach, a nam po 3 miesiącach? Na pewno warto zainteresować się faktoringiem eksportowym, który jest lekarstwem na tę właśnie dolegliwość.

Bez kleszczy

Faktoring eksportowy polega na wykupieniu wierzytelności eksportowych przez firmę faktoringową. Kiedy to nastąpi, faktor finansuje działalność klienta wypłacając mu w krótkim terminie znaczną część kwoty, na jaką opiewają należności. Jednocześnie zarządza przejętymi należnościami, zdejmując ten obowiązek z klienta, którego oczywiście informuje o przebiegu zdarzeń. Kiedy kontrahenci z zagranicy uregulują należności, faktor wypłaca przedsiębiorstwu resztę kwoty, pomniejszoną o prowizję. Dzięki tej operacji klient nie jest uwięziony w kleszczach trzymiesięcznych lub półrocznych terminów płatności. Faktoring eksportowy zmniejsza też ryzyko walutowe, związane ze współpracą zagraniczną.

Zaletami faktoringu eksportowego są usługi poboczne. Wielu klientów boryka się z problemem oceny ryzyka kredytowego obcego kontrahenta – faktor nie tylko poprowadzi sprawę kontrahentów danego eksportera, ale i pomoże ich zweryfikować. Ponieważ w różnych krajach są różne procedury, faktor pomoże w ich przejściu. W niektórych krajach przy cedowaniu praw do należności niezbędne będzie na przykład wysłanie stosownego zawiadomienia w języku odbiorcy. Możemy też oczekiwać, że firma faktoringowa udzieli informacji o obyczajach handlowych danego rynku zagranicznego, a także wspomoże klienta w wyjaśnianiu sporów z odbiorcą.

Różne kraje, różne uwarunkowania

W przypadku obsługi zagranicznych kontrahentów szczególnego znaczenia nabiera, poza natychmiastowym dostępem do gotówki za sprzedany towar lub usługi, minimalizowanie ryzyka związanego z nieznajomością rynków zagranicznych. Faktor jako wyspecjalizowana firma dysponuje międzynarodowym zespołem pracowników, posiadających specyficzną wiedzę dotyczącą warunków prawnych i obyczajów handlowych obowiązujących na poszczególnych rynkach zagranicznych. Pracownicy wyjaśniają wszelkie kwestie dotyczące wystawionych przez klienta faktur, zgodnie ze stosowanymi lokalnie praktykami i w rodzimym języku odbiorcy. Koszty za usługę finansowania i zarządzania międzynarodowymi należnościami są relatywnie niskie. Stosowane są zazwyczaj dwa rodzaje opłat: prowizja oraz odsetki. Chociaż należy spodziewać się wyższych kosztów za przelewy zagraniczne (w porównaniu do ceny przelewu krajowego), to w przypadku odsetek liczonych na podstawie Euriboru (2,08), uzyskujemy koszty niższe niż w przypadku odsetek krajowych (Wibor 5,21). Korzyści finansowania bieżącej działalności poprzez faktoring eksportowy to również oszczędność czasu naszych pracowników, również tych, których nie musimy zatrudniać, aby móc komunikować się z zagranicznymi kontrahentami. Dotychczasową „papierkową robotę” związaną w księgowaniem i wprowadzaniem faktur oraz zarządzaniem należnościami, przejmuje na siebie firma faktoringowa. Wszelkie transakcje i rozliczenia są prowadzone w walucie faktury klienta firmy faktoringowej.

Dodatkową pomocą we współpracy z faktorem jest nowoczesna technologia. W sukurs przychodzą internetowe systemy bazodanowe, wspomagające obsługę klienta. Niektórzy faktorzy, jak na przykład Bibby Factors, zapewniają swoim klientom 24-godzinny dostęp internetowy do prowadzonych kont odbiorców zagranicznych. - Dzięki temu klient uzyskuje szybki i wygodny dostęp do informacji o stanie swoich należności i kwocie dostępnych środków – mówi Krzysztof Kuniewicz, Dyrektor Generalny Bibby Factors Polska.

Przeczytaj także

Wakacje na kredyt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: