eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Czy PPK to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Czy PPK to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

2019-06-05 00:10

Czy PPK to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

PPK © fot. mat. prasowe

700 000 zł od każdej instytucji ujętej w ewidencji PPK oraz dodatkowe 0,05% od jej aktywów. Tak właśnie przedstawiają się koszty uruchomienia i funkcjonowania portalu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jeśli doliczyć do tego wydatki pracodawców na każdego pracownika, to staje się jasne, że nadchodzące miesiące muszą zaowocować wzrostem kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców i zatrudnionych. Czy PPK to rzeczywiście dobre rozwiązanie?

Przeczytaj także: Jaka przyszłość czeka PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczną swe obowiązywanie wraz z początkiem nadchodzącego miesiąca. Na początku program wystartuje u największych pracodawców (np. w korporacjach, czy na uczelniach wyższych zatrudniających ponad 250 osób).

Co dla pracodawcy?


- Trudno przewidzieć prawdziwe koszty PPK dla pracodawcy. Uzależnione jest to od różnych czynników (w tym liczby osób, które przystąpią do programu) – podkreśla Marta Tomaszewska, Kierownik Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o. Zwraca ona również uwagę na fakt, część składek na PPK płacona przez Skarb Państwa finansowana jest z Funduszu Pracy, czyli środków odprowadzanych przez pracodawcę: - Wdrożenie PPK oznacza też inne obowiązki po stronie pracodawcy. Takie rozwiązanie zwiększy koszty zatrudnienia w naszym kraju – podkreśla Marta Tomaszewska.

Pracodawca wprowadzający PPK musi dokonać wyboru instytucji, która zarządzać będzie programem i zawrzeć z nią stosowną umowę. W porównaniu dostępnych ofert i podjęciu ostatecznej decyzji ma wspomagać go m.in. wspomniany we wstępie portal internetowy.

Jak odczuje to pracownik?


- W najbliższym czasie płace powinny utrzymać się na obecnym poziomie – prognozuje Marta Tomaszewska z Kalasoft.
Pracownicy już teraz powinni zainteresować się PPK. Automatyczne przypisanie do programu będzie odbywało się co 4 lata. To ważna informacja dla osób w wieku od 18 do 54 lat, które będą chciały wybrać inną formę oszczędzania. Warto zwrócić też uwagę na inne kwestie.
- Dopiero po min. 3 latach od wprowadzenia PPK skala oszczędności pracowników będzie możliwa do zauważenia. Wtedy pojawi się też czas na pytanie o sens całego programu. O przyszłości PPK zadecyduje także układ sił politycznych w Polsce – podsumowuje Marta Tomaszewska, Kierownik Działu Wsparcia Kadry i Płace w firmie Kalasoft Sp. z o.o.
Ocenia ona, że program długoterminowego oszczędzania na przyszłe emerytury jest potrzebny, choć nie powinien on zastępować państwa, jako podmiotu zapewniającego wypłatę emerytur (a tym samym godną starość).

fot. mat. prasowe

PPK

Ciężko jeszcze ocenić całkowity zakres zmian, które odczują pracodawcy i pracownicy po wejściu w życie PPK.


Na chwilę obecną ciężko ocenić całkowity zakres zmian, które odczują pracodawcy i pracownicy (po wejściu w życie PPK). O przyszłości systemu oraz innych rozwiązań emerytalnych zadecyduje wiele różnych czynników. Ważne, by program zachęcił (a nie zniechęcił) Polaków do poszukiwania sposobów oszczędzania na przyszłość.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (5)

  • karolinka / 2019-06-05 10:07:39

    Bardzo jasno i dokładnie wytłumaczone zasady ppk, przyznaję kilku rzeczy nie wiedziałam a na pewno taka wiedza mi się przyda odpowiedz ] [ cytuj ]

  • każdy coś dostanie

    Jurass1 / 2019-06-05 19:50:09

    Jakby nie patrzec na PPK to program na pewno ożywi rynek. I pracownik i nawet pracodawca beda mogli spokojnie cos na tym budowac: pracownik swoja wyższa emeryture, a pracodawca pozytywne relacje ze swoimi ludźmi. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • gafka1 / 2019-06-06 11:35:09

    Myślę, że wprowadzenie tego ppk może pozytywnie wpłynąć na rynek oszczędzania w naszym kraju. Nadejdzie dobry czas żeby odkładać nawet niewielką kwotę, a i tak państwo nam dołoży i nasz ukochany pracodawca. Łącznie sumka nawet nawet wyjdzie odpowiedz ] [ cytuj ]

  • limenta / 2019-06-06 19:52:06

    Dla pracownika dobre. Każdy ma prawo do godziwej emerytury a w PPK będzie mógł dodatkowo odłożyć pieniądze i jeszcze drugie tyle co miesiąc zyska. Pracodawca dopłaci 1,5% i raz na rok państwo. więc jakby nie patrzeć to jest na plus. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Meloria / 2019-06-10 22:23:50

    Patrząc przyszłościowo to PPK jest dobrym rozwiązaniem dla przyszłych emerytów. Na pewno nie będą to jakieś kokosy.Ale zawsze dobrze mieć dodatkowe pieniądze do tego co dostaniemy z ZUS. Jak dziś spojrzymy na to jakie emerytury mają nasi rodzice to chyba nikt nie ma wątpliwości że trzeba zacząć dodatkowo oszczędzać. I właśnie PPK daje nam taką możliwość. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: