eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 10 faktów o PPK, które warto znać

10 faktów o PPK, które warto znać

2019-03-03 00:30

10 faktów o PPK, które warto znać

PPK zachęcą nas do oszczędzania? © Minerva Studio - Fotolia.com

Ustawa o PPK stała się faktem. Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to duża zmiana nie tylko dla polskiego systemu emerytalnego, ale również dla pracodawców. Ci z nich, którzy zatrudniają ponad 250 pracowników, na wdrożenie nowego rozwiązania mają czas tylko do lipca. Pierwsze wpłaty zostaną przelane na konta pracowników pod koniec bieżącego roku. Co powinien wiedzieć o PPK ich uczestnik? Oto 10 najważniejszych informacji zebranych przez Esaliens TFI.

Przeczytaj także: 5 najważniejszych faktów na temat PKK

1. Wpłaty na PPK są finansowane z trzech źródeł: od pracownika, pracodawcy i z budżetu Państwa.


Tym, co bez wątpienia może zachęcać pracowników do uczestnictwa w PPK, to sposób finansowania. Wkład pracownika sięga tu 2% wynagrodzenia brutto, część wpłat pozostaje w gestii pracodawcy (wpłata podstawowa w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto), a kolejna część corocznych dopłat pochodzi ze środków z Funduszu Pracy (wpłata powitalna w wysokości 250 zł oraz coroczne zasilenia w wysokości 240 zł). Co istotne, proporcjonalne najwyższe dofinansowania z budżetu państwa otrzymają ci pracownicy, którzy zarabiają najmniej.

2. Wraz z wiekiem oszczędzającego zmienia się polityka inwestycyjna funduszu, w którym uczestniczy.


Środki znajdujące się PPK będą inwestowane w tzw. funduszach zdefiniowanej daty ze ścisłymi wytycznymi co do polityki inwestycyjnej. Kapitał młodych uczestników będzie lokowany w aktywach charakteryzujących się największym potencjałem wzrostu, ale też większym ryzykiem. Z kolei portfel starszych osób będzie w mniejszym stopniu złożony z ryzykowniejszych instrumentów, a w większym - z papierów wartościowych o mniejszym ryzyku inwestycyjnym. Wszystko po to, by wraz ze zbliżającym się terminem uzyskania uprawnień do wypłaty oszczędności w PPK były w coraz większym stopniu chronione i mniej podatne na zmiany rynkowe. Co ważne i ciekawe, będziemy cały czas uczestnikami tego samego funduszu, który będzie zmieniał swoją politykę inwestycyjną wraz z naszym wiekiem.

3. Zgromadzony w ramach PPK kapitał podlega dziedziczeniu i nie będzie obciążony podatkiem od spadków i darowizn.


W razie śmierci uczestnika PPK, zebrane pieniądze nie przepadają i mogą zabezpieczyć przyszłość jego bliskich, co nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami. Środki z PPK nie podlegają też zajęciu komorniczemu, chyba że jest to roszczenie alimentacyjne.

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

PPK zachęcą nas do oszczędzania?

Wpłaty na PPK są finansowane z trzech źródeł: od pracownika, pracodawcy i z budżetu Państwa.


4. Oszczędzanie w ramach PPK przebiega na preferencyjnych warunkach podatkowych.


Kapitał zebrany w PPK przy wypłacie w ustawowym terminie i na określonych warunkach (m.in. po 60. roku życia) będzie mógł być wypłacony bez 19% podatku od dochodów kapitałowych (tzw. „podatku Belki”).

5. PPK to prywatne i dodatkowe środki, niezależne od systemu ubezpieczeń społecznych.


To sprawia, że nie grozi im los OFE. PPK można bardziej porównać do Pracowniczych Programów Emerytalnych (PPE) znanych już od blisko 20 lat. PPK mogą tylko polepszyć sytuację finansową przyszłego emeryta, pod warunkiem długoletniego okresu budowania kapitału. Symulacja wysokości emerytury pochodzącej wyłącznie z ZUS nie nastraja optymistycznie. Wszelkie prywatne oszczędności, którymi będziemy mogli dysponować w wieku emerytalnym, mogą zauważalnie podnieść jakość życia w tym pełnym wydatków okresie.

6. PPK cechują – zdecydowanie niższe niż rynkowe – opłaty za zarządzanie aktywami, które są ograniczone ustawowo.


Nie mogą one przekroczyć 0,6% wartości zgromadzonych w PPK środków rocznie.

7. PPK to dobrowolny system.


Uczestnik będzie się z niego mógł wypisać w każdym momencie, będzie też mógł się do niego ponownie zapisać, jeśli zmieni zdanie.

8. Uczestnik PPK będzie mógł monitorować swoje konto.


Będzie więc mógł na bieżąco sprawdzić wpływy oraz wysokość zgromadzonego kapitału.

9. Pracodawcy powinni wybierać jak najkorzystniejsze PPK dla pracowników, ponieważ stanowi to dobry sposób na pozyskiwanie i utrzymanie wykwalifikowanych kadr.Starając się o pracę, warto zapytać o te plany. Im lepsza konstrukcja PPK, tym większe potencjalne korzyści dla pracownika. Dlatego warto się zorientować jakie plany co do PPK ma firma, w której pracujemy.

10. Środki zgromadzone w PPK będzie można wykorzystać przy wkładzie własnym na mieszkanie lub w przypadku choroby.


Ustawodawca przewidział procedurę wypłaty środków zgromadzonych w ramach PPK (z koniecznością ich zwrotu w okresie 15 lat) w przypadku chęci pokrycia wkładu własnego na mieszkanie. Istnieje również możliwość wcześniejszej wypłaty 25% oszczędności w przypadku choroby uczestnika lub jego bliskich. W dowolnym momencie można także dokonać zwrotu środków, ale trzeba liczyć się z oddaniem 30% środków pochodzących od pracodawcy oraz całości wpłaty powitalnej i wpłat rocznych do PPK.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: 10 faktów o PPK, które warto znać

    czarnamatka / 2019-04-02 19:52:19

    O ppk to tak naprawdę warto wszystko wiedzieć co się da. W końcu tutaj będzie chodziło o nasze pieniądze no i jakby nie było o naszą przyszłość. Jest sporo zdań na ten temat, ale każdy rozsądny zostanie i będzie odkładał takie jest moje skromne zdanie. Bo ja np na pewno będe odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: