eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli wyzwanie dla pracodawców

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli wyzwanie dla pracodawców

2018-11-20 12:22

Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli wyzwanie dla pracodawców

PPK dużym wyzwaniem dla pracodawców © sasun Bughdaryan - Fotolia.com

Ustawa o PPK doczekała się podpisu Prezydenta. Wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to duża zmiana nie tylko dla polskiego systemu emerytalnego, ale również dla pracodawców. Ci z nich, którzy zatrudniają ponad 250 pracowników, na wdrożenie nowego rozwiązania mają zaledwie 10 miesięcy. Dla wszystkich zmiany w przepisach oznaczają dodatkowe obciążenia administracyjne. Wychodząc naprzeciw potrzebom zatrudniających eksperci Instytutu Emerytalnego i Nationale-Nederlanden PTE opracowali podręcznik, który wyjaśnia, ktok po kroku, jak przygotować się i wdrożyć PKK.

Przeczytaj także: PPK: co przyniesie największa reforma emerytalna od lat?

Zaledwie co trzeci z ankietowanych pracodawców deklaruje, że planował wdrożyć program emerytalny dla pracowników niezależnie od rządowego zamiaru stworzenia powszechnych planów kapitałowych. Dla większości wdrożenie PPK będzie wynikało jednak z ustawowego obowiązku i oznaczać ma nie lada wyzwania. Wśród tych ostatnich na pierwszy plan wysuwają się kwestie ekonomiczne (74 proc.), a więc dodatkowe koszty, które pracodawcy poniosą w związku z obowiązkowymi wpłatami. Ustawa zakłada, że minimalna kwota, jaką pracodawcy będą musieli odprowadzić dla jednego uczestnika planu to 1,5 proc. jego wynagrodzenia.

Wprawdzie w prowadzeniu PPK kluczową rolę mają odgrywać zatrudniający, to jednak aż 6 na 10 badanych firm przyznaje, że obawiają się, iż PPK będzie postrzegane przez pracowników jako program rządowy, a nie świadczenie, które sfinansuje pracodawca. Proces wprowadzania PPK do firm powinien być więc uzupełniony działaniami edukacyjnymi, które pozwolą pracownikom zrozumieć założenia projektu oraz mechanizmy funkcjonowania PPK. Świadomość i wiedza na temat PPK mogą zwiększyć zaufanie społeczne i zachęcić Polaków do skorzystania z tego programu.
- Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu w praktycznym doradzaniu pracodawcom w tworzeniu i funkcjonowaniu form dodatkowego oszczędzania na emeryturę przygotowaliśmy kompendium wiedzy o PPK, które powinno pomóc każdemu zainteresowanemu w zrozumieniu nie tylko jak będą działały te rozwiązania, ale także, a może przede wszystkim w przygotowaniu się do wyzwań jakie niosą ze sobą PPK – mówi dr Antoni Kolek, Prezes Zarządu Instytutu Emerytalnego.

fot. sasun Bughdaryan - Fotolia.com

PPK dużym wyzwaniem dla pracodawców

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych, która wejdzie w życie już na początku 2019 roku, ale w praktyce dla największych pracodawców zacznie mieć zastosowanie od 1 lipca 2019 roku.


„Pracownicze Plany Kapitałowe – podręcznik dla pracodawcy” ma pomóc osobom odpowiedzialnym za wprowadzenie programu w swojej firmie. Kompendium prezentuje informacje niezbędne na każdym etapie funkcjonowania PPK w organizacji. Autorzy wyjaśniają w nim, jakie są najważniejsze założenia i sposób funkcjonowania PPK. Tłumaczą również, jak działać w nowym otoczeniu prawnym.
- Wprowadzenie PPK wiąże się z szeregiem nowych obowiązków, jakie czekają pracodawców. To oni odpowiadają chociażby za wybór instytucji finansowej, która będzie zarządzać pracowniczym planem kapitałowym oraz za zawarcie z nią umów w imieniu swoich pracowników. Dlatego odpowiednie przygotowanie i zrozumienie wymogów, jakie są stawiane zatrudniającym, jest kluczowe dla powodzenia tego projektu – mówi Grzegorz Chłopek, prezes Nationale-Nederlanden PTE.

W podręczniku zaprezentowane zostały krok po kroku działania, które każdy z pracodawców musi spełnić wprowadzając PPK do swojej firmy. Już dziś największe z nich – zatrudniające powyżej 250 osób – powinny uwzględnić w swoich rocznych budżetach koszty związane z wpłatami dla każdego pracownika. Aby otrzymać opracowanie, należy skontaktować się z ppk@nn.pl.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Jurass1 / 2019-01-07 22:53:46

    Edukacja w przypadku PPK ma mega znaczenie. Poki co ludzie niewiele wiedza o najwazniejszych zalozeniach programu i czasami z gory go przekreslaja. Niepotrzebnie bo zarowno pracodawca jak i pracownik moga na tym zyskac. Pracodawca pokazac swojemu czlowiekowi w jaki sposob go docenia i dorzucac mu co msc do wplat podstawowych tez bonus w postaci wplaty dodatkowej. A pracownik - wreszcie bedzie mial mozliwosc oszczedzenia czegokolwiek na starosc odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: