eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Masz zaległe rachunki? Oto konsekwencje

Masz zaległe rachunki? Oto konsekwencje

2018-05-18 00:25

Masz zaległe rachunki? Oto konsekwencje

Co nam grozi, gdy nie płacimy rachunków? © David Pereiras - Fotolia.com

Mailowe upomnienie, dyscyplinujący sms, aż wreszcie przesłane tradycyjną pocztą papierowe wezwanie do zapłaty z groźbą egzekucji komorniczej. Tego rodzaju korespondencja nie jest obca wielu Polakom. Okazuje się bowiem, że zaległe rachunki to problem coraz większej rzeszy z nas. Warto pamiętać, że nawet kilkumiesięczne zaleganie z należnościami może zaowocować dość bolesnymi dla dłużnika konsekwencjami.

Przeczytaj także: Wezwanie do zapłaty mailem i co jeszcze? Zobacz zmiany w BIG-ach

Przeszło 2 mln 515 tys. Polek i Polaków nie radzi sobie z terminowym zwrotem posiadanych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych (w tym m.in. rat kredytów i pożyczek, alimentów i comiesięcznych rachunków). Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, u schyłku minionego roku roku zadłużenie Polaków sięgnęło 64,5 mld zł, a to oznacza, że przez 12 miesięcy podskoczyło o niebagatelne 10,8 mld zł. Tym samym średnie zadłużenie per capita osiągnęło poziom 25 643 zł.

Upomnienia, odcięcie mediów


Dziś dostawcy mediów, operatorzy komórkowi i spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe dysponują całym wachlarzem rozwiązań dyscyplinujących klientów, na koncie których pojawiły się zaległe płatności. Na początku, zwykle po miesiącu od powstania długu, przesyłają pierwsze wezwanie do zapłaty. W zależności od możliwości robią to drogą smsową, e-mailową lub tradycyjną pocztą. Czasem za wysłanie ponaglenia naliczają sobie jednorazową opłatę oraz rozpoczynają naliczanie odsetek. Wysokość opłat jest określona w umowie.

Jeśli pierwsze ostrzeżenie nie motywuje do uregulowania rachunków, firmy zaczynają działać. I tak dostawcy mediów np. odcinają prąd, a wspólnota chcąc ściągnąć zaległy czynsz np. odcina ciepłą wodę.

fot. David Pereiras - Fotolia.com

Co nam grozi, gdy nie płacimy rachunków?

Upomnienie mailem, przypomnienie o płatności smsem, w końcu pisemne wezwanie wysłane pocztą z groźbą egzekucji komorniczej.


Te sposoby z reguły działają na tę grupę dłużników, którzy o płatnościach zapominają lub odkładają opłacenie rachunków na potem. Z badań serwisu płatności automatycznych bm.pl wynika, że ta grupa stanowi nawet 40 proc. Polaków, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Poza tym 15 proc. zadeklarowało wprost, że nie lubi płacić rachunków, a 9 proc. opóźnia tę czynność, bo nie jest ona przyjemna.

Wpis do KRD, mediacje, sprzedaż należności


Niestety taka postawa niesie na sobą ryzyko, że liczba rachunków zacznie się piętrzyć, a czas ich spłaty znacznie wydłużać. Wtedy też rośnie ryzyko, że firmy podejmą kolejne kroki. Bardzo często wysyłają pismo o zamiarze zgłoszenia nierzet/elnego płatnika do Krajowego Rejestru Długów. Taki wpis jest sporym utrudnieniem na przyszłość, gdyż komplikuje zaciągnięcie w przyszłości kredytu i zmniejsza wiarygodność. Gdy operator, firma lub wspólnota wciąż nie odzyska długu, najczęściej rozpoczyna mediacje (często za pośrednictwem specjalnego działu windykacyjnego lub firmy zewnętrznej zajmującej się ściąganiem zadłużeń).

Droga sądowa, pozbawienie wolności


Ostateczną drogą jest wejście na drogę sądową i finalnie egzekucja komornicza, a nawet kara pozbawienia wolności. W ubiegłym roku media opisywały sprawę 29-letniej mieszkanki Warszawy, która trzykrotnie została spisana za jazdę po Warszawie bez biletu ZTM. Mandaty oraz upomnienia były wysyłane jednak na jej adres zameldowania, gdzie kobieta nie mieszkała. W efekcie, bez udziału pani Agaty, odbyła się sprawa sądowa. Kobieta została skazana na 20 godzin prac społecznych. Kiedy jednak nie poddała się karze (gdyż nie miała świadomości wyroku) sąd skazał ją na 15 dni aresztu. Swoją sprawę, ku przestrodze, pani Agata opisała także na Facebooku. Z analiz wynika, że długi gapowiczów z całej Polski warte są 27,2 mln zł. Średnio na jedną osobę przypada 783 zł.

Z danych wynika, że Polacy mają kłopoty z terminową spłatą zobowiązań - kredytów, rachunków, alimentów. Jednak w momencie, fatalnej kondycji, powinni negocjować warunki spłaty i nie dopuszczać do sytuacji, w której sprawa trafia do sądu. To ostateczność, której każda ze stron chce uniknąć.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: