eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Na Wielkanoc 2018 wydamy 30% więcej niż rok temu

Na Wielkanoc 2018 wydamy 30% więcej niż rok temu

2018-03-09 12:25

Na Wielkanoc 2018 wydamy 30% więcej niż rok temu

Na Wielkanoc wydamy ponad 500 zł © adriantoday - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Święta Wielkanocne, choć są najważniejszym punktem w chrześcijańskim kalendarzu, nie są tak silnie skomercjalizowane jak Boże Narodzenie. W związku z tym nie powinny znacznie nadszarpnąć naszego budżetu, choć - jak wynika z Barometru Providenta - średnio wydamy na nie 520 zł, a więc o 30% więcej niż rok temu.
Od Wielkanocy 2018 dzielą nas już zaledwie 3 tygodnie. To najwyższa pora, aby skalkulować wydatki związane z organizacją tych świąt. Zaplanowanie budżetu wydaje się tym istotniejsze, że sumy, które zamierzamy w tym roku wydać wcale nie są małe.
– W kwocie do 200 zł zmieści się tylko 12 proc. Polaków, podczas gdy w ubiegłym roku taki poziom wydatków deklarował niemal co piąty respondent. Najniższe kwoty deklarowali najczęściej seniorzy i osoby samotne – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska. – Średnio na Wielkanoc 2018 wydamy w tym roku 526 zł, to o 126 zł więcej niż przed rokiem. Deklarowany wyższy poziom wydatków to kompilacja dwóch wypadkowych: z jednej strony Polacy zauważyli wzrost cen na sklepowych półkach, z drugiej odczuwają poprawę sytuacji materialnej i mają poczucie, że mogą pozwolić sobie na nieco więcej – wyjaśnia.

Zmieścić się w budżecie


Nie jest żadnym zaskoczeniem, że wysokość budżetu przeznaczanego na Wielkanoc w znacznej mierze uzależniona jest od dochodów. Rodziny, które dysponują najniższymi dochodami (do 3000 zł na gospodarstwo domowe) nie planują wydać więcej niż około 380 zł. Z kolei najzamożniejsi przeznaczą na święta średnio o 300 zł więcej.
– Rozsądne planowanie wydatków, dostosowywanie ich do zasobności portfela jest bardzo ważne. Pamiętajmy, że w niedalekiej perspektywie mogą nas czekać kolejne wydatki. Zbliża się bowiem sezon komunijny, a potem okres wakacji. Warto już teraz o tym pomyśleć i zacząć odkładać choćby drobne kwoty – mówi Anna Karasińska. – Nie warto działać według zasady „zastaw się, a postaw się”. Jeśli zabraknie nam środków na naprawdę ważne dla nas wydatki, możemy wspomóc się pożyczką. Jednak ta decyzja zawsze musi być dobrze przemyślana, a wysokość pożyczki, okres spłaty, wysokość rat dostosowane do naszych możliwości – dodaje.

Wielkanoc z prezentami


Co może być zaskakujące, to fakt, że Polacy coraz częściej kupują bliskim upominki z okazji Świat Wielkonocnych. Z Barometru Providetna wynika, że w tym roku planuje tak zrobić co drugi z nas, podczas gdy rok temu takie deklaracje złożyło 37 proc. naszych rodaków. Po tym względem Wielkanoc oczywiście nadal ustępuje świętom Bożego Narodzenia, kiedy to podarunki bliskim kupuje ok. 75 proc. Polaków.

fot. mat. prasowe

Wydatki wielkanocne 2018

Połowa Polaków z okazji Wielkanocy kupi prezenty najbliższym.


Badanie pokazuje również, że w większość z nas chce spędzić Wielkanoc w tradycyjny sposób – w domu z najbliższymi (tak deklaruje ponad 70 proc. Polaków). Czterech na dziesięciu Polaków zamierza w te święta odwiedzić także rodzinę lub znajomych. Tylko 2 proc. planuje w tym czasie wyjazd wypoczynkowy.

O „Barometrze” Providenta
„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 23-25.02.2018 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

1 1

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: