eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › 4 wskazówki, jak negocjować termin płatności

4 wskazówki, jak negocjować termin płatności

2018-02-05 12:07

4 wskazówki, jak negocjować termin płatności

Jak negocjować termin płatności? © rogerphoto - Fotolia.com

Negocjacje biznesowe to integralna część niemal każdej działalności gospodarczej. Negocjacyjne umiejętności są nieocenione nie tylko w rozmowach na temat wynagrodzenia czy cen za produkty i usługi, ale przydają się również w określaniu terminu płatności i realizacji umówionych działań.

Przeczytaj także: Kredyt kupiecki niemile widziany?

Nie od dziś wiadomo, że płynność finansowa to element, który wywiera istotny wpływ na kondycję przedsiębiorstwa. Istotny wpływ na jej utrzymanie oraz usprawnienie przepływu należności mają prawidłowo przeprowadzone negocjacje biznesowe.
Mając trudności z zachowaniem ciągłości w obrocie należnościami, prowadzący swoje biznesy często decydują się na kredyt kupiecki, czyli wydłużenie terminów płatności. Jednak okazuje się, że zarówno negocjacje, jak i ustalenie warunków spłaty mogą być sporym wyzwaniem, a w przypadku niepowodzenia prowadzić do zepsucia stosunków z partnerami, utraty dobrej opinii, czy nawet w skrajnych przypadkach zerwania umów – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services w Polsce.

Firma faktoringowa Bibby Financial Services zajmująca się finansowaniem przedsiębiorstw z sektora MŚP podpowiada, w jaki sposób negocjować z partnerem handlowym termin płatności. Oto 4 kroki do osiągnięcia korzystnego dla obu stron porozumienia.

Nie zapominaj o biznesie partnera


Negocjując termin płatności i starając się wydłużyć czas na uregulowanie należności, można zaoferować kontrahentowi kredyt kupiecki z bezpiecznym dla jego biznesu okresem spłaty. Najpierw jednak warto zapoznać się z jego sytuacją finansową i zorientować się, czy jego kondycja pozwala na odroczenie płatności. W sytuacji, gdy faktura stanowi istotną część przychodu kontrahenta, jej opóźnienie może z kolei zaburzyć jego płynność finansową i doprowadzić do pogorszenia jej sytuacji na rynku.
Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że partner finansowy, z którym negocjują, ma również swoje zobowiązania zarówno wobec pośredników, dostawców, jak i pracowników. Rozmawiając o długich terminach płatności z partnerem, najlepiej wybrać stałego współpracownika, który ma do konkretnego przedsiębiorstwa zaufanie – dodaje Jerzy Dąbrowski.

fot. rogerphoto - Fotolia.com

Jak negocjować termin płatności?

Negocjując termin płatności i starając się wydłużyć czas na uregulowanie należności, można zaoferować kontrahentowi kredyt kupiecki z bezpiecznym dla jego biznesu okresem spłaty.


Szczerość to podstawa


Kluczem do owocnych negocjacji jest wskazanie, z jakiego powodu zależy nam na przedłużeniu terminów płatności. Bardzo ważna jest szczerość oraz otwartość na dialog z partnerem biznesowym. Jeżeli przedsiębiorcy zależy na dłuższym terminie płatności, ponieważ wie, że dostanie wynagrodzenie za realizacje innego projektu w odległym czasie, powinien szczerze powiedzieć o tym przedsiębiorcy, u którego chce uzyskać dłuższy termin płatności i zaproponować akceptowalne warunki dla obu stron.

Dodatkowe świadczenia


Przy negocjacjach warto zaproponować partnerowi biznesowemu dodatkowe świadczenia w formie upustów i bonusów, które mogą okazać się „kartą przetargową” rozmów.
Przedsiębiorca, który decyduje się za opóźnienie płatności chętniej przystanie na dłuższy termin spłaty zobowiązania, gdy oferta kontraktu będzie dla niego korzystna lub z jej tytułu otrzyma benefity – dodaje Jerzy Dąbrowski.

Nie zapomnij o potwierdzeniu ustaleń


Spisanie ustaleń powinno być istotne zarówno dla starającego się o kredyt kupiecki, jak i firmy udzielającej pożyczki. Po rozmowie telefonicznej, spotkaniu, czy też negocjacjach mailowych warto spisać podsumowanie rozmów, które zawiera warunki oraz zobowiązania obu stron.
Przedsiębiorcom, którzy borykają się z opóźnieniami płatności polecany jest faktoring, który nie tylko gwarantuje firmie płynność finansową niwelując występowanie zatorów płatniczych, ale również optymalizuje czas otrzymania należności za wystawione faktury – komentuje Jerzy Dąbrowski Dyrektor Generalny Bibby Financial Services.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: