eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń?

Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń?

2017-10-18 10:24

Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń?

Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń? © thodonal - Fotolia.com

23 lutego 2018 roku upływa termin wdrożenia IDD, czyli unijnej dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń. Czasu nie zostało zatem zbyt wiele. W ciągu najbliższych czterech miesięcy dystrybutorzy polis muszą dostosować się do większych wymogów informacyjnych wobec klientów, obowiązku dopasowywania produktów do ich realnych potrzeb oraz ograniczeń w pobieraniu tzw. „zachęt” od ubezpieczycieli. Eksperci PwC są przekonani, że efekty zmian będą pozytywne. Dystrybutorzy, którzy się do nich nie dostosują, muszą liczyć się z pokaźnymi sankcjami finansowymi.

Przeczytaj także: Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń hamuje sprzedaż

Celem ustawy o dystrybucji ubezpieczeń jest przystosowanie porządku prawnego krajów członkowskich do przepisów przyjętej w styczniu 20 stycznia 2016 roku unijnej dyrektywy 2016/97 (IDD, ang. Insurance Distribution Directive). Na wdrożenie regulacji dostaliśmy 2 lata. Prace legislacyjne dostosowujące polskie prawo do wymogów UE ciągle trwają.
„Można śmiało powiedzieć, że dyrektywa IDD to dla rynku ubezpieczeniowego tak rewolucyjna zmiana jaką okazał MiFiD II dla rynku produktów inwestycyjnych. Jej efektem ma być zmiana zarówno w liczbie i strukturze oferowanych produktów ubezpieczeniowych, jak również w sposobie ich dystrybuowania czy też w modelu wynagradzania sieci sprzedaży. Obowiązek dystrybucji w ramach tzw. ‘rynków docelowych’ (pojęcie pochodzące z dyrektywy oznaczające kategorię klientów, dla których dany produkt jest najbardziej dopasowany), a w przypadku niektórych produktów także wyższa transparentność w zakresie kosztów, mogą spowodować spadek cen polis” – mówi Przemysław Paprotny, partner w PwC.

Intencją IDD jest zapewnienie wyższego poziomu ochrony klienta. Regulacja nakłada na dystrybutorów ubezpieczeniowych wiele nowych obowiązków, takich jak rzetelne informowanie o cechach produktu, opłatach, zasadach wynagradzania pośredników przez towarzystwa ubezpieczeń. Dystrybutorzy będą analizowali potrzeby klienta i przedstawiali im najbardziej korzystne oferty.

fot. thodonal - Fotolia.com

Dyrektywa IDD obniży ceny ubezpieczeń?

Wdrożenie w 2018 r. dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń może spowodować spadek cen niektórych typów polis.


„Dyrektywa IDD wpłynie na specjalizację rynku. Z jednej strony powstaną proste produkty ubezpieczeniowe, dostosowane do sprzedaży przede wszystkim w kanale direct. Z drugiej natomiast rozwinie się grupa produktów bardziej złożonych, których sprzedaż wymaga dogłębnej wiedzy eksperckiej. Rozproszeni do tej pory gracze rynku dystrybucyjnego będą musieli wybrać jedną z powyższych specjalizacji, a w dłuższym terminie należy oczekiwać także konsolidacji rynku” – wyjaśnia Wojciech Rabiej, ekspert w zespole doradztwa biznesowego dla sektora ubezpieczeniowego w PwC.

Termin wdrożenia wymogów Dyrektywy IDD upływa 23 lutego 2018 roku, co z perspektywy skali niezbędnych dostosowań (dokumentacja, procesy, systemy IT) po stronie towarzystw ubezpieczeń i pośredników oznacza bardzo niewiele czasu.

Kara za nieprzestrzeganie nowych przepisów prawa może wynieść nawet 5 % przychodu w przypadku osoby prawnej, a dla osoby fizycznej ok. 3 mln zł.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: