eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy dzisiaj hitem znowu będą surowce?

Czy dzisiaj hitem znowu będą surowce?

2006-04-11 10:16

Dzień zaczął się od wzrostów cen surowców. Za uncję złota płaci się już 604,7 USD, a za baryłkę ropy ponad 69 USD. Korekta nie trwała zatem długo. Giełdy za oceanem ponownie nie zachwyciły. Na lekkim plusie zakończyły notowania DJIA i S&P (odpowiednio 0,2% i 0,1%) a Nasdaq spadł o 0,25%. Podobnie było w Japoni, gdzie Nikkei zanotował na zamknięciu poziom o 0,2% niższy.

Przeczytaj także: Dow Jones na szczycie wszech czasów

Otwarcie na europejskich parkietach powinno być zatem neutralne. Inwestorów w Warszawie powinna jednak martwić szerokość rynku (zwłaszcza na indeksie największych polskich spółek). Wczoraj wzrosty zanotowały spółki surowcowe oraz Bioton. 11 walorów straciło na wartości. Dzisiaj motorem wzrostów nadal mogą być surowce, lecz czy to wystarczy, aby WIG20 zamknął się na plusie?

Początek dnia to także aprecjacja walut krajów wschodzących. Umacnia się HUF i PLN. O 8.40 za euro trzeba zapłacić 3,95 a za dolara 3,25. Powód umocnienia należy szukać na rynku bazowym EUR/USD, gdzie po nieudanej próbie utrzymania się poniżej 1,21 inwestorzy przystąpili do zakupów euro. Teraz EUR/USD notuje poziom 1,2130.

Dziś na rynku opublikowany zostanie niemiecki indeks ZEW. Analitycy oczekują wzrostu do poziomu 65 pkt. W marcu indeks ten zanotował 63,4 pkt. Notowania EUR/USD nie powinny dziś pokonać poziomu 1,2330 - istotnego oporu na tym rynku. Inwestorzy będą czekali na jutrzejsze dane dotyczące m.in. bilansu handlowego w USA, gdzie oczekuje się spadku deficytu w handlu zagranicznym o 1mld $. Na rynku walutowym nie powinno zatem dzisiaj dojść do istotnych zmian.
Przeczytaj także: Cichnie burza na rynkach Cichnie burza na rynkach

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Trzy tysiące i co dalej?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: