Czy możliwa jest dwukrotna upadłość konsumencka?
2017-06-26 00:44
![Czy możliwa jest dwukrotna upadłość konsumencka? [© anetlanda - Fotolia.com] Czy możliwa jest dwukrotna upadłość konsumencka?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/upadlosc-konsumencka/Czy-mozliwa-jest-dwukrotna-upadlosc-konsumencka-194024-200x133crop.jpg)
Czy można ogłosić upadłość konsumencką dwa razy? © anetlanda - Fotolia.com
Przeczytaj także: Upadłość konsumencka - co się zmieniło?
Ogłoszenie upadłości (i oddłużenie konsumenta) jest - co do zasady – wykluczone w przypadku jeżeli w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku w stosunku do dłużnika prowadzono postępowanie upadłościowe, w którym umorzono całość lub część jego zobowiązań. Z drugiej strony w odniesieniu do konsumentów dość szeroko wprowadzono do ustawy klauzulę generalną, która uelastycznia regulacje prawną i daje sądowi większą swobodę przy orzekaniu o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, a w konsekwencji także o oddłużeniu konsumenta. Pozwala ona na przeprowadzenie postępowania nawet przy zaistnieniu przesłanek negatywnych ogłoszenia upadłości, jeżeli przemawiają za tym względy słuszności i humanitaryzmu.Co także istotne w przypadku upadłości konsumenckiej do umorzenia zobowiązań upadłego może dojść na kilku etapach postępowania w zależności od jego przebiegu:
- Podstawowym rozwiązaniem powinno być orzeczenie o umorzeniu zobowiązań po przeprowadzeniu likwidacji majątku upadłego i podziału uzyskanych sum pomiędzy wierzycieli oraz po wykonaniu przez upadłego ustalonego w postępowaniu tzw. planu spłaty (określającego zasady i zakres w jakim upadły ma zaspokoić zobowiązania, których nie udało się zaspokoić ze środków uzyskanych z likwidacji jego majątku).
- Jednak do umorzenia zobowiązań może dojść także bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że nie byłby on zdolny do dokonania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.
- Podobnie już na etapie wykonywania planu spłaty, w razie pojawienia się trwałej niemożliwości wywiązania się z obowiązków określonych w planie spłaty, wynikającej z okoliczności niezależnych od upadłego (np. ciężka choroba upadłego), sąd może uchylić plan spłaty i umorzyć niezaspokojone zobowiązania upadłego.
Piotr Glonek, radca prawny z kancelarii
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Ile kosztuje upadłość konsumencka?
-
Upadłość konsumencka - czy to się opłaca?
-
Upadłość konsumencka krok po kroku
-
Upadłość konsumencka zbyt liberalna dla dłużników
-
Upadłość konsumencka
-
Zadłużenie Polaków rośnie, oszczędności topnieją
-
5,2 tys. upadłości konsumenckich w II kwartale 2023
-
Za 1/3 zadłużenia firm odpowiadają multidłużnicy
-
8283 upadłości konsumenckich w II połowie 2022 roku
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)