eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ranking kont firmowych. Gdzie mikroprzedsiębiorcy płacą najmniej?

Ranking kont firmowych. Gdzie mikroprzedsiębiorcy płacą najmniej?

2017-04-07 11:05

Ranking kont firmowych. Gdzie mikroprzedsiębiorcy płacą najmniej?

Gdzie po najtańsze konto firmowe? © Wisiel - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wpłaty i wypłaty gotówki to najwyższy koszt związany z prowadzeniem konta firmowego – banki za wpłatę 5 tys. zł policzą sobie nawet 35 zł, a przy wypłacie aż 3,5% jej wartości – pokazuje najnowszy ranking kont firmowych autorstwa Tax Care. Tylko w trzech bankach, tj. Idea Bank, Deutsche Bank i Nest Bank korzystanie z konta może być darmowe. W efekcie wyboru odpowiedniego rachunku mikroprzedsiębiorca może zaoszczędzić nawet 71 zł miesięcznie, a także skorzystać z pakietów wspierających prowadzenie własnej firmy.

Przeczytaj także: Ranking kont firmowych 2023. W jakim banku najlepsze konto firmowe?

Minęły trzy miesiące od wprowadzenia wielu zmian w przepisach podatkowych, które jak się wydaje, rewolucjonizują życie najmniejszych przedsiębiorców póki co na minus. Zatory płatnicze i kłopoty z płynnością finansową stały się dla nich realnym zagrożeniem, przede wszystkim dla VAT-owców, w tym zwłaszcza z branży budowlanej. Opracowany przez Tax Care ranking kont firmowych pokazuje, że mikroprzedsiębiorcy przepłacą za konto kilkadziesiąt złotych miesięcznie, jeśli wybiorą nieodpowiedni bank.

Nasz Ranking kont został stworzony z myślą o mikroprzedsiębiorcy działającym na rynku od roku, który miesięcznie wykonuje 5 przelewów do ZUS i urzędu skarbowego, 10 razy przelewa środki na konta kontrahentów, wykonuje 4 zlecenia stałe i dwa razy wypłaca gotówkę w przypadkowym (obcym) bankomacie na łączną kwotę 1 000 zł. Wszystkie przelewy są internetowe. Poza tym jego płatności kartą wynoszą nie mniej niż 500 zł, na jego konto wpływa 2 000 zł ze sprzedaży, a sam wpłaca na nie 5 000 zł. Przyjęliśmy też drugi scenariusz, w którym ten sam mikroprzedsiębiorca boryka się z zatorami płatniczymi i nie wykonuje w miesiącu żadnych operacji na koncie, oprócz jednego przelewu do ZUS na kwotę niecałych 500 zł. Porównaliśmy oferty otrzymane od 15 banków.

Przydatne linki:
Konta bankowe dla firm


Ranking kont firmowych: na czele Deutsche Bank, Idea Bank i Nest Bank


Z punktu widzenia przedsiębiorcy aktywnie korzystającego z konta i karty, wyłącznie dwa banki wyzerowały wszystkie opłaty, tj. konto Idea Bank i Deutsche Bank. Na drugim miejscu znalazł się Nest Bank, który pobierze 7,5 zł, ale wyłącznie, jeśli utarg przedsiębiorca wpłaci nie we wpłatomacie, a w oddziale. Reszta banków, jak pokazuje nasz ranking kont, naliczy w miesiącu od 4 do 71 zł kosztów.

Droga wypłata gotówki z obcego bankomatu


Najwyższą prowizję banki pobierają za wypłatę w obcym bankomacie, a o tę nietrudno, wystarczy, że przedsiębiorca załatwia dużo spraw poza biurem i nie ma czasu na szukanie bankomatu swojego banku w pobliżu kontrahenta. Niechlubnym rekordzistą jest tu PKO Bank Polski, który potrąci z konta aż 3,5% wybieranej kwoty, tj. 35 zł od 1 tys. zł (175 zł od 5 tys. zł). Bank BGŻ BNP Paribas, Bank Millennium, BOŚ Bank i mBank za wybranie 1 tys. zł pobiorą od przedsiębiorcy 30 zł.

Co drugi bank naliczy też opłaty za realizację zlecenia stałego – średnio niecałe 8 zł za 4 zlecenia. Nasz przedsiębiorca zapłaci również za swoje przelewy do kontrahentów w BOŚ Banku (7,5 zł) oraz w mBanku (15 zł).

Wpłata utargu od 0 zł do 35 zł


Ostateczny miesięczny koszt aktywnego korzystania z rachunku będzie się różnił w zależności od tego, czy właściciel firmy swój utarg wpłaci we wpłatomacie (dane o wpłatomacie dostarczyło 11 na 15 ankietowanych banków) czy w oddziale banku. W 80% porównywanych ofert zdecydowanie tańsza jest ta pierwsza opcja – średnio aż o 35 zł. Wyjątkiem jest darmowa wpłata w placówce Banku Pocztowego. W co drugim banku usługa wpłatomatu pozostaje darmowa.

Połowa banków skasuje za nieużywaną kartę


Przedsiębiorca z drugiego scenariusza, który w miesiącu wykonał jedynie przelew do ZUS, za posiadanie konta nie zapłaci tylko w Banku Millennium i Nest Banku.

W co drugim banku natknie się na płatną obsługę nieużywanej karty płatniczej – maksymalnie 7 zł – oraz zostawi od 9 zł do 25 zł za prowadzenie konta, na którym nie ma w miesiącu wpływów.

Ranking kont Tax Care pokazuje również, że w pełni darmowe pozostaje otwarcie rachunku, wydanie karty płatniczej (z wyjątkiem 40 zł płatnych w Toyota Bank Polska), wypłata z bankomatów danego banku na terenie kraju (z wyjątkiem 1,3 zł płatnych w mBanku za wypłacenie mniej niż 100 zł), przelewy do ZUS i fiskusa oraz przelewy w ramach jednego banku.

2/3 banków ułatwi prowadzenie mikrobiznesu


Z zestawionych przez Tax Care ofert kont firmowych wynika również, że banki konkurują ze sobą nie tylko pod względem opłat, ale i pozapłatniczej funkcjonalności konta.

I tak, posiadacze Konta Mój Biznes w Banku Millennium mają możliwość otrzymania ważnej przez 60 miesięcy promesy leasingowej na samochód. W mBanku mikroprzedsiębiorcy szybko wymienią waluty online, a w Nest Banku otrzymają zniżki za płatności kartą VISA. ING Bank Śląski wydrukuje za klienta 100 wizytówek, a dla firm ze stażem minimum rok ma w zanadrzu usługę faktoringu.

Alior Bank, Bank BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank do konta firmowego dorzucają promocyjne warunki korzystania z terminali płatniczych – przykładowo Raiffeisen Polbank udostępnia terminal przez 24 miesiące za symboliczną złotówkę.

Dodatkowo, posiadacze Wymarzonego Konta dla Biznesu w Raiffeisen Polbank w ramach Pakietu Ubezpieczeniowego mogą korzystać z pomocy drogowej, medycznej, technicznej, z serwisu organizacyjno-informacyjnego concierge, a także dzwonić na infolinię prawną. PKO Bank Polski umożliwia swoim klientom dostęp do księgowości online w ramach szybkafaktura.pl, gdzie przedsiębiorca wystawi fakturę czy skontroluje swoje obroty. Jeszcze bardziej wszechstronne wsparcie dla drobnego biznesu oferuje Deutsche Bank, którego oferta nie tylko konkuruje z ofertami Raiffeisen Polbank i PKO Bank Polski, ale także wyróżnia się pakietem bezpłatnych przesyłek kurierskich za pośrednictwem serwisu Paczkomaty.pl i zniżką na promocję firmy w internecie.

Liderem pod względem rozbudowania dodatkowych funkcjonalności firmowego konta jest Idea Bank, który nie dość, że wywalczył dla swoich klientów korzystną cenę terminali płatniczych i pozwala wystawiać faktury z poziomu konta za pomocą platformy Idea Cloud, to jeszcze częstuje kawą w darmowej przestrzeni coworkingowej Idea Hub i przyjeżdża do klientów po utarg mobilnym wpłatomatem. Na dodatek po zalogowaniu się do konta Firma to Ja przedsiębiorca może mieć wgląd do dokumentów i deklaracji wygenerowanych przez księgową. Pod względem zintegrowania konta bankowego z usługami księgowymi Idea Bank konkuruje jedynie z mBankiem, o czym wkrótce w kolejnych Analizach Tax Care.

fot. mat. prasowe

Ranking kont - miesięczny koszt prowadzenia rachunku firmowego

Jedynie w trzech bankach (Idea Bank, Deutsche Bank i Nest Bank) korzystanie z konta może być darmowe.


Legenda tabeli


*Alior Bank: średniomiesięczne saldo na rachunku min. 1 000 zł oraz wyrażenie i nieodwołanie zgód na komunikację marketingową; Bank BGŻ BNP Paribas: średniomiesięczne saldo na wszystkich rachunkach min. 3 000 zł; Bank Pekao: miesięczne wpływy na rachunek min. 2 000 zł, z wyłączeniem przelewów między rachunkami klienta; Bank Pocztowy: miesięczne wpływy na rachunek min. 2 000 zł; ING Bank: miesięczne wpływy na rachunek min. 2 000 zł lub 1 przelew do ZUS/US; Bank PKO BP: 1 przelew do ZUS i min. 500 zł płatne kartą; Toyota Bank: średniomiesięczne saldo na rachunku min. 25 000 zł; mBank: min. 1 przelew do ZUS

**Bank BGŻ BNP Paribas: min. 500 zł płatne kartą; BOŚ Bank: min. 400 zł płatne kartą; Deutsche Bank: min. 1 transakcja kartą; Idea Bank: min. 400 zł płatne kartą; ING Bank: min. 300 zł płatne kartą; Raiffeisen Polbank: przy wpływach powyżej 100 000 zł, 3 zł przy wpływach do 20 000 zł, 1,5 zł przy wpływach pomiędzy; mBank: min. 500 zł płatne kartą

***Bank BPS: do 10 przelewów, kolejne 1 zł/szt lub 30 zł za 50 przelewów, kolejne 1 zł/szt; BOŚ Bank: do 5 przelewów, kolejne 1,5 zł/szt; ING Bank: 1 przelew do ZUS/US lub wpływy na rachunek min. 2 000 zł; Bank PKO BP: wszystkie przelewy w aplikacji IKO i do 30 przelewów internetowych, kolejne 1 zł/szt

****Bank BGŻ BNP Paribas: przy zleceniach pomiędzy rachunkami Banku, pozostałe 3 zł/szt; Bank BPS: 5 zł oddział i 0 zł internet przy zleceniach pomiędzy rachunkami Banku, pozostałe 8 zł oddział i 1 zł internet; Bank Millenium: 2 zł zlecenie nieponawialne, 4 zł zlecenie ponawialne

*****Alior Bank: pierwszych 5 wypłat w miesiącu, kolejne 2 zł; Bank Millenium: w bankomatach BZ WBK i Planet Cash, w pozostałych bankomatach w Polsce 3% min. 5 zł; ING Bank: wypłaty z bankomatów Planet Cash oraz pierwsza wypłata w miesiącu z innych bankomatów niż ING oraz Planet Cash, każda kolejna wypłata 2,5 zł; mBank: 0 zł za wypłatę z bankomatów sieci Euronet, Planet Cash oraz Banku Zachodniego WBK S.A powyżej 100 zł i 1,3 zł poniżej 100 zł, a z pozostałych bankomatów 3%, min. 5 zł

******Deutsche Bank: pierwsze 5 wpłat gotówkowych w miesiącu, kolejne 0,4% min. 6 zł; Bank PKO BP: do 50 000 zł miesięcznie; Raiffeisen Bank: 0,35% min. 10 zł przy wpływach poniżej 100 000 zł, 2 darmowe wpłaty w kasie banku przy wpływach powyżej 100 000 zł, kolejna 0,35% min. 10 zł

Katarzyna Miazek, Anna Olesiejuk

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: