eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wielkanoc 2017 skromniejsza niż rok temu?

Wielkanoc 2017 skromniejsza niż rok temu?

2017-04-06 13:35

Wielkanoc 2017 skromniejsza niż rok temu?

Wielkanoc © O.B. - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Święta Wielkanocne kosztują nas średnio dwa razy mniej niż Boże Narodzenie. A jak będzie w tym roku? Podobnie. Z najnowszego Barometru Providenta wynika, że na Wielkanoc 2017 Polacy wyciągną z kieszeni przeciętnie 400 zł. Jest to identyczna kwota jak ta, którą deklarowano przed rokiem. Biorąc pod uwagę obecny poziom inflacji, wygląda na to, że tegoroczne święta mogą być nieco skromniejsze od ubiegłorocznych.

Przeczytaj także: Święta Wielkanocne znacznie tańsze niż Boże Narodzenie

Do Świąt Wielkanocnych pozostały nam niespełna dwa tygodnie. Nic więc dziwnego, że w wielu polskich domach powoli ruszają już świąteczne przygotowania. Z najnowszego Barometru Providenta wynika jednak, że Wielkanoc 2017 to zdecydowanie umiar i rozsądek. Deklaracje respondentów wskazują, że średnia kwota, jaką zamierzają wydać w tym roku to 400 zł, a więc dokładnie tyle, ile przeznaczyli na ubiegłoroczne święta. Jedynie 16% badanych zakłada, że ich wydatki wzrosną.

Barometr Providenta wyraźnie również pokazuje, że na to, ile wydamy na Wielkanoc 2017, największy wpływ wywierają dwie kwestie. Po pierwsze - poziom dochodów, po drugie - ilość osób w gospodarstwie domowym.
- Kwota, którą planujemy wydać na Wielkanoc 2017, rośnie oczywiście wraz ze wzrostem dochodów. I tak np. wśród osób z dochodami netto powyżej 2,5 tys. zł wynosi ona 509 zł, ale już w przypadku osób o dochodach poniżej 1 tys. zł jest to zaledwie 349 zł. Nie widać natomiast istotnych różnic w deklaracjach składanych przez mieszkańców miast i wsi. We wszystkich kategoriach wielkości miejscowości zamieszkania średnia deklarowana kwota na organizacje świąt oscyluje wokół 400 zł – zauważa Mariusz Pawłowski, Dyrektor Departamentu Customer Intelligence w Provident Polska.

Większe rodziny w lepszej sytuacji materialnej


Z badań wynika również, że im większa rodzina, tym wyższe koszty organizacji świąt.
- Najwyższe są wśród rodzin czteroosobowych, gdzie kwota wydatków sięga średnio 511 zł. Wyjątkiem są rodziny liczące pięć osób i więcej, w tej grupie respondentów przeciętne wydatki wielkanocne spadają do 464 zł. W tej grupie bieżące koszty utrzymania są na tyle wysokie, że dużo trudniej wygospodarować dodatkowe środki na organizacje świąt – wyjaśnia Mariusz Pawłowski.

Co ciekawe, to właśnie największe gospodarstwa domowe najbardziej odczuwają poprawę sytuacji materialnej w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Aż 40 proc. respondentów z rodzin liczących minimum 5 osób deklaruje, że ich sytuacja w ciągu roku poprawiła się, 55 proc. ocenia, że pozostała ona bez zmian, zaś jedynie 2 proc. mówi o pogorszeniu. Na drugim biegunie znajdują się single i osoby samotne – tylko 9 proc. takich osób w ciągu ostatnich 12 miesięcy odczuło poprawę sytuacji materialnej.
- Największy odsetek odpowiedzi dotyczących poprawy sytuacji materialnej wśród największych gospodarstw domowych najprawdopodobniej jest związany ze świadczeniem 500 plus, które obecnie trafia do ok. 2,6 mln rodzin i znacząco wpływa na wysokość dochodu rozporządzalnego w gospodarstwach domowych – wyjaśnia Mariusz Pawłowski.


Wielkanoc 2017 bez prezentów


Warto zauważyć, że Wielkanoc kosztuje nas zdecydowanie mniej niż Boże Narodzenie. Na Boże Narodzenie wydaliśmy w ubiegłym roku bowiem ponad 720 zł, a więc niemal dwukrotnie więcej niż na tegoroczną Wielkanoc. Jednym z powodów, dla których wydajemy mniej na Święta Wielkanocne, jest prawdopodobnie mniejsze przywiązanie do tradycji prezentowej.

fot. mat. prasowe

Wydatki wielkanocne 2017

6 na 10 respondentów ma zamiar pozostawić wydatki na ubiegłorocznym poziomie.


Provident sprawdził także, jak Polacy podchodzą do kwestii prezentów z okazji Wielkanocy.
- Interesujący jest fakt, że 37% badanych deklaruje chęć obdarowania prezentem kogoś spośród najbliższych. Zwyczaj ten zatacza szersze kręgi wśród mieszkańców większych miast. W miastach liczących 50-200 tys. mieszkańców ponad połowa respondentów deklaruje chęć obdarowania najbliższych prezentami. Dla porównania, tylko 26 proc. mieszkańców wsi potwierdza takie plany – mówi Karolina Łuczak, Kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.
Osoby, które zadeklarowały kupno prezentów, wydadzą na ten cel średnio 123 zł (rok temu deklarowana kwota wynosiła 110 zł).

O Barometrze Providenta


„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 24-26.03.2017 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: