2017-04-05 11:18
Jak zadbać o mobilny portfel? © georgejmclittle - Fotolia.com
Przeczytaj także: Płatności zbliżeniowe. Jak nie stracić danych i pieniędzy?
– Aby skorzystać z tej opcji po pierwsze trzeba posiadać model smartfona, który ma wbudowaną funkcję NFC. To jednak nie wszystko. Usługa musi pobierać pieniądze z jakiegoś rachunku. Trzeba więc również włączyć taką formę płatności w swoim banku lub poprzez Android Pay – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Warto też dodać, że podobnie jak w przypadku kart zbliżeniowych, płatności do 50 zł nie trzeba zatwierdzać PIN-em. System pozwala jednak na dokonanie płatności tylko jeśli włączona jest funkcja NFC i jeśli telefon został wybudzony (nie jest wyłączony ani uśpiony)
fot. georgejmclittle - Fotolia.com
Jak zadbać o mobilny portfel?
PIN do telefonu czy hasło do aplikacji bankowej wprowadzajmy w taki sposób, aby nikt nie był w stanie ich podejrzeć.
– Dane pokazują, że w 2015 r. ponad co piąte przestępstwo bankowe popełnione w Polsce miało związek właśnie z e-bankowością. Zapewnienie bezpieczeństwa transakcji online i mobilnych to dziś jedno z największych wyzwań stojących przed instytucjami finansowymi, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę tempo rozwoju nowych technologii. Stawką dla banków jest ich własna reputacja, która ma bezpośredni wpływ na pozyskanie nowych i utrzymanie dotychczasowych klientów. Dlatego inwestycje w bezpieczeństwo są dla nich priorytetem. Według badań, to właśnie w tym obszarze instytucje finansowe lokują największą część budżetu przeznaczonego na inwestycje technologiczne – mówi Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator konferencji Open Source Day, największego w Europie wydarzenia poświęconego otwartemu oprogramowaniu.
– Przede wszystkim dbajmy o to, aby na naszym telefonie nie znalazły się wirusy. Warto więc zainstalować program antywirusowy, nie wchodzić na podejrzane strony internetowe ani nie instalować na telefonie aplikacji z niepewnych źródeł. – przypomina Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. – Chrońmy także nasze dane, które są potrzebne do logowania się. PIN do telefonu czy hasło do aplikacji bankowej wprowadzajmy w taki sposób, aby nikt nie był w stanie ich podejrzeć. Poza tym powinny być one odpowiednio skomplikowane, aby nie można było w łatwy sposób ich odgadnąć. W aplikacji dedykowanej bankowości elektronicznej czy na wirtualnej karcie płatniczej zwykle możemy również wprowadzić limity, które ograniczą liczbę możliwych do przeprowadzenia transakcji czy ich wysokość.
oprac. : expander
Rusza BLIK zbliżeniowy
Przelew BLIK teraz w Credit Agricole
Gotówka? Wolimy nowoczesne metody płatności
7 mitów na temat mobilnych płatności NFC
Płatności mobilne - chleb powszedni
Bank Millennium uruchamia przelew na telefon przez BLIK
Jak Polacy oceniają płatności bezgotówkowe?
Płatność telefonem także w MPK
BLIK darmowy, ale nie wszędzie
REKLAMA
Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting
Badania internetu Gemius/PBI I 2023
Zerowy PIT dla seniorów - czy faktycznie się opłaca? Sprawdź wyliczenia ekspertów podatkowych.
Planujesz zakup auta elektrycznego? Do wyboru masz ponad 100 modeli
Najszybszy internet mobilny i 5G w I 2023
Smartfon OnePlus 11 5G już w Polsce
Rośnie pesymizm wśród CFO. Czego obawia się dyrektor finansowy?
Jak zarządzać zespołem wielopokoleniowym i dlaczego to nieuniknione?