eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek walutowy: co przyniesie początek roku?

Rynek walutowy: co przyniesie początek roku?

2017-01-11 10:25

Rynek walutowy: co przyniesie początek roku?

Waluty © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Podsumowując koniec roku 2016 oraz pierwszy tydzień 2017 roku, trzeba przyznać, że rynek walutowy szybko rozpoczął pracę pełną parą. Pierwsze tegoroczne wydarzenia są gwarantem dużej zmienności na rynku. Wiadomo, iż na rynek złotego duży wpływ mają globalne wydarzenia fundamentalne i korelacja głównych par walutowych, dlatego też interwencja na rynku chińskiego juana, a także dane z amerykańskiego rynku pracy ustaliły krótkoterminowe trendy na głównych parach walutowych, a także wspomogły złotego.

Przeczytaj także: Koronawirus i rynek walutowy: czy PLN poradzi sobie z pandemią?

Nie bez znaczenia dla złotego są także dane z polskiej gospodarki, a raczej jej perspektywy. Inwestorzy widzą szanse na poprawę przyrostu PKB w drugiej połowie roku, a także rynek zaczął wyceniać informację Prezesa NBP mówiącą o ewentualnej podwyżce stóp procentowych we wrześniu 2017 roku, a nie jak planowano w I kwartale 2018 roku.

Naszym zdaniem nie ma większego sensu analizować planów sytuacji makro w perspektywie Polski, choć wpływa ona na wartość złotego, jednakże, w mniejszym stopniu niż globalny sentyment do rynków wschodzących. Dlatego opieramy nasze analizy na danych technicznych wskazując podstawowe punkty oporów i wsparć wyznaczających panujące trendy.

W najbliższym czasie czeka nas wiele istotnych wydarzeń makro, jak np. rewizja ratingu Polski przez agencje Moody’s i Fitch, objęcie przywództwa w USA przez Donalda Trumpa, porozumienie Państw OPEC czy też decyzja o poziomie stóp procentowych w UE, dlatego też uważamy, że sytuacja na rynku złotego w krótkim terminie będzie bardzo dynamiczna jednakże główne trendy będą zachowane.

Rynek walutowy - EUR/PLN


Sytuacja na parze EUR/ PLN jest dynamiczna i w dalszym ciągu podtrzymujemy swoje zdanie z początku grudnia, gdzie sugerowaliśmy znaczne umocnienie się złotego w stosunku do EUR. Naszym zdaniem scenariuszem bazowym jest realizacja równości korekt przy jednoczesnym wyrysowaniu się formacji RGR na bardzo dużym interwale czasowym (D1). Para skutecznie przełamała wsparcie na poziomie 4,37 otwierając drogę do poziomu 4,30, a po jego pokonaniu do poziomu 4,22. Oczywiście nie będzie to zadanie proste i szybkie i zależne będzie od kursu głównej pary walutowej EUR/USD, która fundamentalnie może przetestować parytet.

fot. mat. prasowe

EUR/PLN

Sytuacja na parze EUR/ PLN jest dynamiczna.

Wiadomo, iż silny dolar oznacza słabszą złotówkę, dlatego krótkoterminowo zakładamy lokalne korekty na EUR/PLN jednak bazowo zakładamy umocnienie do poziomu równości korekt czyli 4,22 w II kwartale br. Naszym zdaniem zmienność na tej parze w najbliższym czasie będzie większa niż zwykle.

Rynek walutowy - USD/PLN


Sytuacja dolara w najbliższym miesiącach będzie bardzo dynamiczna, gdyż fundamentalnie EUR/USD będzie dążyć do parytetu mając silne fundamenty w postaci wycenianych 2 (Fed mówi o 3) podwyżek stóp procentowych w 2017 roku. Taki stan rzeczy powodować będzie, iż inwestorzy odejdą od rynków wschodzących, a zatem sentyment będzie prodolarowy, co osłabi złotego. Nie jest jednak pewne jak szybko to nastąpi i czy w ogóle, gdyż zmiana warty na stanowisku Prezydenta USA może sprawić, że rynek walutowy będzie mało przewidywalny.

fot. mat. prasowe

USD/PLN

Sytuacja dolara w najbliższym miesiącach będzie bardzo dynamiczna.


Naszym bazowym scenariuszem jest dokończenie obecnego trendu horyzontalnego na poziomie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego na poziomie 4,07 – 4,09, a następnie kolejny impuls wzrostowy nawet do poziomu 4,4. Na tygodniowym interwale czasowym widzimy możliwość zakończenia 4 fali, po której powinien nastąpić impulsu wzrostowy w ramach fali 5.

Rynek walutowy - GBP/PLN


Sytuacja na funcie zależy od tego jak potoczą się losy BRETIX-u i kiedy Premier Wielkiej Brytanii T. May rozpocznie procedurę art. 50 Traktatu. Technicznie oczekujemy dalszego umocnienia się złotego do kluczowych poziomów FIBO przy psychologicznym poziomie 5,00, a następnie 4,90, a nawet 4,76. Nie wykluczamy także retestu ostatniego lokalnego dołka z października 2016 roku na poziomie 4,59. W przypadku realizacji formacji równości korekt wyrysowany może zostać nowy dołek na poziomie 4,55. W przypadku powrotów do wzrostów pierwszy opór mamy na poziomie 5,40.

fot. mat. prasowe

GBP/PLN

Sytuacja na funcie zależy od tego jak potoczą się losy BRETIX-u


Michał Bartos Główny Analityk Walutowy

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek walutowy, kurs walut, waluty, notowania walut

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • maristner9 / 2017-01-12 15:29:18

    No zobaczymy, jestem nastawiony na duże wygrane w tym roku, ale wiem, że na platformie FxNet, to mogę grać, i na bank będzie wszystko grało. Bezpieczne transakcje, i sprawne - to jest to.
    odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: