eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ile kosztuje Boże Narodzenie? Od 0 do ponad 4000 zł

Ile kosztuje Boże Narodzenie? Od 0 do ponad 4000 zł

2016-12-03 00:35

Ile kosztuje Boże Narodzenie? Od 0 do ponad 4000 zł

Ile kosztuje Boże Narodzenie? © Fotografeusz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Boże Narodzenie to tradycja, do której przywiązujemy szczególną wagę. Ze zrealizowanego na zlecenie Lindorff SA raportu „Ważne wydarzenia w życiu Polaków” wynika, że jest ono dla nas niemal tak samo istotne narodziny dziecka i własny ślub. Czy w związku z tym przygotowujemy je z rozmachem? Jakie sumy jesteśmy w stanie wydać na organizację świąt? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Przeczytaj także: Plan na Boże Narodzenie: mniej wydatków i gości

Najdroższe Boże Narodzenie


Uczestników badania zapytano m.in., ile kosztowało ich najdroższe Boże Narodzenie. Największa grupa ankietowanych (23%) przyznała, że była to kwota w przedziale 500-699 zł. Co piąty przyznał się do wydatków na poziomie 300 - 499 zł, a 13% zadeklarował, że organizacja świąt wygenerowała koszty poniżej 300 zł.

Grupa hojniejszych konsumentów jest znacznie mniej liczna. 15% badanych przyznało, że ich wydatki zmieściły się w granicach 700-999 zł, a co dziesiąty wskazał na przedział 1000-1499 zł. Wydatki powyżej ostatniej kwoty zadeklarowało 10% respondentów. Z kolei 2% ankietowanych stwierdziło, że Boże Narodzenie nie kosztowało ich zupełnie nic, a 8% nie potrafiło klarownie odpowiedzieć na to pytanie.

Znacznie tańsze niż Boże Narodzenie okazują się Święta Wielkanocne. 23% respondentów przyznało, że ich wielkanocne wydatki są mniejsze niż 150 zł, a 3 na 10, że zamykają się w przedziale 300-499 zł. Dla 17% jest to koszt w granicach 500-699 zł, a tylko co dziesiąty Polak jest w stanie przeznaczyć na ten cel od 700 do 999 zł. Deklaracje wyższych kwot nie przekraczają 5% odpowiedzi.

Uczestników badania zapytano także, jakie wydarzenia są dla nich źródłem kłopotów finansowych. Tylko 5 proc. z nich odpowiedziało, że są to święta Bożego Narodzenia. Przy tym tylko 3% ankietowanych wskazało, że musi się uciekać do pożyczki gotówkowej, żeby święta sfinansować. Pokazuje to, że jesteśmy świadomi wydatków świątecznych i potrafimy się na nie wcześniej przygotować.

fot. mat. prasowe

Ile Polacy wydali najwięcej na święta Bożego Narodzenia?

Zaledwie 8% ankietowanych wydało na święta 4000 zł i więcej.


Zastawiamy stół dla rodziny


Polacy bezsprzecznie święta spędzają z rodziną, 92% ankietowanych udzieliło takiej odpowiedzi. Na drugim miejscu znalazło się spędzanie świąt ze znajomymi z 11% odpowiedzi. 5% spędza je ze znajomymi na wyjeździe, a 4% samemu w domu.

Na zastawienie świątecznego stołu najczęściej przeznaczamy od 300 do 499 zł (koszty związane wyłącznie z jedzeniem), to odpowiedź 33% ankietowanych. Niewiele mniej, bo 20%, świętuje nieco skromniej, ograniczając wydatki do 150-299 zł, a 12% ankietowanych od 500 do 699 zł.

Największe wahania w wydatkach są zauważalne w przedziale wiekowym 50-59 lat. To oni w większości przeznaczają mniejsze kwoty na święta, przy czym 5% z nich jednocześnie przyznało, iż w czasie świąt na zastawienie stołu przeznacza powyżej 1500 zł. W przedziale 30-39 lat takiej odpowiedzi udzieliło tylko 2% odpowiedzi, jednak 8% zadeklarowało wydatki rzędu 1000-1499 zł. W przedziale 40-49 zauważalną „górną granicą” okazała się suma 700-999 zł z 11% odpowiedzi.

fot. mat. prasowe

Ile kosztuje świąteczne zastawienie stołu?

Na zastawienie świątecznego stołu najczęściej (33% odpowiedzi) przeznaczamy od 300 do 499 zł


Jesteśmy przygotowani na świąteczną kolację


Jak wykazują powyższe konkluzje, Polacy są przygotowani na wydatki związane z „gwiazdką”. Nawet, jeśli przeznaczamy na świąteczną wigilię większe sumy, to nie postrzegamy ich przez pryzmat kłopotów finansowych. Boże Narodzenie to dla nas nie tylko ważny „element” cyklu rocznego, ale, zestawiając z innymi okazjami, ważne wydarzenie w życiu. Stąd zdecydowana postawa Polaków w przeznaczeniu na świąteczną kolację części swoich pieniędzy. Ponadto, święta Bożego Narodzenia są mocno zakorzenione w naszej kulturze i można wnioskować, że to ważne wydarzenie nawet dla osób nie deklarujących praktyk religijnych. To element polskiej tradycji, z której nie chcemy rezygnować. Co więcej – chcemy ją przeżywać jak najlepiej. Tę tezę dodatkowo potwierdza fakt, iż na ważniejsze w hierarchii kościelnej Święta Wielkanocne przeznaczamy znacznie mniejsze kwoty.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: