eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Spirala zadłużenia. Jak nie dać się wciągnąć?

Spirala zadłużenia. Jak nie dać się wciągnąć?

2016-11-15 10:29

Spirala zadłużenia. Jak nie dać się wciągnąć?

Jak spłacić swoje zaległości finansowe? © artbeauty - Fotolia.com

17 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień bez Długów. To dobra okazja, aby porozmawiać o długach i sposobach na ich unikanie. A problem dotyczy dość sporej rzeszy Polaków. Raport InfoDług dowodzi, że zaległości w opłacaniu zobowiązań towarzyszą już 2,2 mln osób. Ich łączne długi przekraczają 47 mld zł. Jak regularnie spłacać obciążenia finansowe i nie pozwolić, aby wciągnęła nas spirala zadłużenia? Poniżej kilka sprawdzonych metod.

Przeczytaj także: Polacy mniej zadłużeni

Ujarzmienie budżetu domowego i regularna spłata bieżących zobowiązań bywają dość kłopotliwe. Wiedzą o tym zwłaszcza ci z nas, których miesięczne dochody dalekie są od ideału. W takiej sytuacji często okazuje się, że spłata raty to nie lada wyzwanie, na które niejednokrotnie trzeba zaciągnąć kolejne zobowiązania czy to u rodziny, czy też u pożyczkodawców. A stąd jesteśmy tylko od krok od drzwi z napisem "spirala zadłużenia". Jak poukładać swoje sprawy finansowe i odsunąć kłopoty na margines?

Czy spirala zadłużenia da się opanować?


Jak już wspomniano powyżej, nierozważne zaciąganie kolejnych zobowiązań to prosty sposób na finansowe zapętlenie. Schemat zawsze wygląda podobnie. Najpierw nadmiernie się zadłużamy. Potem, gdy napotykamy pierwsze kłopoty z terminową spłatą zobowiązań, zaciągamy kolejne kredyty, które mają pokrywać poprzednie zadłużenie. Potem kolejne, aż dochodzi do ściany. Nie dość bowiem, że ciągle mamy długi i kłopoty z ich spłacaniem, to jeszcze nikt nie chce udzielić nam kolejnych pożyczek. Do tego, do naszych drzwi powoli zaczynają pukać wierzyciele.

Oto kilka wskazówek, które mogą uchronić nas przed poważnymi tarapatami.
  • Nie zostawiaj budżetu domowego samopas – planowanie budżetu i realizowanie jego założeń sprawia, że zyskujemy kontrolę nad finansami. Dobrym kierunkiem jest stworzenie zestawienia wydatków i przychodów, które pozwoli m.in. zaplanować oszczędzanie w taki sposób, aby zawsze być na plusie.
  • Wyznaczmy cel na oszczędzaniesystematyczne zbieranie pieniędzy na określony cel sprawi, że myśl o zaciąganiu kredytów i pożyczek nawet nie przyjdzie nam do głowy. Będziemy też w stanie zrealizować własne marzenia – np. wycieczkę zagraniczną, na którą od dawna chcieliśmy pojechać.
  • Przygotujmy „rezerwę” finansową – tzw. poduszka finansowa stanowić będzie dla nas zabezpieczenie na wypadek choroby, utraty pracy czy nieprzewidzianych wydatków. Solidna poduszka to równowartość kilku naszych miesięcznych pensji – jej stworzenie może więc zająć nieco czasu, ale psychiczny komfort i zabezpieczenie przed negatywnymi przyszłymi wydarzeniami z pewnością są tego warte.
  • Rozsądnie pożyczajmy – jeśli potrzebujmy nagłego zastrzyku gotówki, a nie posiadamy innych rezerw finansowych, możemy skorzystać z kredytu. Zastanówmy się jednak dobrze, czy będzie nas stać na spłatę dodatkowych obciążeń finansowych. Porównajmy oferty kilku banków, sprawdźmy RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania) i unikajmy pożyczek z niepewnych źródeł.

fot. artbeauty - Fotolia.com

Jak spłacić swoje zaległości finansowe?

Należy dobrze planować budżet, wtedy odzyskamy kontrolę nad swoimi finansami.


Gdy pojawia się problem ze spłatą długu


Co zrobić, jeśli już zaciągnęliśmy kredyt i ledwo wiążemy koniec z końcem? Kiedy zaczyna brakować nam środków na spłatę rat kredytów, czynszu czy rachunków, powinniśmy podjąć zdecydowane kroki, aby opanować sytuację i nie wpaść w spiralę długów. Jak podkreśla Bartłomiej Gryglewicz, ekspert eurobanku ds. produktów bankowych:
– Sprawą kluczową jest sprawna komunikacja z bankiem kredytującym. Już w przypadku pierwszych sygnałów o możliwych problemach ze spłatą zobowiązań, powinniśmy bez zbędnej zwłoki poinformować o tym bank. To zdecydowanie zwiększa szanse kredytobiorcy na znalezienie – wspólnie z bankiem – rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Ukrywanie problemów w niczym nie pomaga, a doprowadzenie do opóźnienia w spłacie w wielu sytuacjach ogranicza możliwości ewentualnych zmian harmonogramu spłaty długu. Pamiętajmy, że brak działań z naszej strony może skończyć się również wpisaniem na listę dłużników przez wierzyciela, a obecność na niej może skutkować problemami np. z otrzymaniem kredytu czy dokonywaniem zakupów na raty.

Przedstawiamy zatem cztery kroki, które pomogą każdemu dłużnikowi zacząć terminowo regulować swoje zobowiązania:
  1. Skontaktujmy się z bankiem – w ten sposób wierzyciel będzie wiedział, że nie uchylamy się od spłacenia pożyczki czy kredytu, ale mamy przejściowe kłopoty finansowe. Postarajmy się o renegocjację warunków umowy.
  2. Ograniczmy wydatki – zaciśnięcie finansowego pasa jest konieczne, jeśli chcemy na powrót zyskać budżetową stabilność. By móc wywiązać się z umowy kredytowej bez zaciągnięcia kolejnego zobowiązania, najprawdopodobniej będziemy musieli zmienić nasze nawyki – ograniczyć wydatki związane ze spędzaniem wolnego czasu oraz na konsumpcję, poszukać oszczędności (m.in. rachunkowych) czy znaleźć dodatkowe źródło dochodu.
  3. Kredyt konsolidacyjny – gdy posiadamy kilka wysoko oprocentowanych kredytów, dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Polega ona na połączeniu kilku długów w jeden, dzięki czemu możemy liczyć na obniżenie miesięcznej raty i wydłużenie czasu spłaty kredytów.
  4. Wakacje kredytowe – posiadacze kredytów mieszkaniowych mogą skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, czyli odroczenia jednej lub kilku rat kredytu.

Najważniejsze to wyrobić w sobie nawyki, dzięki którym nie tylko nie będziemy mieli problemu ze spłatą rat kredytu czy terminowym opłacaniem rachunków, ale również będziemy w stanie odłożyć co miesiąc określoną kwotę. A zbliżający się 17 listopada, czyli ogólnopolski Dzień bez Długów, to idealna okazja do rozpoczęcia nowego etapu naszego finansowego życia.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Zafunduj dłużnikowi usługę sądowego oddłużenia

    sadinternetowy.pl / 2016-11-16 16:21:05

    Chcesz, aby Twój dłużnik obchodził za rok dzień bez długów, to nie wpisuj go rożnych rejestrów, bo wierzytelność tylko przedawni się. Wypełnij przez Internet pozew o zapłatę. Radca za darmo poprowadzi sprawę, bo jego wynagrodzenie zapłaci dłużnik, a 1.25% na opłatę sądową to ma każdy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: