eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bankowość elektroniczna. Poznaj zasady bezpieczeństwa

Bankowość elektroniczna. Poznaj zasady bezpieczeństwa

2016-11-09 00:41

Bankowość elektroniczna. Poznaj zasady bezpieczeństwa

Jak bezpiecznie prowadzić elektroniczne finanse? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polski sektor bankowy to europejska awangarda we wcielaniu nowych technologii. Nic zatem dziwnego, że Polacy szybko przekonali się do wygody, jaką daje im bankowość elektroniczna. Korzystając z elektronicznego dostępu do finansów nie można jednak zapominać o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Wprawdzie jego naruszenia nie zdarzają się codziennie, ale stosowanie się do maksymy "przezorny zawsze ubezpieczony" z pewnością nie zaszkodzi.

Przeczytaj także: Bankowość elektroniczna: 6 sposobów na spokój ducha

Dobitnym dowodem sympatii, jaką cieszy się w naszym kraju bankowość elektroniczna, są statystyki prowadzone przez KNF. Wynika z nich, że dostęp do elektronicznych usług bankowych posiada obecnie aż 30 milionów Polaków, z czego połowa korzysta z nich aktywnie. Niemal 50% z nas zagląda na e-konto minimum raz na tydzień, a prawie co ósmy klient robi to codziennie.

Okazuje się jednak, że intensywność korzystania z usług e-bankowości nie idzie w parze ze stosowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wprawdzie 72 proc. klientów ma świadomość takiej konieczności, ale jednocześnie 7 na 10 (68 proc.) przyznaje, że nie zmienia hasła dostępu do e-konta, a ponad połowa wprowadza numery rachunków bankowych przy przelewach metodą "kopiuj, wklej".

W świetle powyższego, pozostaje cieszyć się, że skala internetowych oszustw finansowych nie jest jeszcze ogromna. Problemu nie da się jednak zamieść pod dywan - cyberprzestępcy są łasi na nasze pieniądze i z chęcią wykorzystają każdą niefrasobliwość. Jak się zatem chronić? Oto kilka cennych rad, które Wonga.com przygotowała we współpracy z Tomaszem Jaroszkiem - ekspertem od finansów.

fot. mat. prasowe

Jak bezpiecznie prowadzić elektroniczne finanse?

Bezpieczeństwo zwiększa się m.in. poprzez stosowanie silnych haseł.

fot. mat. prasowe

Jak bezpiecznie prowadzić elektroniczne finanse? cd.

W korzystaniu z elektronicznych finansów warto stosować zasadę ograniczonego zaufania.


Zabezpiecz urządzenia przed atakami


Podstawą bezpieczeństwa w sieci jest odpowiednia ochrona używanego sprzętu - regularnie należy sprawdzać aktualizacje systemów operacyjnych i oprogramowania antywirusowego na swoim komputerze, tablecie i smartfonie. Na ataki ze strony cyberprzestępców narażone są wszystkie urządzenia z dostępem do Internetu, a im więcej luk w oprogramowaniu, tym stanie się ofiarą ataku jest bardziej prawdopodobne. Zabezpieczenie urządzeń, na których korzysta się z bankowości online, to pierwszy krok do ochrony swoich danych.

Stosuj różne hasła


Choć stosowanie jednego hasła do wielu paneli logowania lub zlecenie przeglądarce, by je zapamiętała jest bardzo wygodne, to zdecydowanie nie jest zalecane. Przy wycieku danych logowania z jednego serwisu, oszuści często próbują użyć tych samych danych dostępowych na innych portalach. Analogiczna sytuacja odnosi się do haseł przechowywanych w plikach przeglądarki - dla wprawnego cyberprzestępcy włamanie się do takich danych to kwestia najwyżej kilku minut. Dlatego należy starać się używać silnych i zróżnicowanych haseł do poszczególnych portali, a najlepiej zmieniać je także z określoną częstotliwością.

Chroń swoją prywatność


Tak jak w rzeczywistości, tak samo w sieci – trzeba uważać komu powierza się swoje dane. Nie wolno podawać nikomu swoich haseł ani innych wrażliwych danych, zwłaszcza jeśli nie ma się pewności kto o nie prosi. Dotyczy to zarówno maili i powiadomień z sieci, jak i rozmów telefonicznych. Podszywanie się pod pracowników banków i telefoniczna prośba o dane poufne to dość częsty proceder ze strony oszustów finansowych. Jeśli tylko coś zacznie wzbudzać podejrzenia, zawsze można zgłosić wątpliwości do swojego banku.

Bądź czujny


Jeśli w trakcie logowania się do panelu bankowości elektronicznej zostaną zauważone jakieś zmiany np. dodatkowe pole do wpisania numeru telefonu bądź innych danych, należy koniecznie sprawdzić czy jest to właściwa strona zabezpieczona protokołem SSL (sygnalizowane ikoną kłódki w polu adresu). Jeśli nie bądź nie ma pewności, nie wolno podawać żadnych danych. Należy zwracać także uwagę na poprawność komunikatów wyświetlanych po zalogowaniu. Notki o konieczności pobrania jakiegoś programu lub wpisania kolejnego hasła SMS powinny wzmóc czujność - to może być sygnał, że komputer został zainfekowany i wymaga dokładnego przeskanowania pod kątem nowych wirusów.

Stosuj zasadę ograniczonego zaufania


Mail od banku nie zawsze musi nim być, choć może wyglądać podobnie. Jeśli bank prosi mailowo o zainstalowanie czegoś na Twoim komputerze, odesłanie kopii jakichś dokumentów bądź podanie hasła należy sprawdzić dokładnie, z jakiego adresu została wysłana wiadomość. Banki nigdy nie proszą o podawanie jakichkolwiek haseł i danych wrażliwych drogą mailową. Jeśli dalej nie ma pewności najlepiej skontaktować się z przedstawicielem telefonicznie i potwierdzić z nim czy taka wiadomość faktycznie została wysłana. Gdy okaże się że nie, najbezpieczniej jest usunąć wiadomość ze skrzynki (w tym z kosza) i przeskanować urządzenie.

Pisz i czytaj uważnie


Kopiowanie i wklejanie numerów kont to powszechna praktyka, ale obarczona pewnym ryzykiem, dlatego lepiej jest wpisywać je ręcznie. Sprawdzenie poprawności po wklejeniu to niezbędne minimum. Najbezpieczniejsze jest sprawdzanie dokładnie wszystkich powiadomień, jakie otrzymuje się celem autoryzacji danej transakcji - czy numer konta, na który wysyłane są pieniądze jest zgodny z tym, który wpisany został w przeglądarce, czy zgadza się numer powiadomienia i nazwa odbiorcy. Oprócz tego należy uważnie i regularnie sprawdzać wyciągi z konta - każdą podejrzaną transakcję można zgłosić w banku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: